Obyvatele Nového Sedla děsí podivné nedoplatky, které jim účtuje domácí

  17:13aktualizováno  17:13
Až k incidentu přímo na radnici dospěl vážný spor o cenu tepla mezi zástupcem firmy vlastnící dva paneláky v Novém Sedle na Sokolovsku - advokátem Janem Vrzalou - a šedesáti nájemníky. Ty vyděsily vysoké nedoplatky ve vyúčtování, které od advokáta dostali teď v září s pětiměsíčním zpožděním.
Spor o vysoké nedoplatky za teplo, které svým nájemníkům naúčtoval majitel bytů, se rozhořel v Novém Sedle na Sokolovsku. Ilustrační snímek

Spor o vysoké nedoplatky za teplo, které svým nájemníkům naúčtoval majitel bytů, se rozhořel v Novém Sedle na Sokolovsku. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Začali se ptát proč a záchranu hledají na městském úřadě. Třeba jako žena, jež má nyní za minulou topnou sezonu doplácet asi 19 tisíc.

„Starší lidé jsou z arogantního chování pana Vrzaly vyděšeni. O byty se nestará, nechává je zdevastované, nedá se s ním mluvit a já odmítám platit jeho dovolené,“ řekla nájemnice. Stejně jako mnozí další raději nechce zveřejnit své jméno, aby nedostala vyhazov z bytu.

Do sporu se coby zastánce nájemníků vmísil starosta a zároveň jednatel městské teplárenské firmy Novosedelská bytová Martin Loukota. Pozval stěžovatele na radnici, na schůzku ale nečekaně dorazil i Jan Vrzala. Loukota se s ním odmítl bavit a nechal ho z místnosti vyvést městskou policií. Vrzala tvrdí, že mu strážníci při nešetrném zákroku zlomili zápěstí.

„Přišel jsem na úřad jednat jako advokát, ale starosta tvrdil, že jde o soukromou akci. Měl strach diskutovat se mnou veřejně. Nehodlal mě dovnitř pustit a já odmítal odejít. Poslal na mě strážníky a vykopl mě se zlomeným zápěstím na ulici jako na divokém západě. Podal jsem trestní oznámení pro zneužití pravomoci. Dělá si z úřadu vlastní byznys spojený s teplárnou,“ řekl Jan Vrzala.

Tvrdí, že vysoké nedoplatky 20 až 50 tisíc korun za jeden byt způsobila městská teplárna, která není schopna regulovat dodávané teplo. Lidově řečeno prý posílá do domů na začátku celé trasy velmi horkou vodu. „Dochází k efektu přetopeného objektu, který pak má oproti jiným enormní dvojnásobnou spotřebu. Přitom jde o peníze, které končí v teplárně, jíž Loukota šéfuje,“ poukázal advokát.

Energetický úřad na žádné pochybení nepřišel

Starosta Loukota to považuje za směšné, protože Energetický regulační úřad letos v červnu velmi důkladně kontroloval provoz městské Novosedelské bytové a žádné pochybení nezjistil.

Příčinu nedoplatků vidí Loukota v počínání Vrzaly, který nájemníkům v polovině roku 2012 snížil zálohy za služby, a o to jim zvýšil holé nájemné.

„Že bych protopila sama v bytě 40 tisíc korun, když byla slabá zima? Tomu nevěřím. Připadá mi, že nám pan domácí naúčtoval i teplo z prázdných bytů a že nám napočítal i dluhy některých nájemníků,“ myslí si Romana Matoušková. Za předminulou sezonu měla podle vyúčtování dostat a nedostala přeplatek 10 tisíc, letos 2 600 korun. Měsíčně platí za bydlení 6 700 korun (bez elektřiny).

Dva bytové domy v Novém Sedle byly na prodej před dvěma lety od místní sklárny i s nájemníky. Oficiálně domy vlastní firma Nové Sedlo s. r. o., jejíž jednatelkou je Vrzalova manželka Jana.

Podle Loukoty problém nastal, když si firma, kterou Jan Vrzala zastupuje, nechala u městské teplárenské firmy výrazně snížit zálohy. „Snížené náklady nekryjí spotřebu a firma teď dluží za teplo milion korun,“ řekl Loukota. Teplárna už asi před čtyřmi měsíci začala vymáhat dluh soudní cestou.

Lidem, kteří přijdou o byt, pomůžeme, vzkázalo město

Loukota v roli jednatele teplárenské firmy razantně popřel spekulace, že by domům hrozilo odpojení od zdroje. „To bychom nikdy neudělali.“ Lidem, kteří projeví zájem, slíbil, že jim město ve sporu o správnost vyúčtování s firmou rodiny Vrzalových poskytne právní služby.

„Budeme chtít vidět celý systém rozúčtování, kalkulaci nákladů. Máme podezření, že majitel domů rozpočítává teplo velmi podivným způsobem i za neobsazené byty. Troufám si říct, že naúčtoval všem nájemníkům onen dluh vůči teplárenské společnosti. Pan Vrzala těží z toho, že lidé závislí na sociálních dávkách dostanou část na nájemné ze sociálního úřadu. Dělá z domů drahou ubytovnu. To nestrpím a budu proti tomu bojovat všemi prostředky,“ poznamenal Loukota.

Prohlásil, že pokud někdo z protestujících dostane výpověď z nájmu, město mu pomůže. Bude o tom jednat městská rada. Loukota nevěří ani tomu, že Vrzala utrpěl při zákroku městské policie nějaké zranění.

„Máme záznamy z kamer a svědectví šedesáti lidí a úředníků. Odmítl uposlechnout výzvy městské policie. Ta ho slušně vyvedla ven a on odjel autem.“ Lidé, s nimiž MF DNES mluvila, strkanici Vrzaly se strážníky na radnici zaregistrovali, ale nebyli schopni ji detailně popsat.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Další z rubriky

Nadměrnému nákladu musel ustoupit kruhový objezd, lampy i zeleň

Stavební úpravou prochází kruhový objezd na křižovatce ulic Husova a Hlavní v...

Chodov na Sokolovsku se připravuje na komplikace, které způsobí nadměrný náklad. Městem projede v dubnu. Kolona těžkých...

V Ohři je spousta zajímavostí, nemusíte ani k moři, říká autor knihy

Jan Matějů, geolog, botanik a zoolog karlovarského muzea, s novou knihou Ryby a...

I v místních vodách existuje pod hladinou rozmanitý život, který stojí za prozkoumání. Tvrdí to Jan Matějů, odborník v...

Sokolov postaví hned tři parkovací domy, řidiči si za ně připlatí

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Stovky parkovacích míst postrádají motoristé ze Sokolova. Radnice proto chystá výstavbu tří parkovacích domů na...

Najdete na iDNES.cz