Bezpečnostní opatření ve školách přijdou kraj na miliony korun

  8:20aktualizováno  8:20
Kamerami, vstupními kartami a dalším technickým zařízením začne na přelomu měsíce vybavovat kraj školy a školská zařízení. Dětem i učitelům má novinka přinést větší bezpečí.
Ilustrační snimek

Ilustrační snimek | foto: MAFRA

Svůj pilotní projekt nazvaný Bezpečná škola spouští Karlovarský kraj. Začne trochu netradičně konferencí v Praze. Na konci května už ale zástupci regionu začnou jím zřizované školy vybavovat technikou, která je má podle hejtmana Martina Havla proměnit v bezpečná místa, nikoli vězení. Kraj na tom ovšem bude nejvíc pracovat během letních prázdnin a zřejmě i po nich.

„V první řadě jsme zmapovali situaci u jednotlivých škol. Ve druhé fázi přijde na řadu snižování možných rizik, že dojde k napadení žáků či pedagogů nepovolanou osobou zvenčí,“ uvedl hejtman.

První školou, která se novinky dočká, bude podle vedoucího krajského odboru bezpečnosti Martina Raise Střední odborné učiliště stravování a služeb Karlovy Vary. Následovat bude dalších 26 zařízení. Kraj už na opatření vyčlenil z rozpočtu 14,9 milionu korun.

Nyní bude záležet na tom, v jaké kondici školská budova je. Zástupci kraje obecně předpokládají, že u těch rekonstruovaných by mohly být náklady o něco nižší. Třeba právě proto, že mají centrální vstup, což plánovaná opatření usnadní.

„Nejdražší to bude v případě Integrované střední školy Cheb a Integrované střední školy technické a ekonomické Sokolov, kde budou náklady dva miliony korun. Důvodem je množství objektů, které potřebujeme zabezpečit,“ uvedl Martin Rais.

Jak zmínil hejtman, provozování kamerového systému, který by měl střežit vchody, musí odpovídat zákonu o ochraně osobních údajů. Vedení škol podle něj proti novinkám v zásadě neprotestuje. „Odezvu máme z devadesáti procent pozitivní. Ředitelé si uvědomují, že je potřeba s bezpečností na školách něco udělat,“ řekl Martin Havel.

Když kraj nechal vypracovat potřebné analýzy v jednotlivých zařízeních, zjistil například, že bezpečností byl často pověřený školník, ale nikde o tom neexistoval zápis. Proto se kraj s řediteli domluvil na tom, aby vybraní lidé dostali jednotlivé úkony přímo do náplní práce a bylo tak jasné, kdo je pověřený jakým úkolem.

Jednou ze škol, která nároky na bezpečnost až na drobnosti splňuje, je Střední průmyslová škola Ostrov. Do přestavěné budovy původně základní školy se přestěhovala teprve nedávno a působí tak v nejmodernějších prostorách.

„Jedinou otázku, kterou vidím, je ta, zda jít ve školství do vstupních karet. Tam by to mohlo být trochu komplikované,“ řekl ředitel Pavel Žemlička. Například s ostrahou ve škole ale souhlasí.

Právě v Ostrově už zabezpečovací systém funguje, a to na 5. základní škole. Podle místostarosty Josefa Železného je naprosto dokonalý. Své zařízení představili Ostrovští i zpracovatelům projektu zabezpečení středních škol. A ti byli podle Železného nadšení. „Naše řešení je prý úplně vzorové,“ uvedl.

Výsledky projektu si v budoucnu pro sebe nechtějí nechat ani zástupci kraje a rádi by know-how nabídli i jiným školám v republice.

Nejčtenější

Vítr je tak silný, že se ani lyžovat nedá, říká náčelník horské služby

Náčelník Horské služby Krušné hory Miroslav Güttner.

Silný vítr, závěje sněhu a kalamitní stav nouze. Aktuální podmínky v Krušných horách odpočinku na běžkách či...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Zaváté krušnohorské silnice jsou opět zavřené, v Božím Daru trvá kalamita

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...

Silničáři ráno opět uzavřeli silnici na krušnohorský Boží Dar. Ve městě trvá kalamitní stav. Kvůli silnému větru hrozí...

Kolik že ti je? Když do hokejové extraligy naskakují ti nejmladší

Karlovarský brankář Jan Bednář si proti Třinci připsal extraligovou premiéru v...

V neděli si 16letý Jan Bednář v Chebu poskládal hokejovou výstroj a vlakem vyrazil přes celou republiku. Při zranění...

Policie hledá muže obviněného ze znásilnění, mohl by být na Sokolovsku

Milan Šivak

Policisté pátrají po padesátiletém muži z Hazlova na Chebsku, který je obviněný ze znásilnění. Kriminalisté...

Další z rubriky

Opilce rozčílilo, že mu servírka nechtěla nalít, hodil po ní stůl

Ilustrační snímek

Výtržnosti v chebské hospodě tropil opilý muž, kterého rozzlobilo, že jemu ani jeho kamarádům servírka už nechce nalít....

Student přinesl do školy krabici marihuany, prozradil se videem na síti

Ilustrační snímek

Na velké problémy si zadělal devatenáctiletý mladík z Nejdku na Karlovarsku. Nejprve své kamarádce dal dávku pervitinu,...

V Sokolově hořel byt v paneláku, těhotná žena se nadýchala kouře

Požár bytu v Sokolově. (17. 1. 2019)

Požár bytu vyhnal ráno obyvatele z panelového domu v Sokolově. Všichni stihli před ohněm uniknout. O těhotnou ženu...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz