Lidé na horách se zlobí, zůstávají bez signálu mobilních operátorů

  12:25aktualizováno  12:25
I v roce 2014 existují na mapě Karlovarského kraje bílá místa, kam signál mobilních operátorů buď nesahá, nebo není stabilní. Právě kvůli tomu tam lidé nejvíc v Česku lpí na pevných linkách.
Lidé v Přebuzi na Sokolovsku se už signálu dočkali. Přesto si někteří z nich ze zvyku nechávají i pevnou linku.

Lidé v Přebuzi na Sokolovsku se už signálu dočkali. Přesto si někteří z nich ze zvyku nechávají i pevnou linku. | foto: Jana PlechatáMAFRA

Zajímavé prvenství v telekomunikační technice získal karlovarský region. Lidé, kteří v něm žijí, se podle průzkumu společnosti O2 relativně málo zbavují pevných linek. Své místo má ve více než čtvrtině zdejších domácností. Podle Kateřiny Mikšovské z O2 je to sice méně než před několika lety, ovšem ve srovnání s jinými regiony tady počet klesá pomaleji.

„Za posledních šest let se od pevné linky odpojilo jen zhruba dva a půl tisíce domácností, což je jednoznačně nejméně v celé republice,“ uvedla. Lidé, kteří žijí v Krušných horách, mají pádný důvod, proč si ponechat pevnou linku. Příkladem je třeba Šindelová na Sokolovsku, kde zůstává pevná linka nutností.

„Abych si mohl zatelefonovat z mobilu, musím vylézt z domu a najít si vhodné místo, jinak mě lidé na druhém konci neslyší,“ říká obyvatel obce Rudolf Kovařík. V Šindelové žije trvale zhruba 300 lidí, většinou starších.

„Pevná linka by jim mohla i zachránit život. Někteří si ji proto nechali i zavést,“ upozorňuje Rudolf Kovařík. Kvůli špatnému signálu si tak někteří jeho sousedé mohou nechat jen zdát třeba o internetu nebo hlásiči, který chrání dům před zloději.

Trvale žijící obyvatelé však nejsou jedinými, kteří by lepší signál v Šindelové uvítali. Na víkend tam totiž přijíždí chataři, o prázdninách se k nim přidávají i děti, které míří do Krušných hor na letní tábory. „Rázem tu tak může být i více než pět stovek lidí. Proto se snažíme s operátory domluvit, zatím jsme ale moc úspěšní nebyli,“ uvedl.

Bohaté zkušenosti se špatným signálem v Krušných horách má bývalý dlouholetý náčelník horské služby Rudolf Chlad, který bydlí na Božím Daru. Nejvýše položené české město už tento problém řešit nemusí, okolní vesnice jsou na tom hůř.

„Pokud se budeme bavit jen o katastru Božího Daru, tak problémy se signálem má například Zlatý kopec,“ uvedl. Velké nebezpečí podle něj mohou představovat signálem nepokryté běžkařské nebo cyklistické trasy, kterých jsou v Krušných horách desítky kilometrů. Podle Kateřiny Mikšovské však není úplně jednoduché pokrýt horské oblasti kvalitním signálem. Návratnost investic je navíc mizivá.

„V regionu najdeme místa, kde mohou být problémy s dostupností signálu, zejména uvnitř domů nebo v horských oblastech s členitým terénem. Pokrytí těchto oblastí lze zajistit za cenu velmi vysokých nákladů. Většinou zde nejsou stavby vhodné pro umístění základnových stanic, je třeba zajistit výstavbu vlastních stožárů, vybudovat elektropřípojky a přístupové cesty. Situace je o to složitější, pokud se jedná o chráněné území,“ vysvětlila.

V Přebuzi už signál mají, pevné linky nepotřebují

Jednou z obcí, která se po dlouhé době v polovině loňského ledna dočkala signálu, je Přebuz na Sokolovsku. „Odhaduji, že tři čtvrtiny obyvatel se hned pevných linek zbavily. Osobně už ji nemám minimálně od roku 2012. Lidé, kteří si ji nechali, ji mají zřejmě jen ze zvyku,“ uvedla starostka Miluše Ženteková.

U hřbitova a lesa, kde je lepší signál, se však setkávají i dál. Pokud tamním obyvatelům přijede návštěva a má jiného operátora, nezbývá nic jiného, než se kvůli telefonování vrátit ke starým časům. Dělají to i děti starostky. „Máme tu sice jen jednoho operátora, ale jsme za něj rádi,“ řekla Miluše Ženteková.

Podle mluvčího Českého telekomunikačního úřadu Martina Drtiny se špatnému nebo chybějícímu signálu mohou bránit zákazníci jen tam, kde někdy byl. Jestliže zmizí nebo se zhorší a oni mají s operátorem uzavřenou smlouvu, v níž se zavazuje, že danou oblast pokryje, mohou službu reklamovat. Nelze jej ale donutit, aby pokryl bílé místo, kde signál nikdy nebyl.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Další z rubriky

Americkým dědicům patří jen část mariánskolázeňského domu, míní soud

Město Mariánské Lázně má vrátit rodině Leitnerů činžovní dům v Klíčové ulici.

Město Mariánské Lázně netrpělivě čeká na další soudní verdikt v kauze, v níž jde o vrácení domu a pozemků v samotném...

Sítě, které ochrání vodáky, se na Chebském mostě objeví do konce týdne

Chebský most přes řeku Ohři v Karlových Varech je ve špatném technickém stavu,...

Do konce týdne se na Chebském mostě objeví speciální sítě. Mají ochránit vodáky na Ohři před kousky betonu, které hrozí...

Páteřní cyklostezka Ohře se rozroste o další kilometry směrem na Ostrov

Opravená lávka pro cyklisty v Mostově na cyklostezce Cheb - Karlovy Vary.

Do dalších vylepšení páteřní cyklostezky kolem Ohře se chce pustit Karlovarský kraj. Plánuje ji protáhnout směrem do...

Najdete na iDNES.cz