Pranostika prý za prvé platí pro nadmořskou výšku 600 metrů a za druhé většina Martinů v posledních desetiletích byla spíše bez sněhu.
„Mám podle čeho srovnávat, pokud si zpětně promítnu svých čtyřicet Martinů. Na bílém koni nepřijíždí více než z polovičky. Na šedesát procent jede spíše právě na zabláceném mopedu,“ uvedl.
Nejznámější sněhová pranostika se podle něj týká spíše kopců než nížin a u pranostik všeobecně přitom meteorolog postrádá jednu důležitou věc. „Ony jsou sice sepsané, jenomže u nich chybí jeden podstatný údaj, a to které oblasti se týkají,“ řekl Kovařík.

Z toho, že na Martinův svátek nesněží, podle něj lidé nemusejí být smutní. Jednoduše nastalo období, kdy bývá okolo 11. listopadu tepleji. „Jak už jsme slýchali od našich předků - sedm let je tlustých, sedm hubených. V přírodě a počasí to tak je,“ podotkl.
Po Martinovi přijdou podle pozorovatele na řadu ještě dva důležité svátky, a to Kateřina a Mikuláš. Pokud i ony budou takzvaně na blátě nebo v mlze, je větší jistota, že na Vánoce nepřijde obleva. A pokud ano, nebude tak velká.