V zámeckém sklepení lidé uvidí zlatý poklad, potkají tu i Drákulu

  15:49aktualizováno  15:49
V sokolovském zámku finišují práce na zpřístupnění jeho sklepení. Lidé tam uvidí jak archeologické unikáty, tak zlatý poklad. Návštěvníci si vše budou moci prohlédnout během první zářijové soboty.

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund v podzemí zámku. Na snímku jsou vidět pozůstatky hradební zdi původního sokolovského hradu z 13. století. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sokolovské muzeum s projektem začalo před dvěma lety, a to za vydatné pomoci kraje a města.

„Stavební části, která se uskutečnila od loňského listopadu do letošního dubna, předcházely před dvěma lety práce, během kterých jsme museli bourat novodobé vyzdívky. Ty souvisely s přípravou původního záměru, kdy ve sklepení měla vzniknout vinárna,“ přiblížil ředitel muzea Michael Rund. 

Během stavebních prací přitom došlo k několika archeologickým objevům, které se stanou součástí nové expozice.

„Na dvou místech prezentujeme základy původního sokolovského hradu a také například dvě střílny, které souvisejí s obdobím kolem roku 1480. V tu dobu šlo o druhý hrad, který vznikl na základech toho původního a už vypadal podobně jako náš současný zámek,“ uvedl Michael Rund. 

Lidé uvidí nápisy vězňů, někdejší koupelnu i zlatý poklad

Kromě toho návštěvníci uvidí také pozůstatky někdejší koupelny, nápisy vězňů ze 17. století a pilíře původního padacího mostu. Lákadlem pro návštěvníky bude také zlatý poklad, který je nyní uložený v trezoru. V roce 1994 ho ze země vyhrábl bagrista při stavebních úpravách na dvoře dnešního ředitelství muzea řečeného myslivna. Ve výkopu balíček našla pracovnice historického oddělení muzea. 

Do kolekce šperků, které pocházejí z druhé poloviny 19. a z počátku 20. století, patří například zlaté hodinky s řetízkem, brože s brilianty, perlové náhrdelníky, náramky či čelenka. Patrně už se nikdy nepodaří zjistit, komu patřily a kdo a proč je schoval. Soubor šperků mohli lidé po restaurování vidět jen dvakrát, naposledy před šesti lety.

Jedním z odborníků, který se na tamních výzkumech podílel, je karlovarský archeolog Jiří Klsák. Netají se tím, že pravým sokolovským pokladem pro něj není kolekce šperků, ale právě základy původní sokolovské tvrze. Nápad vytvořit ve sklepení klenotnici se mu však zamlouvá. 

„Myslím, že je to dobré místo a předměty jsou vytipovány pro speciální prostory. Nejde o časovou přímku, ale o unikáty z jednotlivých sběratelských sfér,“ uvedl. 

S Jiřím Klsákem souhlasí i Michael Rund. „I kdybychom nevystavovali zlatý poklad, archeologické nálezy samotné jsou velice zajímavé,“ doplnil.

Návštěvníky postraší Drákula

Sokolovské muzeum momentálně čeká na dodávku bezpečnostních vitrín a figurín. Poté se pustí do instalace. „Jediné s čím ještě počkáme, budou vitríny s expozicí archeologie a mineralogie. Využijeme toho, že máme velkou místnost ve sklepení volnou a chystáme tam strašidelnou výstavu o Drákulovi. Věříme, že přiláká další návštěvníky,“ prozradil Michael Rund. 

Fotogalerie

Obě expozice si zatím mohou zájemci prohlédnout v přízemí zámku. K vidění je tam velká výstava týkající se výročí 740 let od první zmínky o Sokolovu.

Celkové náklady na zpřístupnění sklepení dosáhly částky zhruba 15,8 milionu korun. „Jsme rádi, že se nám je podařilo oproti původnímu předpokladu snížit o více než 2,2 milionu korun. Město Sokolov se na rekonstrukci podílelo 3 miliony korun, zbytek hradil Karlovarský kraj,“ informovala hejtmančina náměstkyně pro kulturu Daniela Seifertová. 

Největší položkou v rozpočtu byly podle ní stavební úpravy, další peníze stály bezpečnostní vitríny, nový nábytek a figuríny. Expozici oživí například voják ze třicetileté války či hraběnka Nosticová. Ta se bude koupat v právě prostorách někdejší koupelny.

Zpřístupnění nové expozice se uskuteční během oslav Dnů evropského dědictví, které připadají na 7. září. Doprovázet jej bude kulturní program, ve městě se uskuteční tradiční Den horníků a hornická pouť, během nichž si Sokolov připomene své významné výročí.

Nejčtenější

Z Varů do Prahy se po dálnici pojede v roce 2026, slíbil ministr dopravy

Ministr dopravy Vladimír Kremlík při právní návštěvě Karlových Varů oznámil...

Dálnice D6 by mohla být dostavěná v září 2026. Oznámil to ministr dopravy Vladimír Kremlík během své návštěvy...

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

VIDEO: Nechtěl do vězení, tak si vzal přítelkyni jako rukojmí

Muž si vzal přítelkyni jako rukojmí

Čtyřicetiletý muž z Karlovarska měl takový strach ze zatykače kvůli mravnostnímu trestnému činu, že si na své konto...

Ze zastrčeného ústavu v lese se zdravotně postižení stěhují do měst

Klienti z ústavu Pata u Hazlova se přestěhovali do nových rodinných domků v...

Nové rodinné domky v Hazlově na Chebsku vypadají obyčejně. V oknech záclony, na terase zahradní nábytek a truhlíky s...

Další z rubriky

VIDEO: Dron pomůže hasičům při pátrání po lidech nebo ohniscích požárů

Slavnostní představení nové hasičské techniky v Karlovarském kraji. Nechybí...

Nové vybavení za téměř 10 milionů korun převzali profesionální hasiči Karlovarského kraje. Získali speciální...

Luby představily unikátní sbírku hudebních nástrojů za téměř 5 milionů

Muzeum Cheb získalo unikátní sbírku strunných hudebních nástrojů, s jejichž...

Housle, violy, violoncella, kontrabasy či kytary, ale také nejrůznější asijské lidové instrumenty. To vše obsahuje...

Dobrovolníci se vydají uklidit Karlovy Vary a další města v kraji

Do celorepublikové úklidové akce Ukliďme svět! Ukliďme Česko! se pustili...

Ukliďme svět, ukliďme Česko, ukliďme Vary – to si řekla Lenka Mráziková se svým přítelem Michalem Vostrčilem, a nyní...

Oblíbený bohatický skatepark nechají Vary odhlučnit, stěhovat se nebude

Skatepark - ilustrační foto

O budoucnosti skateparku v městské části Bohatice rozhodlo vedení karlovarské radnice. Stěhovat se nebude, ale KV City...

Advantage Consulting, s.r.o.
REGIONÁLNÍ MANAŽER - RETAIL

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz