Obžalobu měl na dnešním jednání podpořit jeden z bývalých odsouzených. Soud předvolal celkem tři propuštěné vězně, nedostavil se však ani jeden.
Před soudcem Daliborem Čermákem tak vypovídal pouze bývalý kolega obžalovaného vychovatele Michal Nohejl a zástupce ředitele věznice Jiří Schneider. „Kolega mého klienta potvrdil, že ve věznici nebylo vše v pořádku,“ uvedl Kislingerův obhájce Jakub Šauer.
Svědek podle něj například poukázal na to, že v listopadu 2017 mělo více než sto vězňů pozitivní test na drogy. „Nejhorší je, že skoro žádný z nich nebyl potrestán. Upřednostňuje se totiž zaměstnávání vězňů před potřebou trestat je,“ popsal Šauer údajnou praxi ve Vykmanově.
Jak dále uvedl obhájce, přiznal zástupce ředitele, že jenom za loňský rok bylo mezi vězni objeveno minimálně 35 telefonů. „Chceme proto vědět, proč se pouze kauza Lukáše Kislingera dočkala trestního stíhání,“ naznačil další postup obhajoby Šauer.
Zajímavostí podle něj je i fakt, že jeden z bývalých vězňů, který nepřišel na dnešní jednání, v přípravném řízení dával do souvislosti Lukáše Kislingera s kauzou nelegálních telefonů mezi vězni.
„Ovšem z doby, kdy už půl roku ve věznici nebyl,“ naznačil rozpor právní zástupce bývalého vychovatele.
Miniaturní telefony se podle obžaloby měly dostávat za zdi věznice v takzvaných kilovkách, tedy zásilkách do hmotnosti dvou kilogramů. Pokud rentgenová prohlídka zjistila, že by v balíku mohlo být něco závadného, byla zásilka opatřena razítkem s červeným okem. U jejich otevírání byl vedle adresáta vždy i vychovatel a preventista. „Kilovky s červeným okem jsem vždy posílal zpět,“ vypověděl už dříve obžalovaný Lukáš Kislinger, který trestnímu stíhání čelí od srpna loňského roku.
Rozhodnutí soudu o vině či nevině Lukáše Kislingera by mělo padnout na dalším stání. To nařídil soudce Dalibor Čermák na 19. únor.