Silnice vedoucí k chebskému obchvatu je plná nerovností, čeká ji oprava

  12:01aktualizováno  12:01
V Chebu začne dlouho připravovaná oprava Zemědělské ulice. Úzká silnice plná nerovností, které místy chybí chodník, zásadně změní podobu. Trasa, jež slouží pro jižní část města jako přivaděč na jihovýchodní obchvat, bude komfortnější a bezpečnější.

Zemědělská ulice je jedním z přivaděčů na jihovýchodní obchvat Chebu. Je ale plná nerovností a místy tu chybí chodník. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zároveň s úpravami na povrchu dojde na opravu podkladových vrstev a sítí. Pokud půjde všechno hladce, mělo by být hotovo v závěru příštího roku. Lidé se musí připravit na dopravní omezení.

„V tuto chvíli se soutěží zhotovitel, poté začnou přípravné práce. Přestože jsme si původně mysleli, že kopat se bude už letos, s největší pravděpodobností to bude až na jaře. Přes zimu se venku pracovat nedá, takže začít by se mělo zřejmě až zjara příštího roku,“ uvedl chebský místostarosta Miroslav Plevný.

Situace se změní také v nepřehledném „esíčku“, kde úzkou komunikaci svírá z jedné strany bytelný plot soukromé zahrady a z druhé prudký svah vzhůru. Není tu místo ani na plnohodnotný chodník.

„To je ta nejnebezpečnější část silnice,“ potvrdil Plevný s tím, že projekt počítá kvůli místu na chodník s odbagrováním části svahu a stavbou opěrné gravitační zdi.

Lidé by tak už po dokončení rekonstrukce nemuseli v nepřehledné dvojité zatáčce využívat úzkou panelovou pěšinu na okraji vozovky nebo kličkovat mezi projíždějícími auty. Právě tento úsek byl při přípravách stavby jihovýchodního obchvatu terčem kritiky obyvatel. 

Ti namítali, že po dokončení silnice, jež spojí východní část města a Svatý Kříž, naroste počet projíždějících automobilů a tím se i zvýší nebezpečí pro chodce. Obavy potvrdil i bezpečnostní audit, který nechali zpracovat odpůrci stavby obchvatu. Právě „esíčko“ označili odborníci za vysoce rizikové místo.

Doprava v Zemědělské ulici je složitá

Kromě úpravy tohoto úseku čeká Zemědělskou ulici kompletní rekonstrukce. 

„Bude to skutečně velká akce, nesmírně komplikovaná. Už jen proto, že část patří městu a část kraji. Nejde jen o povrch, který je na mnoha místech poškozený. Bude se dělat úplně všechno. Chceme kompletně zrekonstruovat sítě, ve špatném stavu je kanalizace, musí se udělat dešťová i splašková, a opravy se nevyhnou ani vodovodnímu řadu. Na závěr se vybuduje kompletně celá komunikace, a to včetně chodníků, veřejného osvětlení a křižovatky mezi mostem do Hájů a vlastní zástavbou. Tu ale v této etapě ještě dělat nebudeme, zatím není známá její definitivní podoba. Ve hře je několik variant, například i okružní,“ upřesnil Plevný.

Doplnil, že práce začnou hned za křižovatkou a skončí v místě za Dolíčkem, kde se napojí na novou silnici, jež ústí na jihovýchodní obchvat. „Plánované náklady jsou až 45 milionů korun, v letošním rozpočtu máme na akci vyčleněných 23 milionů korun. Ke kolaudaci by mělo dojít v závěru roku 2020,“ dodal Plevný. 

„Přes všechny problémy, které stavba přinese, je rekonstrukce Zemědělské nutností, doprava zde je složitá,“ uvedla jedna z místních Gabriela Licková. „Myslím, že lidé vůbec nepočítali s tím, kolik automobilů obchvat do Hájů přivede,“ doplnila. 

V minulosti pouze okrajová místní komunikace patří po otevření obchvatu mezi průjezdní trasy městem. Na opravách za desítky milionů korun se budou finančně spolupodílet město Cheb, správce sítí, společnost Chevak a Karlovarský kraj, který silnici nyní vlastní. Po dokončení oprav ji předá městu.

Nejčtenější

Odvrácená tvář Jáchymova. V nelidských podmínkách tu muklové těžili uran

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund hledá nápisy na stěnách nedávno...

Vzestup a pád. Takové byly dějiny Jáchymova, krušnohorského města, které nemá jen jednu tvář. Proslulé je luteránskou...

Z Varů do Prahy se po dálnici pojede v roce 2026, slíbil ministr dopravy

Ministr dopravy Vladimír Kremlík při právní návštěvě Karlových Varů oznámil...

Dálnice D6 by mohla být dostavěná v září 2026. Oznámil to ministr dopravy Vladimír Kremlík během své návštěvy...

Muž nechal svého psa běhat na volno, kde neměl, zvíře pokousalo chlapce

Ilustrační snímek

Až na rok do vězení může jít majitel středoasijského pasteveckého psa z Karlovarska, který nechal zvíře pobíhat na...

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako...

Jihlava přestřílela Chrudim, Ústí hrálo nerozhodně se Sokolovem

Jihlavský útočník Lamin Jawo oslavuje gól proti Chrudimi.

Páteční předehrávky 8. kola druhé fotbalové ligy přinesly gólově úrodné souboje. Jihlava doma porazila Chrudim 4:2,...

Další z rubriky

Při opravě Pivovarské ulice v Chebu se objevil další problém, havárie vody

Zatímco se v Pivovarské ulici stále pracuje, byla  otevřena křižovatka...

Už to vypadalo, že komplikovaná objížďka opravovaného úseku Pivovarské bude jednodušší. Podařilo se totiž dočasně...

Oblíbený bohatický skatepark nechají Vary odhlučnit, stěhovat se nebude

Skatepark - ilustrační foto

O budoucnosti skateparku v městské části Bohatice rozhodlo vedení karlovarské radnice. Stěhovat se nebude, ale KV City...

Ze zastrčeného ústavu v lese se zdravotně postižení stěhují do měst

Klienti z ústavu Pata u Hazlova se přestěhovali do nových rodinných domků v...

Nové rodinné domky v Hazlově na Chebsku vypadají obyčejně. V oknech záclony, na terase zahradní nábytek a truhlíky s...

Příprava zkušebního polygonu jde podle plánu, stavba začne příští rok

Slavnostní zahájení stavby "II/210  - Napojení Podkrušnohorské výsypky na...

Během prvního kvartálu příštího roku má na Podkrušnohorské výsypce u Sokolova začít růst vývojové centrum společnosti...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz