Radnice v Krásné se rozhodla podpořit studenty, ti se ale nechtějí vázat

  8:40aktualizováno  8:40
Donedávna byla radnice v Aši jediným městem v kraji, které nabízelo studentům a učňům stipendia. To už neplatí. Nyní si mohou děti, které se připravují na budoucí povolání, přilepšit i v Krásné. Podmínkou je, že zde absolventi zůstanou nějaký čas pracovat. Na to však mladí neslyší. Nechtějí se vázat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

 Radnice v Krásné se inspirovala projektem Ašských a vypsala vlastní stipendijní program.

„Naším cílem bylo pomoci strojírenské firmě se sídlem v Krásné, která se potýká s nedostatkem zaměstnanců. Proto stipendium vyplácíme každému učni či studentovi, který se zaváže, že zde bude po škole pracovat,“ vysvětluje starosta Krásné Luboš Pokorný.

Podle jeho slov obec ze svého rozpočtu poskytne až tři tisíce korun na školní rok dětem, které se vzdělávají kdekoli v České republice, ovšem za předpokladu, že po absolutoriu budou pracovat pro firmu, jejíž sídlo je na území obce Krásná a přilehlé části Kamenná. A to tolik kalendářních let, kolik let bylo vypláceno stipendium.

Další podmínkou je, aby se na projektu podílel i budoucí zaměstnavatel. A to tak, že bude studentovi vyplácet podporu alespoň ve stejné výši jako obec. Navíc se zaváže, že jej po skončení studia zaměstná.

Přestože radnice nabízí na otevřené dlani tisíce, zájemci se nehrnou. „Zatím jsme měli jen jediného studenta, který stipendium pobíral,“ potvrdil starosta Pokorný.

V Aši se o stipendium nepřihlásil nikdo

To v Aši se nepřihlásil ani jediný. Několik rodičů se sice bylo zeptat, za jakých podmínek lze na stipendium dosáhnout, o zařazení do městského stipendijního programu však nepožádal nikdo.

„Podmínkou přidělení stipendia je, že se k programu připojí sami zaměstnavatelé a přihodí k městské částce, která je až tisíc korun měsíčně, druhou polovinu stipendia. Aby to pro toho studenta bylo zajímavé. Jenže kromě slévárny v Krásné k tomu žádná firma aktivně nepřistoupila. A když jsem se ptal rodičů dětí, které šly studovat nějaký technický obor, proč si o to nepožádají, řekli mi, že ty dva tisíce měsíčně jim nestojí za to, aby se tady vázali. Tvrdili, že děti pak stejně půjdou do Německa,“ posteskl si ašský starosta Dalibor Blažek.

Podle jeho slov město nevyčerpalo na stipendia ještě ani korunu. O změně pobídek či případném zvýhodnění stipendií ale neuvažuje.

„My jsme to dělali proto, abychom pomohli zaměstnavatelům. Nyní je míč na jejich straně. To oni by měli vytvořit podmínky, propagovat, zvát na exkurze, vysvětlovat rodičům, proč je pro jejich děti výhodné, aby zůstaly v Aši. Město nemůže vytvářet programy, když není zájem. Teď jsme měli sezení s podnikateli a informovali jsme je, že město má v plánu stavět nové byty. Zkusil jsem jim nabídnout, zda se do toho nechtějí zapojit, vybudovat si několik služebních bytů, vždyť potřebují i manažery. Ale zatím je to bez odezvy,“ postěžoval si starosta.

Ten se obává, že pokud v budoucnu přijde recese a propouštění, pendleři z Česka budou první, kteří v Německu přijdou o práci.

„My už jsme to tady zažili. Když přišla v roce 2008 krize, třetina Ašanů pracovala v Německu. Pak byli tihle lidé rádi, že tady vůbec nějakou práci našli. Ale to je o rozhodnutí každého člověka,“ konstatuje starosta a dodává, že město Aš už přibližně osm let organizuje setkání zástupců firem s rodiči vycházejících žáků. Jenže i tady naráží na nezájem, tentokrát ze strany rodičů.

„Dnes všichni vidí, že v Německu je možné vydělat větší peníze. V tomhle to naše firmy nemají vůbec jednoduché,“ řekl Blažek.

Jeho slova potvrzuje i vedoucí personálního oddělení firmy Slévárna Heunisch Krásná Petr Pokorný.

„Děláme samostatně různé náborové akce, snažíme se lidi získávat a motivovat, ale Německo nám zaměstnance doslova vysává. Největší problém je, když zaučený perspektivní pracovník sežene v zahraničí třeba i podřadnou práci za dva tisíce eur a odejde. Neohlíží se přitom na budoucnost, na firmu. Tomu nemůžeme konkurovat, i když naše průměrná mzda je kolem třiceti tisíc korun. České firmy se situaci snaží řešit agenturními zaměstnanci, ale to s sebou nese další problémy,“ dodal Pokorný.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Policie našla muže obviněného ze znásilnění, zadržela ho nedaleko Prahy

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali padesátiletého muže z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Pět dní od vyhlášení...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Silnice na Boží Dar je opět otevřená, do města už jezdí autobusy

Silnice vedoucí do Božího Daru pokryl sníh, dopravu ztěžuje i silný vítr....

Silničáři po několika dnech otevřeli silnici I/25 na Boží Dar a dále na státní hranici s Německem. Do krušnohorského...

Další z rubriky

Ozbrojený lupič přepadl karlovarské zlatnictví, prodavačka utrpěla šok

Policie hledá lupiče, který přepadl zlatnictví v Karlových Varech

Maskovaný lupič přepadl v pondělí v podvečer zlatnictví v karlovarské Západní ulici. Prodavačka utrpěla šok, jinak se...

Lázeňský trojúhelník je zase o krok blíž ke vstupu do UNESCO

Kolonáda Maxima Gorkého v Mariánských Lázních.

Zástupci evropských měst slavnostně podepsali nominační dokumentaci k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Lázně...

Chebské fakultě pomohou peníze od města, přilepší vynikajícím studentům

Nela Bambousková, Michaele Karafiátová a Kristina Bernatová získaly stipendium...

Částkou půl milionu korun podpořilo město Cheb tamní pobočku ekonomické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Peníze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz