Vozy, které fungují v režimu senior taxi, na chebském náměstí před Špalíčkem....

Vozy, které fungují v režimu senior taxi, na chebském náměstí před Špalíčkem. Senioři si je mohou objednat zavoláním na zvláštní telefonní číslo. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Chebské seniory vozí v centru města běžná taxislužba za levnější jízdné

  • 3
Zatím zkušebně na pět měsíců nabízí Cheb svým seniorům levnou individuální dopravu v městském centru. Využívá přitom jednu z běžných taxislužeb, která v chebských ulicích jezdí.

Vozy určené pro dopravu seniorů v úterý firma Hallo taxi představila na chebském náměstí Krále Jiřího. Službu mohou od května využít lidé starší 65 let nebo držitelé průkazů zdravotně postižených.

„Za cestu každý senior zaplatí dvacet korun, třicet doplatí město a deseti korunami bude jízdu dotovat provozovatel služby. Po přihlášení do systému získá každý kupon na deset jízd měsíčně,“ uvádí místostarostka Eva Horná s tím, že přeprava vozy taxislužby bude možná pouze k vybraným cílům, jako jsou třeba ambulance lékařů, domovy pro seniory, knihovna a vlakové či autobusové nádraží.

„Obchodní centra jsme zatím z nabídky vyjmuli, protože u nich jsou zastávky městských autobusových linek. Je ale možné, že se to v budoucnu změní,“ připouští Horná.

Provozovatel Hallo taxi Pavol Stredný poukazuje na to, že právě na odvoz za nákupy se jeho klienti v seniorském věku hodně ptají. „Především by chtěli jezdit z obchodů zpět domů. Cesta autobusem s plnými taškami je pro řadu z nich problematická,“ vysvětluje Stredný.

Další nevýhodou je fakt, že služba je zatím k dispozici pouze v centru. Lidé, kteří bydlí v okrajových či odlehlejších částech města, ji využívat nemohou. Důvodem jsou vyšší náklady na jízdu.

„Zvažovali jsme, že by senioři platili třetinu jízdného, zbytek by se doplácel. Chebská radnice chce ale nejprve pilotní projekt vyhodnotit,“ dodává Stredný.