„Naším cílem je, aby se spor konečně někam pohnul. Aby Energetický regulační úřad rozhodl a udělal podle zákona ve městě pořádek,“ uvedla Renáta Dočkalová, jedna z organizátorek petice. Tu dostali obyvatelé města do schránek začátkem července. Vedle tří podpisových archů, které jsou zatím v infocentru, na podatelně radnice a na poliklinice, je k dispozici i online. Právě v elektronické verzi petice je zatím 430 podpisů.
Její iniciátoři počítali s větší odezvou. „Zasáhly do toho ale dovolené. Na sklonku srpna proto chceme naši snahu zintenzivnit. Budeme například oslovovat předsedy sdružení společenství vlastníků jednotek. Požádali jsme rovněž, aby se znění petice objevilo i ve zpravodaji města,“ naznačila Dočkalová.
O teplo, respektive o takzvaný teplofikační majetek, tedy výměníkové stanice a rozvody, se chodovská radnice soudí už od roku 2022. Energetický regulační úřad sice společnosti Marservis odebral licenci na dodávku tepla, právní moc úkonu ale pozastavil Krajský soud v Brně. Takže v současné době jsou v Chodově de facto dva dodavatelé. Marservis a městská společnost Teplo Chodov, která je držitelem plnohodnotné licence.
Město v listopadu loňského roku převzalo do své správy dvě ze dvaadvaceti výměníkových stanic. „Společnost Marsevis na nás podala žalobu s tím, že byla narušena takzvaná držba. V červnu sokolovský soud této žalobě vyhověl. Rozsudek je vykonavatelný, takže očekáváme, že Marservis začne v tomto ohledu jednat,“ popsal vývoj starosta města Patrik Pizinger.
Čerstvější, byť zatím nepravomocný rozsudek téhož soudu ze sklonku července je ovšem diametrálně odlišný. „Podle verdiktu má Marservis veškerý teplofikační majetek předat městu,“ doplnil starosta.
Městská společnost dodává teplo levněji
Ten by uvítal větší aktivitu Energetického regulačního úřadu. Už jen proto, že společnost Teplo Chodov je podle něj prokazatelně schopná dodávat teplo výrazně levněji než Marservis. To potvrdil i jednatel firmy Zdeněk Süssenbeck s tím, že rozdíl je 100 korun za gigajoule.
Kvůli při s dodavatelem byli lidé v Chodově bez tepla, hrozí ještě krátké výpadky |
Nižší ceny si ovšem mohou užívat pouze odběratelé napojení na dvě výměníkové stanice ve správě města, respektive firmy Teplo Chodov. To byl ostatně jeden z důvodů pro vypsání petice. „My máme cenu kalkulovanou na 824 korun za gigajoule. Marservis pak účtuje o sto korun více,“ doplnil jednatel.
Společnost Marservis dlouhodobě rozporuje rozhodnutí soudů o vrácení majetku městu. V listopadu loňského roku, kdy město přebíralo dvě výměníkové stanice, jednatel Václav Rumlena tvrdil, že soud pouze určil, že teplofikační soustava tvoří jeden celek, ale nebylo nijak rozhodnuto ani určeno, komu tento celek patří a za jakých podmínek. Vyjádření k aktuálnímu dění se redakci nepodařilo získat. Pevná linka na Marservis se hlásí jako neexistující, a jediné dva mobilní telefony uvedené v evropské databance nikdo nezvedal.
23. listopadu 2023 |