"Klimatické podmínky zatím stavět neumožňují, termín dokončení, tedy říjen 2013, však stále platí. Zhotovitel se s tím musí nějak vypořádat," uvedl Dušan Perník z božídarské radnice.
Rozhledna na KlínovciPrvní rozhledna stála na Klínovci už v roce 1817. Ta pak shořela. Dnešní osmiboká kamenná věž pochází z roku 1884, byla pokřtěna jménem císaře Františka Josefa I. Je vysoká 24 metrů. Rozhledna na Klínovci (1244 nad mořem) je nejvýše položenou v Krušných horách a druhou nejvýše položenou v republice. Rozhledna umožňuje kruhový výhled. Z rozhledny jsou vidět okolní vrcholky Krušných hor v Čechách i v Německu, za dobré viditelnosti bývá vidět i Šumava, Český les, České středohoří, Lužické hory, dohlédnout lze i na Ještěd a Krkonoše. |
Kdy sníh z Klínovce sleze natolik, aby mohla stavební firma začít se zděním, nedokáže Perník odhadnout. "Sněhu jsou tu stále spousty. Bohužel se může stát i to, že stavba nabere měsíční skluz," konstatoval.
Z celkových 11 milionů korun, které Boží Dar za záchranu rozhledny zaplatí, přispěje pětadevadesáti procenty Evropská unie.
Z hotelu na Klínovci je dům hrůzy
Společně s rekonstrukcí věže se radnice pustila také do opravy silnice, která na Klínovec vede. Podobné štěstí však zatím nepotká bývalý hotel, jehož je rozhledna součástí. Už léta chátrá a sehnat peníze na jeho opravu je podle starosty Božího Daru Jana Horníka nadlidský úkol.
Před třemi lety odkryli lidé z radnice jihovýchodní část hotelu. Zjistili, že je v žalostném stavu. "Osobně si myslím, že už se nedá zachránit. Pokud bychom se o to snažili, stálo by to dvakrát tolik, než jej postavit na zelené louce," řekl starosta.
Památkáři prý tehdy poprvé přišli s myšlenkou, že by bylo možná lepší některé části komplexu zbourat, neboť podobných staveb, jakým je bývalý hotelový komplex, je v Krušných horách dost. S podobnou myšlenkou si pak začalo pohrávat také vedení božídarské radnice.
"Uvažujeme o tom, že bychom nechali z komplexu sejmout památkovou ochranu a postavili místo něj objekt bez přístaveb, který bude mít naprosto stejnou kubaturu jako hotel. Respektovali bychom ale podmínky památkářů. Šlo by o nový dům, v jehož interiéru bychom zachovali například zrestaurované obložení," popsal Jan Horník. Poté by radnice začala hledat partnera, který umí provozovat hotel.
Ať už to s komplexem dopadne jakkoli, v budoucnu jistě najdou uplatnění jeho dvě křídla, v nichž má vyrůst technické zázemí s půjčovnami nebo třeba servisem pro lyžaře.