Spolek pomáhající postiženým si neví rady s elektronickou evidencí tržeb

  11:48aktualizováno  11:48
Přestože do spuštění první vlny elektronické evidence tržeb (EET) zbývají jen necelé tři týdny, řada podnikatelů a menších firem stále neví, odkdy a zda vůbec se jich novinka týká. Příkladem může být spolek Joker Cheb, který od září čeká na rozhodnutí finanční správy, jak postupovat.

Ivana Šmerdová z chebského spolku Joker s elektronickou pokladnou z roku 2006. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Spolek se věnuje lidem se zdravotním postižením, kterým pomáhá začlenit se do běžného života. Ve čtenářské kavárně a malém bistru v areálu chebské vysoké školy jim nabízí chráněná pracovní místa, provozuje sociálně terapeutické dílny a službu osobní asistence.

„Zákon nařizuje od prosince spustit elektronickou evidenci tržeb. Jenže zatím není jasné, zda náhodou náš spolek nebude mít výjimku. Podali jsme si žádost, zaplatili tisícikorunový kolek a od 9. září čekáme na vyjádření,“ uvedla Ivana Šmerdová z představenstva spolku.

Dodala, že pokud spolek nedostane rozhodnutí včas, bude muset koupit pokladny, zajistit internetové propojení a zaplatit lidem proškolení, i když se později třeba ukáže, že to nebude potřebovat.

„Peníze, které bychom takto bezúčelně vynaložili, by citelně chyběly jinde,“ vysvětlila Šmerdová, podle které navíc hrozí, že lidé s postižením nebudou umět nové pokladny obsluhovat.

„Už nyní víme, že pokud se naši klienti budou muset učit pracovat v novém systému, nebude to jednoduché a bude to trvat dlouho,“ dodala Šmerdová, která se netají tím, že v případě nutnosti bude muset spolek obě provozovny uzavřít.

„Spolek svou žádost o závazné posouzení podal, to mohu potvrdit. Obecně však vyřízení takového druhu podání trvá déle. Každá jednotlivá žádost představuje nutnost individuálního posouzení a vyhodnocení konkrétních podmínek, někdy je třeba žádost ze strany žadatele ještě doplnit. Vyřízení proto nepodléhá zákonné lhůtě, interně je doba pro vyřízení stanovena na tři měsíce. Snahou našeho úřadu však je vydat rozhodnutí tak, aby byl termín přiměřený k nadcházejícímu termínu účinnosti první vlny zákona,“ řekl mluvčí Finančního úřadu pro Karlovarský kraj Čestmír Kubera.

Podle jeho slov je už nyní zřejmé, že například žádosti podané v listopadu letošního roku úřad nezvládne vyřídit včas tak, aby žadatelům poskytly závazné pokyny ještě před prvním prosincem.

Jak vyplývá z informací finančního úřadu, zájem podnikatelů v pohostinství a ubytování o registraci k evidenci tržeb v posledních týdnech prudce roste. Zatímco k 19. říjnu úřad evidoval v kraji 557 přihlášených podnikatelů, o dva týdny později už počet zaregistrovaných žadatelů přesáhl tisícovku, konkrétně jich bylo 1007.

„Předpokládáme, že celkem bude v kraji kolem 2 600 podnikatelů nebo společností, kterých se nová povinnost dotkne. Finanční úřad zároveň eviduje pět žádostí o závazné posouzení povinnosti k evidenci tržeb a tři žádosti o povolení zjednodušeného režimu, jako jsou jiné formy evidování tržeb v rámci zákona,“ doplnil Čestmír Kubera.

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Proluka po zbouraném paláci Baťa v Mariánských Lázních se zacelí

Vizualizace nového domu, který vyroste na místě po zbouraném paláci Baťa v...

Proluka po bývalém nárožním paláci Baťa v Mariánských Lázních se po letech příprav zacelí. Původní objekt šel k zemi v...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Najdete na iDNES.cz