Pár stovek za zkažený život je výsměch, říkají v ČR rehabilitovaní Němci

  12:06aktualizováno  12:06
Za bývalého režimu zažili v Československu věznění, výslechy a útlak. A to jen proto, že právě tudy utíkali z tehdejší NDR na kapitalistický Západ. Teď dosáhli rehabilitace a odškodnění. Jenže namísto úlevy je rozčiluje směšná výše finanční náhrady.

Peter Pietruschinski, Joachim Ernst a Jürgen Seifert (zleva) u chebského okresního soudu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Každý den prožitý ve vězení totiž český stát podle zákona z roku 1990 odškodňuje přibližně stokorunou. A přestože na počátku zničených životů stál zásah československého režimu, náhrada se týká jen času, kdy byli východní Němci nezákonně drženi u nás, což zpravidla netrvalo dlouho.

Dnes čtyřiašedesátiletý Joachim Ernst byl v dobách svého mládí tak trochu rebel. Snad proto nedokázal splynout s davem a platil za nepřítele režimu. Mladík se proto v listopadu 1983 rozhodl, že spolu se dvěma kamarády uteče přes Československo na vysněný Západ. Jejich dobrodružná cesta trabantem skončila u hraničního přechodu v Chebu.

„Zadrželi nás 7. listopadu 1983. Na oddělení nás drželi každého zvlášť. Druhý den jsem byl transportován do nějaké věznice. Nevěděl jsem kam, ani co je s kamarády. Po deseti dnech, 17. listopadu, jsem byl oficiálně vyhoštěn a předán německým orgánům. Přestože jsem nic neudělal, byl jsem odsouzen na 16 měsíců, rozsudek jsem si vyslechl až 27. února 1985,“ řekl Ernst, který dnes pracuje jako pomocník v kuchyni. 

Od Okresního soudu v Chebu odcházel spokojený. Senát jej v plném rozsahu rehabilitoval. Uznal, že zatčení a věznění bylo nezákonné. Výše odškodnění od ministerstva spravedlnosti jej však dokázala zvednout ze židle.

„Za prožité útrapy v Československu byla v tomto případě přiznána suma přibližně 1 500 korun. Dostal jsem od Joachima Ernsta velmi rozhořčený dopis, ve kterém píše, že to považuje za výsměch. A že odškodné odmítá převzít. Stal se tak už druhým rehabilitovaným, který odškodné otevřeně odmítl. Prvním byl Holger Prohn z Frankfurtu nad Mohanem,“ informoval advokát Lubomír Müller

Doplnil, že někteří z rehabilitovaných peníze sice přímo neodmítli, ale požádali jej, aby těch několik stokorun, které stát jako odškodnění přiznal, jejich jménem věnoval na charitu či sociální služby.

Podle zákona z roku 1990 mají rehabilitovaní obdržet přiměřené hmotné odškodnění. Dnes mají tito lidé nárok na 83 korun za den věznění, což má být náhrada za ušlou mzdu. A k tomu se připočítává 20 korun denně jako náhrada nákladů vazby.

„Vývojem cen v letech 1990 až 2019 došlo k tomu, že z odškodnění, které bylo původně přiměřené, se nyní stalo odškodnění směšné. Zákon ale také říká, že vláda má reagovat na vývoj cenové hladiny, avšak žádná vláda od roku 1990 to neudělala,“ vysvětlil advokát Müller. 

Odškodnění se Němcům někdy ani nevyplatí přijmout

Podle jeho slov rehabilitovaní peníze většinou nechtějí, protože se jim nevyplatí je přijmout. Pokud totiž požádají, aby jim odškodnění bylo zasláno na jejich účet v Německu, tak poplatky, které jim strhne nejprve česká a potom i německá banka, převýší v mnoha případech hodnotu přiznaného odškodnění.

Paradoxní v této souvislosti je to, že tehdejší pohraničníci se dodnes na diskusních fórech chlubí, jak za každého chyceného člověka dostávali za bývalého režimu odměnu. Ta bývala i tisíc korun.

Podle Libora Svobody z Ústavu pro studium totalitních režimů bylo v Československu chyceno asi 3 500 až 4 000 východních Němců.

„To je ale hrubý odhad a je možné, že číslo ještě vzroste,“ podotkl. Pohraniční stráž je chytala nejen bezprostředně u hranic, ale i v hlubším vnitrozemí díky síti spolupracovníků, průvodčích a strojvedoucích ve vlacích. A nešlo jen o Němce, ale třeba i o Poláky.

  • Nejčtenější

Na služebnu přiběhl pobodaný muž, soused na něj vzal nůž kvůli ženě

Velké pozdvižení způsobili na chodbě domu v Ostrově na Karlovarsku dva sousedé, kteří se hádali kvůli ženě. Jeden z...

Otec ubodal syna nožem na chléb, brutální vraždu připomíná smírčí kříž

Brutální vraždu osmiletého chlapce, který v roce 1675 zemřel rukou vlastního otce, připomíná smírčí kříž nedaleko...

Soud rozplétá rozsáhlé pojistné podvody, obžalobě čelí devět lidí

Krajský soud v Plzni začal v pondělí rozplétat rozsáhlé pojistné podvody z Karlovarského kraje. Zpovídá se z nich hned...

František už se převlékl do zimního, háčkované oblečky zdobí celé lázně

Háčkovanou výzdobu dostala opět po roce Národní třída ve Františkových Lázních. Stromy i oblíbená socha Františka se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parkoviště v centru Varů jsou zavřená, dostanou závory i kamery

S akutním nedostatkem parkovacích míst se od pondělního rána musejí potýkat řidiči v centru Karlových Varů. Kvůli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Chebští stále neumí třídit, majitelé domů proto dostanou vlastní popelnice

Město Cheb připravuje razantní změny ve svozu odpadů. Majitelům rodinných domků nabídne vlastní nádoby na plast a...

Vlaky opět vyjedou na trať mezi Dalovicemi a Hájkem, kde se sesunula trať

V sobotu se opět rozjedou vlaky na trati mezi Dalovicemi a Hájkem na Karlovarsku. 26. října ji uzavřela Správa...

Do Sadové kolonády se vrátí její pramen, obnova přijde na miliony

Na jednu z nejvyšších investic do obnovy kolonád za poslední desetiletí se připravují Karlovy Vary. Chtějí opravit...

Na Karlovarsku se po revoluci lépe žije i dýchá, ale stále je co zlepšovat

Vyšší kvalita života a vzdělání, příliv peněz zahraničních turistů i lepší životní prostředí. Tak se změnil region...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

Najdete na iDNES.cz