Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Nevidomí si nakrájí cibuli i přišijí knoflík. Projdou slepeckou maturitou

  10:43
Lidé s poruchami zraku zábavnou formou porovnají svoje dovednosti a zdokonalí se v nejrůznějších činnostech. Zdraví lidé si zase mohou život potmě na vlastní kůži vyzkoušet. To nabízí slepecká maturita, kterou organizuje chebské Tyflocentrum.

S organizací soutěže už několik let pomáhá nevidomý Emil Miklóš, který řadu disciplín dokonce sám vymýšlí. Ačkoli se vlastní klání uskuteční až za nějaký čas, na přípravách čtvrtého ročníku slepecké maturity už nyní pilně pracuje.

Když se řekne slepecká maturita, co si pod tím má laik představit?
Tuto akci bych označil jako službu nevidomým i veřejnosti. U nás v Tyflocentru se v jejím průběhu mohou vidící lidé seznámit s tím, jak se žije nevidomým a jaké mají problémy. A sami si vyzkoušet, jaké to je, když člověk nevidí. Na druhou stranu chceme veřejnosti ukázat, že i lidé s poruchami zraku dokážou žít samostatný plnohodnotný život a nemusí být zavřeni mezi čtyřmi stěnami.

O co se tedy jedná?
Jde o ukázku činností, se kterými se musí nevidomý člověk poradit. V první řadě prověřujeme prostorovou orientaci. Člověk s bílou holí musí projít ve městě danou trasu. Jde kolem budov, překříží frekventovanou komunikaci a vrátí se zpět. Letos nově budeme chodit i po pěší zóně, kde je řada nástrah. Například přechod pro chodce, reklamní tabule, lavičky, ale i spousta maminek s kočárky.

Dotkni se historie

Chebské muzeum nabídlo lidem s poruchami zraku šanci prohlédnout si rukama modely domů na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Miniatura historického centra vznikla v rámci projektu Dotkni se historie.

„Nevidomí si tak mohou osahat architekturu jednotlivých domů. Sami říkají, že teprve nad modelem si poprvé uvědomili, jaký má náměstí vlastně tvar,“ uvedla ředitelka Muzea Cheb Martina Kulová.

Doplnila, že zároveň s modely vznikl i průvodce náměstím v Braillově písmu. Následoval další projekt, kdy lidé z muzea vytipovali několik výjimečných domů a již hotového průvodce opatřili reliéfními listy, kde jsou domy se všemi detaily znázorněny.

Nevidomý Tomáš Vrchlavský ocenil skutečnost, že jsou zdobné detaily dobře hmatatelné. „Výrazná jsou okénka, dveře, různé lišty, vikýře. Je skvělé, že se v projektu podařilo skloubit obě složky, jednak hmatový reliéf, a k tomu i ty informace. Mohu si tak přečíst, čím je který dům zajímavý. A teď už navíc i vím, jak vypadá,“ dodal.

Jaké jsou další disciplíny?
Soběstačnost v domácnosti. Loni jsme hodnotili, jak nevidomí dokážou oškrábat brambory a připravit těsto na bramborák. Zdá se to jednoduché, ale není. Vyzkoušejte si to. Problém je nejen odstranit slupku a všechny nedokonalosti hlízy, které my samozřejmě nevidíme, ale také z té brambory musí něco zbýt. Letos si budou muset soutěžící ukrojit bagetu, namazat máslem a posypat vlastnoručně nakrájenou cibulkou. Také budeme hodnotit oblékání kojence, tedy panenky ve velikosti malého dítěte, to je velmi oblíbená disciplína, komunikaci s počítačem nebo třeba přišívání knoflíků.

Přišívání knoflíků?
Máme k tomu speciální slepecké jehly, navíc je možné použít kompenzační pomůcku, takzvaný rozlišovač barev. Je to krabička, která vypadá jako ovladač na televizor. Umí rozeznat až dvě stovky barevných odstínů. Je možné ji využívat například při praní prádla, aby se mezi bílé nepřimíchalo tmavé, nebo při oblékání, aby člověk nechodil barevný jako papoušek.

Lidé ale budou skládat i vědomostní test nebo prokazovat znalosti poskytování první pomoci…
Teď právě tyto otázky chystám. Budou se týkat toho, jak soutěžící znají svou vlast, tedy něco z historie, ale i ze současnosti. Takový trochu chyták budou slova hymny, ale nejen první, ale i druhé sloky. Nebo třeba historie slepecké organizace od založení až do dneška. A co se týká první pomoci, to by měl zvládnout každý, ať už vidí, nebo ne.

Mohou si disciplíny vyzkoušet i lidé, kteří vidí?
Tu možnost veřejnosti opět nabídneme. A loni ji někteří skutečně přijali. Šli městem s klapkami na očích. Měli po boku samozřejmě „anděly strážné“, děvčata ze střední zdravotnické školy, která šla vedle nich, popřípadě je navigovala a zajišťovala bezpečnost. Pro studentky je to možnost, jak se naučit jednat a komunikovat s člověkem, který nevidí.

Jak lidé reagovali?
Na rovinu musím říct, že ne každý to psychicky zvládl. Měli jsme tu pána, který to vzdal hned v samotném začátku. Jakmile dostal klapky na oči, řekl, že do toho nepůjde. Nechtěl si naslepo vyzkoušet ani odhad vzdálenosti na chodbě. Ale byli tu i lidé, kteří se nezalekli. Říkali, že teprve poté, co si na vlastní kůži vyzkoušeli chodit a pracovat poslepu, dokázali si představit svět, v němž nevidomý člověk musí žít.

Spousta lidí neví, jak mají nevidomému nabídnout pomoc. Jak to je správně?
V zásadě platí, že když potkám nerozhodného člověka s bílou holí na křižovatce nebo v nepřehledném terénu, nepopadnu jej za ruku a netáhnu pryč. Je třeba se nejprve zeptat, zda pomoc potřebuje. Pak je také dobré, aby se nevidomý mohl chytit svého průvodce za předloktí. Může tak jít krok za ním, registrovat pohyby svého průvodce a reagovat na překážky, například na obrubník nebo změnu směru. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že vítaná je pomoc například v nádražních halách, kde chybí vodicí lišty, nebo když mi lidé řeknou, zda vlak stojí vpravo nebo vlevo, či kde jsou schody.

Kdy se akce uskuteční?
Přesný termín soutěže ještě neznáme, jakmile bude určený, zájemce budeme informovat. Maturita ale samozřejmě není jedinou akcí, kterou pořádáme. Chystáme například další regionální setkání majitelů vodicích psů, jež se tentokrát neuskuteční v Chebu, ale v Karlových Varech. Přijdou mezi nás lidé z nadačního fondu Matylda, kteří se výcvikem zabývají. Pojedeme do františkolázeňského muzea na komentovanou prohlídku o historii porcelánu, máme v plánu návštěvu zoofarmy v Chebu. Do Prahy zamíříme na soutěž s vodicími psy nazvanou Veselá Matylda.

  • Nejčtenější

Konec neporazitelnosti, Spartu skolila Kometa. Extraligu nově vedou Pardubice

Také hokejisté Sparty už v extralize poznali porážku, v hitu sedmého kola si na ně vyšlápla Kometa a v hlavním městě...

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž zabil matku tří dětí a ujel autem. Pak si sám prostřelil hlavu

Případ násilného úmrtí ženy v Dalovicích u Karlových Varů vyšetřují kriminalisté jako vraždu. Pachatel podle všeho...

Dva mrtví u Karlových Varů, podle policie jde možná o vraždu a sebevraždu

Policie vyšetřuje případ násilného úmrtí dvaačtyřicetileté ženy v Dalovicích na okraji Karlových Varů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bělozubka tmavá se zabydluje na Chebsku, její pohyb pozorně sledují vědci

Vědci z Akademie věd budou v rámci mezinárodní spolupráce mapovat výskyt nového druhu savce. Jde o bělozubku tmavou...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Mobilní hospic tu není pouze pro staré, péči poskytuje všem potřebným lidem

Navázání nových kontaktů, větší seznámení veřejnosti s činností hospice, ale i povzbuzení do další práce. To jsou...

S rozvojem cestovního ruchu v Karlovarském kraji má pomoci i nová anketa

Vyzdvihnout osobnosti a počiny, které měly vliv na to, že cestovní ruch, v kraji nejvíce zasažené odvětví ekonomiky, po...

Krušné hory chtějí pořádat setkání evropských turistů, mohly by jich přijet tisíce

Šance hostit prestižní evropskou turistickou akci se chopili v destinační agentuře Krušnohoří. Uchází se o pořádání...

Muž na sociální síti vyzýval k útokům na vládu i vlaky, hrozí mu 15 let

Z podpory a propagace terorismu obvinili karlovarští kriminalisté dvaašedesátiletého muže z Kutnohorska. Ten na...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....