Stroje na sníh i lepší servis. Skiareály jsou nachystané na lyžaře

  8:39aktualizováno  8:39
Ačkoli v Čechách začalo babí léto, provozovatelé lyžařských areálů v Karlovarském kraji už jsou připraveni na zimu a sníh. Pro lyžaře mají několik novinek a nádavkem ještě další dobrou zprávu – zdražování v letošní sezoně až na výjimky nechystají.

Provozovatelé skiareálů v Karlovarském kraji i lyžaři se těší, až kopce pokryje sníh. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Do drobnějších, přesto milých úprav se v letošním roce pustili majitelé a provozovatelé lyžařských středisek v kraji. Kvůli smolné zimě nevydělali tolik, kolik by si představovali, proto někteří z nich omezili také vylepšování areálů. Nyní doufají, že nadcházející sezona bude lepší než ta minulá, a na první lyžaře jsou už nachystaní.

„Opět jsme rozšířili zasněžování, což se po minulé zimě ukázalo jako nejvhodnější investice. V tomto směru si myslím, že jsme na tom v republice nejlépe,“ řekl Jiří Lhota ze sdružení Ski Bublava.

Na Bublavě i v Perninku se postarají o snowboardisty

Lyžařské středisko od nové sezony přidá k lyžařskému servisu také servis pro snowboardy a návštěvníky čekají nové chodníky, které ocení zejména při oblevě, neboť se jim nebude lepit bláto na přezkáče.

„Ceny necháme stejné jako v minulém roce, ačkoli se držíme na hranici rentability. Jsme areál pro rodiny s dětmi a ty nemají moc na rozhazování,“ vysvětlil Jiří Lhota. Dvouhodinové lyžování tak vyjde dospělého na 250 korun, dítě od 6 do 15 let na 175 korun.

S menším zpožděním se kvůli teplé zimě dočkají novinky návštěvníci skiareálu pod nádražím v Perninku, který rovněž nebude s cenami hýbat. „Už vloni jsme tady začali dělat cestu pro snowboardisty, kterou jsme teď dokončili. Měří asi dvě stě metrů a je to taková zajížďka do lesa, kde se vyřádí díky terénním nerovnostem,“ popsal provozovatel Rudolf Holý.

Vlekaři navíc trať vysypali pilinami, aby na ní sníh lépe držel. Stejně jako vloni počítají s tím, že pod nádražím bude fungovat školička, bufet i půjčovna.

Z ekonomických důvodů se letos do velkých novinek nepustili v ašském lyžařském areálu. Vloni rozšířili nabídku lyží v půjčovně, jenže sezona byla tak krátká, že si ji lidé ani nestihli užít, stejně jako služeb lyžařské školičky.

„Preferujeme hlavně lyžařské výcviky dětí i dospělých, pro které tu máme tým instruktorů. Mám pocit, že je lyžování stále oblíbenější,“ řekl Jiří Frank z ašského skiareálu. O ceníku budou tamní vlekaři teprve jednat se zástupci městské společnosti Ašské lesy, která lyžařský areál provozuje. Jiří Frank však předpokládá, že se ceny v nadcházející sezoně nezvýší.

Potůčky sázejí na nové apartmány

Co nejlepší zázemí pro děti nebo dospělé v lyžařských kurzech chce nabídnout také skiareál v Potůčkách. Poté, co vloni rozšířil bufet, přidali k němu vlekaři ještě jedno parto. V něm vznikají apartmány.

„Letos jsme se zaměřili zejména na ubytování. Uděláme všechno pro to, aby apartmány sloužily návštěvníkům už v této sezoně. Ceny necháváme na stejné úrovni jako minulý rok,“ řekl provozovatel areálu Marek Plachý.

Jedním z lyžařských středisek, které bude v zimě zdražovat, je skiareál na Klínovci, který dokončuje novou Jáchymovskou sjezdovku. Ceny skipasů se zvednou od 7 do 10 procent. Dospělý tak za celodenní jízdenku zaplatí místo dosavadních 590 korun o šedesát víc. „Důvodem je nákladná stavba lanovky a také zvyšující se náklady na provoz,“ uvedl manažer střediska Adam Svačina.

Jáchymovskou sjezdovku bude obsluhovat čtyřsedačková lanovka krytá oranžovou bublinou, o kterou se musejí zaměstnanci daleko víc starat. „Pro představu mohu uvést, že náklady na klasickou lanovku bez bublin jsou přibližně o třetinu nižší, není ovšem tak pohodlná,“ podotkl Adam Svačina.

Vzhledem k tomu, že vícedenní skipasy platí jak pro lyžování na Klínovci, tak pro sousední Fichtelberg, museli se provozovatelé českého střediska cenou jízdenek přizpůsobit také vyššímu kurzu eura.

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově...

Lidé z chebského sídliště Spáleniště budou parkovat u bývalé kotelny

Ulice V Zahradách v Chebu zaplněná zaparkovanými automobily.

Začátek další etapy revitalizace nejstaršího chebského sídliště Spáleniště je na spadnutí. Než ale začnou pracovat...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz