Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Ostrá debata o golfovém hřišti ve Varech skončila smírem

  17:35
Další kauza sporného městského majetku v Karlových Varech skončila. Zastupitelé po téměř dvouhodinové a velmi bouřlivé debatě odsouhlasili soudní smír se společností Golf Resort Karlovy Vary, které město v roce 2004 prodalo golf v Olšových Vratech fakticky za pět milionů korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Kabát

Tehdy ovládala radnici koalice složená z ODS, ČSSD a Karlovarské koalice. Zastupitelé však nebyli ve svém názoru ani trochu jednotní:- pro smír jich bylo osmnáct, proti jedenáct, zdrželi se čtyři a jeden nehlasoval.

Spor o areál

v Olšových Vratech

Golfový areál prodalo tehdejší vedení města Golf Resortu po letech nájmu. Minulé vedení radnice, v jehož čele už stál primátor Petr Kulhánek, zařadilo obchod na seznam sporných prodejů městského majetku.

Od té doby po firmě požaduje, aby doplatila peníze. Fakticky za něj tedy město obdrží 32 milionů korun. Soudní stání je plánované na 16. dubna a zástupci radnice na něm nyní předloží dohodu o smíru.

„Soudní smír je narovnáním původní kupní ceny. V roce 2004 za něj radnice utržila pět milionů korun, v prosinci loňského roku devět a nyní přidá ještě osmnáct,“ popsal primátor Petr Kulhánek (KOA).

Ani radní, kteří zastupitelům ukončení sporu doporučovali, nebyli všichni pro. Podle Petra Kulhánka šlo o kompromisní řešení, neboť kdyby soud skutečně uznal výhradu města, že je kupní smlouva neplatná, očekávala by radnice další žaloby ze strany Golf Resortu, který do areálu investoval už desítky milionů korun.

„S plnou odpovědností mohu prohlásit, že budeme dál udržovat běžecké stopy pro občany, a pokud nás město požádá o to, zda si u nás může uspořádat nějakou svou akci, vyhovíme mu. Žijeme přece všichni v Karlových Varech,“ slíbil zastupitelům Vlastimil Argman, předseda představenstva společnosti.

Mnoho zastupitelů cítí rozčarování

Řadě zastupitelů však jeho sliby nestačily. Upozorňovali na to, že cena golfového areálu je příliš nízká. Na přetřes tak opět přišly znalecké posudky, které si kvůli němu nechala radnice vypracovat.

První mluví o tom, že cena hřiště byla 80 milionů, další z dílny ČVUT operuje s částkou více než 100 milionů korun. Podle primátorovy náměstkyně Hany Zemanové (Karlovaráci) je ten druhý jen revizní a stojí v něm, že jej nelze považovat za odhad tržní hodnoty hřiště.

Jako směšnou vidí částku za golf například Jaroslav Fujdiar z hnutí O co jim jde?! Zastupitelům přednesl, že pokud soudní smír schválí, přijde si městská kasa na 63 korun za metr čtvereční. „Kde to tedy jsme?“ ptal se.

Rozhořčený byl i jeho kolega Otmar Homolka, který upozornil, že radnice vlastně vůbec nezná cenu, jakou hřiště mělo, a zdůraznil, že se zastupitelé dopouštějí stejné chyby, jakou udělali jejich předchůdci v roce 2004.

„Nechápu, proč bychom měli spor ukončovat, když ještě ani pořádně nezačal a měl narovnat morální škody, které tady byly,“ podotkl.

K soudním sporům, které radnice o majetek vede, se vyjádřil i primátorův náměstek Čestmír Bruštík z hnutí ANO. Zopakoval, že když společně s kolegy na radnici přišel, bylo to i s tím záměrem, aby je ukončili.

„V případě KV Areny máme podle rozsudku zaplatit 49 milionů korun, protože nejsme schopní domluvit se s dodavateli. Chcete dopadnout stejně i v případě golfu?“ ptal se.

Vzrušenou debatu se po více než hodině nepodařilo ukončit ani návrhem na zastavení diskuse, který přes zastupitele neprošel. Vlastimil Argman se několikrát zvedl a chtěl z jednání odejít, uklidňoval jej přitom právník Golf Resortu.

Poté, co zastupitelé smír schválili, si vzal slovo a všem za debatu poděkoval. „Mám radost, že vše dospělo k tomuto závěru, i když vím, že ji nemají všichni,“ rozloučil se.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

  • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Jágrův rekordní gól nestačil. Lídr vyhrál i derby, Sparta zdolala Kometu

Hokejová extraliga ve 39. kole lákala hned na dva velké šlágry. Vedoucí Pardubice přemohly na vlastním ledě hradeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Archeologové objevili pod trasou budoucí dálnice keramiku i hroby z pravěku

Od března 2022 do konce roku prozkoumávali odborníci České společnosti archeologické lokality, kudy v budoucnu povede...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Město podrží KV Arenu dvanáctimilionovou půjčkou na úhradu za energie

Návratnou půjčku ve výši 12 milionů korun získá od města KV Arena. Finanční prostředky jí mají pomoct překlenout období...

O dobré řemeslníky je nouze, pomoci může rostoucí zájem o učňovské obory

Řemeslníci chybějí, zájem o učňovské obory stoupá. Tento trend potvrzuje například Integrovaná střední škola v Chebu....

Žalobu na referendum o Vřídelní kolonádě soud nepřijal, měla zpoždění

Pouhá půlhodina rozhodla o tom, že žalobu na zneplatnění výsledků místního referenda o karlovarské Vřídelní kolonádě...

Prodej firem zásobujících Chebsko vodou a teplem vyvolává řadu pochybností

Situace kolem změn ve společnostech Terea a Chevak stále budí vášně. Německý spoluvlastník, Gelsenwasser AG, totiž...

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...