Nové vedení Chebu chce zastavit rozjeté přípravy na výstavbu spalovny

  8:35aktualizováno  8:35
Současné vedení radnice ve svém programovém prohlášení tvrdí, že zastaví veškeré práce na přípravě výstavby spalovny v Chebu. Tu už pět let chystá firma Terea, která z jedné poloviny patří městu a z druhé německé společnosti Gelsenwasser AG. Město teď s ní chce jednat, jak rozjetý projekt nejlépe zastavit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Náš záměr jsme jasně deklarovali. Chceme jiný postup nakládání s odpadem. Nicméně považujeme za seriozní, že než zastupitelstvo nebo rada vydá nějaký zásadní dokument, dojde ke schůzce se zástupci společnosti. Informujeme je o postoji města a dohodneme se na krocích, které by minimalizovaly případné škody,“ uvedl chebský starosta Antonín Jalovec.

Společnost Terea před lety záměr stavby spalovny zdůvodnila tím, že odpad, který by jinak končil bez užitku na skládkách, by mohl zčásti nahradit zemní plyn, a zlevnit tak vytápění některých městských objektů.

Dalším argumentem radnice, která tehdy dala záměru zelenou, byla hrozba, že za několik let už nebude možné odpad na skládky ukládat a poplatky, které lidé v Chebu za likvidaci odpadů platí, neúměrně vzrostou.

„Říct, že spalovna je špatně, je čirý populismus. Do budoucna se s odpadem bude muset město nějak popasovat, skládkování se prodraží. Právě spalování mělo tento problém řešit. Ale je tam spousta dalších aspektů, včetně vlivu na odpadové a tepelné hospodářství města,“ uvedl tehdejší radní Tomáš Linda, který stál u zrodu projektu.

Spalovna se nelíbí hlavně obyvatelům Švédského vrchu

Proti záměru se zvedla hned od začátku vlna odporu. Nejhlasitěji protestovali obyvatelé čtvrti Švédský vrch, kteří by měli spalovnu takřka před okny. Vznikla dokonce petice.

„Doufám, že konečně hlas lidu zvítězí nad zájmy německého investora. Myslím, že by se měly hledat jiné cesty, jak odpad likvidovat. Jedna spalovna u Sokolova bohatě stačí i pro nás,“ řekl Karel Vokáč, který patří od počátku k nejhlasitějším kritikům chebské spalovny.

Vadí mu především hrozba dalšího zhoršení životního prostředí. „Nám tady vyrostl obchvat a já od začátku tvrdil, aby se udělalo posuzování vlivu, takzvaná EIA, společně na obě stavby. Pokud se obě akce hodnotí zvlášť, tak je jasné, že limitům vyhoví. Ale společně by to zatížení bylo příliš velké. Navíc se nikdo nezabýval tím, že by mohlo dojít ke zkreslení výsledků měření nedaleké meteorologické stanice,“ upozornil.

Miroslav Kubík, který také bojuje proti spalovně, však říká, že pokud by se ke stavbě rozhodlo současné vedení radnice, bude to respektovat.

„Vím, že chce stavbu zastavit, ale situace se může změnit. Pokud by k tomu došlo, tak věřím, že tohle vedení rozhodne bez postranních úmyslů a s čistým svědomím. A bude k tomu mít pádné důvody, podpořené ekonomickou analýzou. Také věřím, že bude víc komunikovat s občany,“ uvedl Kubík.

Proti spalovně stojí i fakt, že územní řízení, které má na stole ašský stavební úřad, bylo před několika týdny přerušeno. Důvodem je námitka chebské radní a zároveň členky místního svazu ochránců přírody Gabriely Lickové. Ta upozornila na možnou podjatost úředníků města Cheb, kteří mají ve věci vydat závazné stanovisko. O námitce rozhodne krajský úřad.

„Díky tomu by se mohl celý proces znovu otevřít pro připomínky. Nové vedení města by tak získalo prostor, aby se ke spalovně vyjádřilo,“ doplnila Licková.

Pokud by se město opravdu nakonec rozhodlo projekt zastavit, není zatím zcela jasné, kdo by nesl případné finanční závazky.

„Tohle si bude muset město vyřešit se společností Terea, která dělala nějaké kroky na základě usnesení zastupitelstva. Projektovala, připravovala dokumentace, sháněla posudky. Myslím, že na valné hromadě bude Terea požadovat vysvětlení a případně náhradu škody, která z toho společnosti vznikne,“ prorokuje Tomáš Linda.

  • Nejčtenější

Karlovy Vary porazily Litvínov v prodloužení, rozhodl Koblasa

Hokejisté Karlových Varů porazily v předehrávce 9. kola Tipsport extraligy tým Litvínova 4:3 v prodloužení. V čase...

VIDEO: Lupičky bez maskování přepadly benzinku, kde každý den nakupovaly

Dvojice lupiček přepadla čerpací stanici v Mokřinách na Chebsku s pomocí makety pistole a elektrického paralyzéru....

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

V lázeňském centru Varů hořel butik, oheň vyhnal i lidi z bytů

Obyvatele domu v lázeňském centru Karlových Varů vyhnal požár. Hořet začalo v přízemním obchodě s oblečením. Díky tomu,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Okolo Nejdku vede nová naučná stezka. Zavede i k hornickým stopám v krajině

Novou naučnou stezku v sobotu slavnostně otevřeli u Nejdku. Vyrazilo na ni zhruba padesát zájemců. Okruh vede přes...

Školy lákají žáky na nové obory, nově se v kraji budou učit pivovarníci

Ze širší nabídky oborů budou pro příští rok vybírat žáci devátých tříd v Karlovarském kraji. Přibudou na čtyřech...

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Najdete na iDNES.cz