„V přízemí zámku vzniká edukační centrum pro děti a muzejní knihovna. Vzhledem k tomu, že se do místností musí zabudovat odvětrávací systém, museli jsme stávající podlahu rozrušit do přibližně šedesáticentimetrové hloubky. Jak postupně odstraňujeme moderní nánosy, narážíme na staré a ještě starší konstrukce. V jedné z místností se tak potkává 13. století se stoletím 15. a s moderní dobou, což je ohromně napínavé. Dozvídáme se díky tomu zajímavosti z období, kdy původní vodní tvrz získávala současnou podobu,“ uvedl Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov, které v současnosti na zámku sídlí.
Podle jeho slov došlo v rámci stavebních prací k odkrytí několika zajímavých stavebních situací. Na jejich dokumentaci přímo na místě pracují archeologové Muzea Karlovy Vary Jiří Klsák a Jan Tajer.
Jako průvodní a zároveň datovací materiál pod podlahou rovněž nacházejí nejrůznější střepy, a to od středověku až po barokní období. Výjimkou nejsou ani různé zvířecí kosti.
Zámek v Sokolově po opravě nabídne novou expozici, kavárnu a badatelnu![]() |
„Postupně odkrýváme stavební historii celého zámku. Nedávno jsme například úplně náhodou objevili poměrně velký prostor, který byl zazděný a o němž se vůbec nevědělo. Po vybourání jednoho většího kamene se ve zdi objevila dutina se starou střílnou. Rozměry jsou asi dva metry délky na metr šířky a přibližně půldruhého metru je ten prostor vysoký,“ popsal Michael Rund nejnovější objev.
Podle jeho slov už otvory střílen v přízemí nejsou z vnější strany zámku vidět, protože jsou schované pod úrovní terénu. „Je to kvůli tomu, že okolí bylo v minulosti mnohem níž, než je aktuálně nyní. A tím, jak se zámek postupně dostavoval a přestavoval, tak některé věci prostě postupně zmizely,“ vysvětlil s tím, že díky aktuálním objevům mohou odborníci poopravit poznatky o vzniku a vývoji zámku.
„Například jsme na ubourané části hradeb ze 13. století našli zbytky ohniště. Na základě toho se k můžeme domnívat, že v tom místě tehdy patro zámku ještě nestálo, že bylo dostavěné později. Skládáme tak do jednoho celku střípky toho, jaký byl stavební osud památky, což je pro odborníky velice zajímavé. Například střílna, kterou jsme objevili, vypadá úplně jinak než střílny, které běžně na zámku známe. Tahle zřejmě vznikla po roce 1480 a někdy v 18. století, když se stavělo první patro zámku, tak v rámci prací dělníci ten prostor jednoduše zazdili,“ naznačil Rund.
Připomněl, že ve 13. století stála na místě dnešního zámku vodní tvrz s původní hradbou, která tvořila kruh. V roce 1480 byla část hradeb zbourána a zámek byl zčásti přestavěn.
„Už tehdy vypadal podobně jako nyní. Měl čtyři věže a my díky aktuálním nálezům tušíme, že směrem na jih a na východ stály už v roce 1480 mezi věžemi patrové paláce, kdežto naproti byly jen hradby,“ dodal Michael Rund.
Stavební práce na sokolovském zámku probíhají od konce listopadu. Jak řekla krajská radní pro kulturu a památkovou péči Gabriela Dostálová, projekt nazvaný Revitalizace areálu sokolovského zámku spolufinancuje Evropská unie z Integrovaného regionálního operačního programu spolu s Karlovarským krajem.
Na stavbě nyní vedle archeologů působí i restaurátoři, kteří obnovují původní krásu štukové výzdoby v jedné z místností. Projekt za bezmála 18 milionů korun by měl skončit v polovině roku.
17. prosince 2018 |