Obec utratí polovinu rozpočtu za opěrnou zeď. Slíbená dotace nepřijde

  16:11aktualizováno  16:11
Ve finančních problémech se ocitla obec Stanovice na Karlovarsku. Už před lety postavila za 3,4 milionu korun opěrnou zeď. Jenže při tom udělala řadu podivných chyb a kvůli nim teď Státní fond životního prostředí rozhodl, že slíbenou dotaci - právě oněch 3,4 milionu - Stanovicím nepošle.
Zaplatit zeď z rozpočtu bude velmi nepříjemné, i když ne likvidační, říká stanovický místostarosta Jiří Buček. (ilustrační snímek)

Zaplatit zeď z rozpočtu bude velmi nepříjemné, i když ne likvidační, říká stanovický místostarosta Jiří Buček. (ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Pro vesnici, která s penězi od státu najisto počítala, je to tvrdá rána. Dluží dodavatelské stavební firmě Baustav sumu představující polovinu ročního rozpočtu. Opoziční zastupitelé vidí odpovědnost jednoznačně na straně vedení radnice a žádají rezignaci starostky Alice Kondelčíkové.

Porušili podmínky

Kontroly ze Státního fondu životního prostředí zjistily, že obec zásadně porušila dotační podmínky. Zeď postavila v rozporu s původně schváleným projektem. Na fakturách se objevily položky, které chybí ve stavebním deníku. Opoziční zastupitelé poukazují, že zeď měla být dlouhá 73 metrů, ale nakonec měří jen 7 metrů.

Na dotaci čekaly Stanovice a s nimi i firma Baustav, jež opěrnou zeď pro obec v části Dolní Dražov v roce 2010 budovala, celé tři roky. Tak dlouho úředníci váhali, když celou akci prověřovali. Nakonec se obec milionů nedočká. Baustav navíc už od radnice požaduje uhrazení dluhu.

Koncem března se kvůli Stanovicím sešli kontroloři a zástupci ministerstva životního prostředí. A rozhodli, že došlo k tak velkým chybám, že peníze obec nedostane.

"Bude zahájeno řízení o odnětí dotace," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec v odpovědi na interpelaci poslankyně Olgy Havlové, jež se na stanovickou zeď ptala.

Opoziční zastupitelka Soňa Riedlová Puškašová od začátku upozorňovala úřady, že akce probíhala podezřele. Podle ní šlo jen o to vytáhnout ze státního fondu peníze. Radnice musela dokonce na zdi vyměnit informační tabulku s údaji o tom, jaké práce stavba zahrnovala.

"Některé položky byly zhotovitelem fakturovány v rozsahu, v němž ve skutečnosti nemohly být provedeny," stojí v kontrolním protokolu, o který se Puškašová opírá.

Budou muset odložit plánované investice

"Je nutné vyvodit nejen trestněprávní, ale i politickou odpovědnost. Vedení obce by mělo na své funkce rezignovat. Od počátku je zřejmé, že akce byla připravena s cílem získat podvodem finanční prostředky z evropských dotací," řekla Riedlová Puškašová. Čelí už dlouho hněvu kolegů, protože do akce šťourala a rozesílala stížnosti. Ona se hájí tím, že se jen nechtěla podílet na korupčních praktikách.

Pro místostarostu Stanovic Jiřího Bučka je zamítnutí dotace zdrcující zprávou. "Myslel jsem, že peníze přece jen dostaneme. Představují polovinu ročního rozpočtu obce. Zaplatit zeď z rozpočtu bude velmi nepříjemné, i když ne likvidační."

Podle Bučka zvládne vesnice dál platit provoz veřejného osvětlení i důležité opravy. Už ale zřejmě ne plánované investice - opravu střechy obchodu, dokončení kanalizace, rozšíření dětského hřiště, vybudování cyklostezky.

"To vše bude mrtvé," konstatoval místostarosta. Žádné chyby si není vědom, argumentuje tím, že opěrná zeď plní svůj účel. "Myslím, že jako obec jsme nepochybili."

Firma Baustav chce své peníze, ale strategii neprozradí. "Strašně dlouho jsme nedostali zaplaceno a už strašně dlouho se ty věci řeší. Spějeme k nějakému řešení, ale do tisku bych o něm nechtěl mluvit," uvedl šéf společnosti Petr Novák.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Další z rubriky

Sítě, které ochrání vodáky, se na Chebském mostě objeví do konce týdne

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Do konce týdne se na Chebském mostě objeví speciální sítě. Mají ochránit vodáky na Ohři před kousky betonu, které hrozí...

Hornické památky zapsané do UNESCO potřebují parkoviště i opravy

Na oslavě zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového...

Ne všechny hornické památky, které se dostaly na Seznam světového dědictví UNESCO, jsou v perfektním stavu. Sice to...

Dobrovolníci v přírodní rezervaci myjí kameny, aby zamaskovali ohniště

Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště

Národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště na Sokolovsku čelí nájezdu turistů. Přestože jde o území s nejvyšším...

Adecco spol. s r.o.
Specialista se znalostí německého jazyka - relokační balíček do Pardubic

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz