Bedna v lese skrývala věci sudetských Němců, muzeum bude hledat potomky

  8:39aktualizováno  8:39
Obrovské množství starých map, kuchyňské váhy, krabička ozubených koleček, hřeben na borůvky, ale také rodinné dokumenty, dopisy, kresby a fotografie. Takový obsah skrývala téměř pětasedmdesát let kovová bedna, kterou se podařilo najít v lese na Sokolovsku. Unikátní nález nyní zkoumají odborníci z Muzea Sokolov.

„Dostala se nám do rukou takzvaná sudetská bedna. Do takových němečtí obyvatelé příhraničí před odsunem ukrývali rodinné cennosti a poklady. Když odcházeli, mohli si s sebou vzít jen třicetikilové zavazadlo. Vše ostatní museli nechat na místě,“ vypráví ředitel Muzea Sokolov Michael Rund.

„To, co tady leží na stole, je z dnešního hlediska pro běžného člověka bezcenné, avšak pro tehdejší lidi to muselo mít obrovský význam. Takový, že se rozhodli ty předměty ukrýt, a doufali, že se pro ně jednou vrátí,“ pokračuje Rund.

Rukama v bílých rukavičkách listuje zažloutlými stránkami vojenské knížky. Ta patřila Josefu Heinlovi, který coby třiadvacetiletý padl v bojích u Leningradu.

„V té bedně byly věci, které patřily rodině Franze Heinla ze Starého Sedla. A také rodině Denglerových z Královského Poříčí. Zřejmě byli příbuzní. My nyní budeme hledat potomky těchto rodin, snad se nám je podaří kontaktovat a jejich další příběhy poskládat. Pokud je najdeme, myslím, že i pro ně bude zajímavé prohlédnout si rodinné dokumenty a podívat se do tváře svých předků,“ konstatuje ředitel Rund.

Fotogalerie

Toho překvapila zejména skutečnost, že bedna obsahovala velké množství map, dokonce i několik učebnic.

Učitel nebo hodinář

Vyvozuje z toho, že majitel mohl být například učitel. „Nebo hodinář, protože si schoval i spoustu ozubených koleček a dva hodinové strojky. To vše bychom chtěli zjistit. Každopádně pro nás má takový nález ohromný význam. Je to zajímavý vzorek toho, co bylo pro relativně chudé obyvatele tak cenné, že se jim to vyplatilo schovat,“ probírá se obsahem bedny Rund.

Práci muzejníkům komplikuje skutečnost, že obal, který měl předměty chránit, v zemi postupně zkorodoval. Část uskladněných předmětů tak poškodila vlhkost. Přesto jsou nadšeni, že nález mohou zkoumat.

„Můžeme názorně vidět, co bylo drahé lidem, kteří ze svých domovů museli odejít. Na fotografiích a pohlednicích jsou stavby, které už dnes nestojí, a jsme opravdu rádi, že nálezce bednu odevzdal do muzea a že máme možnost se do historie regionu ponořit,“ kvituje Rund.

Podle jeho slov byly v bedně nejen předměty z 2. světové války, ale i unikáty, které se vztahují k té první. „Jsou tu například snímky ze zajateckého tábora v Jindřichovicích, kde někdo z rodiny tehdy zřejmě sloužil. Jsou sice poškozené, ale i tak pro nás mají ohromnou cenu, dosud jsme je nikdy k dispozici neměli,“ ukazuje ředitel Rund několik zašedlých obrázků.

Zajímavý je i osud rodiny Heinlových, kteří do bedny vložili i úřední dokument o smrti svého syna. Dozvěděli se z něj, že Josef padl 29. března 1943 a je pohřben jižně od Leningradu.

„Co je zajímavé, a vidím to vůbec poprvé, že vojenská knížka byla spolu s dopisem z Karlových Varů odevzdána rodičům. Franz Heinl ji dostal do trvalé úschovy,“ dodává ředitel Michael Rund.

Nyní ho čeká téměř detektivní práce. Předměty a dokumenty z bedny chce důkladně zkoumat a s jejich pomocí vkládat do mozaiky historie příhraničního regionu další střípky.

  • Nejčtenější

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Téměř jako před sto lety. Hornický dům v Sokolově získává původní podobu

Městský dům kultury v Sokolově, někdejší Hornický dům, se vrací k původní podobě, kterou měl v době svého dokončení v...

Alžbětiny lázně jsou v krizi, nemají na výplaty. Město jim pošle peníze

Do ekonomické krize se dostala akciová společnost Alžbětiny lázně, které jsou posledním lázeňským městským zařízením v...

Architekti chtějí u Tržnice náměstí. Už je pozdě, vzkazují Vary

Do plánované rekonstrukce terminálu Tržnice v Karlových Varech promluvila Kancelář architektury města. Zástupci radnice...

Z kostela v bývalém vojenském újezdu bude připomínka zaniklých obcí

V bývalém vojenském újezdu Hradiště začala obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jde o jednu ze dvou posledních...

Najdete na iDNES.cz