Nové vedení Chebu chce zastavit rozjeté přípravy na výstavbu spalovny

  8:35aktualizováno  8:35
Současné vedení radnice ve svém programovém prohlášení tvrdí, že zastaví veškeré práce na přípravě výstavby spalovny v Chebu. Tu už pět let chystá firma Terea, která z jedné poloviny patří městu a z druhé německé společnosti Gelsenwasser AG. Město teď s ní chce jednat, jak rozjetý projekt nejlépe zastavit.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Náš záměr jsme jasně deklarovali. Chceme jiný postup nakládání s odpadem. Nicméně považujeme za seriozní, že než zastupitelstvo nebo rada vydá nějaký zásadní dokument, dojde ke schůzce se zástupci společnosti. Informujeme je o postoji města a dohodneme se na krocích, které by minimalizovaly případné škody,“ uvedl chebský starosta Antonín Jalovec.

Společnost Terea před lety záměr stavby spalovny zdůvodnila tím, že odpad, který by jinak končil bez užitku na skládkách, by mohl zčásti nahradit zemní plyn, a zlevnit tak vytápění některých městských objektů.

Dalším argumentem radnice, která tehdy dala záměru zelenou, byla hrozba, že za několik let už nebude možné odpad na skládky ukládat a poplatky, které lidé v Chebu za likvidaci odpadů platí, neúměrně vzrostou.

„Říct, že spalovna je špatně, je čirý populismus. Do budoucna se s odpadem bude muset město nějak popasovat, skládkování se prodraží. Právě spalování mělo tento problém řešit. Ale je tam spousta dalších aspektů, včetně vlivu na odpadové a tepelné hospodářství města,“ uvedl tehdejší radní Tomáš Linda, který stál u zrodu projektu.

Spalovna se nelíbí hlavně obyvatelům Švédského vrchu

Proti záměru se zvedla hned od začátku vlna odporu. Nejhlasitěji protestovali obyvatelé čtvrti Švédský vrch, kteří by měli spalovnu takřka před okny. Vznikla dokonce petice.

„Doufám, že konečně hlas lidu zvítězí nad zájmy německého investora. Myslím, že by se měly hledat jiné cesty, jak odpad likvidovat. Jedna spalovna u Sokolova bohatě stačí i pro nás,“ řekl Karel Vokáč, který patří od počátku k nejhlasitějším kritikům chebské spalovny.

Vadí mu především hrozba dalšího zhoršení životního prostředí. „Nám tady vyrostl obchvat a já od začátku tvrdil, aby se udělalo posuzování vlivu, takzvaná EIA, společně na obě stavby. Pokud se obě akce hodnotí zvlášť, tak je jasné, že limitům vyhoví. Ale společně by to zatížení bylo příliš velké. Navíc se nikdo nezabýval tím, že by mohlo dojít ke zkreslení výsledků měření nedaleké meteorologické stanice,“ upozornil.

Miroslav Kubík, který také bojuje proti spalovně, však říká, že pokud by se ke stavbě rozhodlo současné vedení radnice, bude to respektovat.

„Vím, že chce stavbu zastavit, ale situace se může změnit. Pokud by k tomu došlo, tak věřím, že tohle vedení rozhodne bez postranních úmyslů a s čistým svědomím. A bude k tomu mít pádné důvody, podpořené ekonomickou analýzou. Také věřím, že bude víc komunikovat s občany,“ uvedl Kubík.

Proti spalovně stojí i fakt, že územní řízení, které má na stole ašský stavební úřad, bylo před několika týdny přerušeno. Důvodem je námitka chebské radní a zároveň členky místního svazu ochránců přírody Gabriely Lickové. Ta upozornila na možnou podjatost úředníků města Cheb, kteří mají ve věci vydat závazné stanovisko. O námitce rozhodne krajský úřad.

„Díky tomu by se mohl celý proces znovu otevřít pro připomínky. Nové vedení města by tak získalo prostor, aby se ke spalovně vyjádřilo,“ doplnila Licková.

Pokud by se město opravdu nakonec rozhodlo projekt zastavit, není zatím zcela jasné, kdo by nesl případné finanční závazky.

„Tohle si bude muset město vyřešit se společností Terea, která dělala nějaké kroky na základě usnesení zastupitelstva. Projektovala, připravovala dokumentace, sháněla posudky. Myslím, že na valné hromadě bude Terea požadovat vysvětlení a případně náhradu škody, která z toho společnosti vznikne,“ prorokuje Tomáš Linda.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Zadlužené Prameny jsou v patové situaci, zrušily prodej pozemků věřiteli

Obec Prameny na Chebsku tíží kvůli neúspěšnému projektu na stáčírnu minerální...

Plán na oddlužení obce Prameny na Chebsku dostává trhliny. Smlouvy na prodej pozemků s vrty, které obec uzavřela v...

Z ostudy města a rejdiště bezdomovců se opět stává místo pro bydlení

Vybydlené bytovky ve Wolkerově ulici v Chebu se mění před očima. Brzy zde najde...

Kdysi vyloučená lokalita ve Wolkerově ulici v Chebu se mění. Dříve zchátralé domy nabídnou co nevidět bydlení takřka...

Jsem nervózní a celá se třesu. Effangovou čeká debut v reprezentaci

Pamela-Therese Effangová z Hradce Králové

Pamela-Therese Effangová zůstává bezprostřední i jako novopečená seniorská reprezentantka. Na svém prvním srazu...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Další z rubriky

VIDEO: Maskovaný muž hodil dlažební kostku do herny, natočila ho kamera

Kamera natočila vandala, jak hází dlažební kostku do herny

Chebští kriminalisté pátrají po vandalovi, který dlažební kostkou rozbil dveře herny v Mariánských Lázních. Maskovaného...

Památným stromem se v Sokolově stal dub letní, který roste u chemičky

Novým památným stromem se stal dub letní rostoucí u sokolovské chemičky.

Už dlouhé desítky let tvoří zajímavý kontrast mezi přírodou a průmyslem. Dub letní, který se letos stal dalším památným...

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz