Komunisté stáhli plán na rušení tří středních škol, zůstali s ním sami

  9:05aktualizováno  9:05
Komunisté v Karlovarském kraji v pondělí večer odpískali návrh takzvané stabilizace školství svého kolegy a hejtmanova náměstka Václava Sloupa. Na koaličním jednání nenašli podporu u svého partnera - sociálních demokratů. Budou hledat jiná řešení.

Krajské zastupitelstvo mělo ve čtvrtek projednávat návrh takzvané stabilizace školství. Komunisté ho ale v pondělí večer odpískali. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Neshody kvůli návrhu takzvané stabilizace krajského školství trápily koaliční partnery řadu týdnů. Zatímco komunisté za ním stáli, sociální demokraté byli proti. Po pondělním jednání komunisté v souladu s koaliční dohodou od návrhu couvli a stabilizaci na čtvrtečním jednání krajským zastupitelům nepředloží.

"Nepodařilo se nám našimi argumenty přesvědčit sociální demokraty. A protože respektujeme koaliční dohodu o prostupnosti materiálu do zastupitelstva, tak bude materiál stabilizace stažen z programu jednání," oznámil hejtmanův náměstek Jaroslav Borka (KSČM).

Sociální demokraté by přitom plán na změny v krajském školství viděli rádi, ovšem poněkud citlivější. "Měla by mu předcházet diskuse s odborníky a řediteli. Školám by měl poskytnout stabilitu," uvedl náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD), jeden z kritiků návrhu.

Podle Jaroslava Borky v pondělí ze sociálních demokratů konečně "vypadlo" několik myšlenek. "Ještě musejí projít nějakou analýzou, ale myslíme si, že bychom mohli návrh směřovat tak, že by na sebe v budoucnu brali zodpovědnost ředitelé se starosty obcí, kteří považují zařízení za nepostradatelná," uvedl Jaroslav Borka. Školy by tak mohly být částečně závislé na penězích obce, nikoli zcela na kraji.

"Nemůžeme dlouhodobě financovat schodky ve školství, které podle mě dříve nebo později nastanou," varoval. Návrh, který chtěl Václav Sloup předložit ve čtvrtek krajským zastupitelům, počítal s omezením některých oborů a také se zrušením tří krajských škol, a to kvůli citelnému úbytku žáků i úsporám.

V podstatě by kvůli němu zanikla průmyslovka v Lokti, střední odborná škola a učiliště v Nejdku a Gymnázium a obchodní akademie Chodov. Právě studenti a pedagogové nejdecké a chodovské školy ukázali v pondělí svou nevoli před krajským úřadem. Proti návrhu jich tam demonstrovalo přibližně 250 (více čtěte zde).

"Řekla jsem žákům, že když dnes obětujeme hodinu svého života, získáme daleko víc. Jsme úspěšná a ekonomicky soběstačná škola, která i přes klesající demografickou křivku nemá problém naplnit obory," uvedla nejdecká učitelka Marcela Polcarová.

Proti návrhu stabilizace se řada škol bránila dopisy krajským zastupitelům i peticemi. Například v úterý ji chtěli na krajský úřad dovézt členové petičního výboru za zachování Loketské průmyslové školy. Podařilo se jim nastřádat přes 1 400 podpisů.

Stovky lidí podpořily svým podpisem i boj dalších škol, včetně ostrovského gymnázia, které měla stabilizace připravit o jednu ze dvou prim.

Nejčtenější

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

Další z rubriky

Vary roztančí folklorní festival, přijedou soubory i z Kypru a Indonésie

Slavnostní krojovaný průvod souborů Karlovarského folklorního festivalu prošel...

Soubory lidových tradic z celého světa uvítají v prvním zářijovém týdnu Karlovy Vary. Od 4. do 9. září se zde uskuteční...

Vězni ušetřili státu miliony, když sami pomáhali opravit staré cely

Robin Kment (vpravo) a Petr Müller, odsouzení, kteří pracovali na rekonstrukci...

Sedm tisíc hodin odpracovali odsouzení na rekonstrukci jednoho z nejstarších objektů v areálu věznice v Kynšperku nad...

I letní brigáda může rozhodnout, že sestra po studiu v nemocnici zůstane

Nové oddělení šestinedělí v sokolovské nemocnici.

Nemocnice v Ostrově a Sokolově mají výborné zkušenosti s odbornými praxemi studentů zdravotnických škol. Nejenže...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz