Chtějí zachránit klášter, v němž řádila žloutenka. Podporují je i Němci

  17:50aktualizováno  17:50
Bývalému klášteru milosrdných sester v Chebu hrozí demolice. Zchátralý komplex, obývaný začátkem roku žloutenkou nakaženými bezdomovci, chce jeho majitel zbourat. Spolek na jeho záchranu se s tím ale nechce smířit. Pomoc pro klášter hledá i v cizině.

Bývalý klášter řádu milosrdných sester v Chebu chátrá, jeptišky vystřídali nezvaní hosté, pro posledního majitele má cenu jen pozemek. | foto: Martin Stolař, MAFRA

O zchátralém klášteře se už mluví i za hranicemi. Petici na jeho záchranu podepsaly téměř dva tisíce Němců. To je přibližně čtyřikrát víc, než kolik podpisů se podařilo shromáždit v Čechách.

Fotogalerie

Jen petice však rozsáhlý klášterní komplex, který vlastní teplická společnost Beta Games, nezachrání. K tomu jsou potřeba peníze, jichž se ale nedostává.

„Kromě veřejnosti máme podporu některých německých spolkových poslanců. Ti se obrátili dopisem na starostu města Chebu i na velvyslance Spolkové republiky Německo v České republice a vyzvali je, aby se aktivně postavili za záchranu kláštera,“ řekl předseda Spolku na záchranu kláštera Petr Oškera.

Ten pracuje jako památkář Národního památkového ústavu v Lokti. O záchraně kláštera jedná se zástupci regionu v parlamentu, s nejrůznějšími spolky, představiteli církví, měst a obcí. Starostovi Chebu plánuje v nejbližších dnech předat podpisové archy s českou i německou peticí.

Firma Beta Games chce za ruiny desítky milionů

Podle starosty Chebu Petra Navrátila však Cheb nemůže s klášterem nic dělat. Komplex je v soukromém vlastnictví a řešení problému je nad síly města. Zástupci teplické společnosti Beta Games, kterou podle obchodního rejstříku vlastní dvojice společníků z Turecka, si za přibližně čtyři hektary pozemků a zchátralý klášter řekli o dvacet milionů korun.

„I kdybychom klášter koupili, na jeho opravu město nemá. A zbourat ho? Nechali jsme si spočítat, že jen demolice budov přijde až na sedm milionů. Kdybychom pak chtěli areál rozprodat, je nutné připočítat i zasíťování pozemků. Jenže ty parcely by byly za tu cenu neprodejné,“ vysvětlil starosta Petr Navrátil.

Majitel objektu, společnost Beta Games, se netají záměrem soubor zchátralých budov srovnat se zemí. Už zadala projekt na demoliční práce. Bourat by se mělo začít v létě. Podle starosty jsou jedním z důvodů peníze, které společnost zaplatí každoročně za polorozpadlé domy na daních.

„Informovali nás, že jejich záměrem je zbavit se budov, ze kterých není žádný užitek, a pozemek si nechat s tím, že jej později zhodnotí,“ dodal Navrátil.

Přestože už nad klášterem mnozí zlomili hůl, Oškera si myslí, že klášter je stále možné zachránit. „Kdybych o tom nebyl přesvědčen, nešel bych do toho. Ale podle mých zkušeností tu naděje na vzkříšení historické stavby stále je,“ dodal památkář.

Pokud klášter nepadne, bude se v něm konat výstava

Spolek za záchranu kláštera už svoje vize představil na konferenci Monumenta Viva - Péče o kulturní dědictví v oblastech bývalých Sudet, která se už uskutečnila v Chomutově.

V srpnu se v křížové chodbě bývalého kláštera františkánů v Chebu bude konat fotografická výstava na téma současného stavu klášterního areálu.

Ten pro spolek dokumentují členové fotoklubu FOS Sokolov. Petr Oškera plánuje, že pokud klášter přes léto nepadne, uskuteční se v jeho areálu v neděli 13. září poprvé po 65 letech církevní pouť.

Nejčtenější

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Na úpravně vody u Božího Daru se pod těžkým sněhem propadla střecha

V úpravně vody v Myslivnách u Božího Daru se pod tíhou sněhu propadla střecha....

Pod vrstvou těžkého sněhu se propadla střecha vodárny v Myslivnách u Božího Daru na Karlovarsku. Kvůli zajištění...

Žena vtrhla do cizího bytu, házela nádobím a u dveří stavěla barikádu

Ilustrační snímek

Policie obvinila ženu, která před časem vtrhla do bytu v Karlových Varech a chovala se tam nepříčetně. Vyhazovala...

Pro Čechy je stále důležitá cena, míní zakladatel Kávové akademie

Jan Malík otevřel kávovou akademii v Hroznětínské ulici v Ostrově.

Lidé už dobrou kávu ocenit umí, kultovní turek však jen tak nevymizí, tvrdí Jan Malík, pro kterého je příprava kávy...

Násilníci na ulici přepadávali lidi a chtěli peníze, jednoho muže zbili

Ilustrační snímek

Policisté chytili dvojici lupičů, kteří na Karlovarsku přepadávali lidi na ulici a chtěli po nich peníze. K dopadení...

Další z rubriky

Záchranáři mají nového pomocníka, robotický pacient dýchá i sténá bolestí

Nové robotizované simulátory pacientů má ve výbavě krajská záchranka v...

Záchranáři v Karlovarském kraji mají k dispozici nové lidské robotické pacienty, díky kterým bude jejich trénink daleko...

Zájem o opravy památek stoupá, říká předseda spolku na jejich obnovu

Jaroslav Vyčichlo, předseda Spolku pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska.

Do krajské knihovny v Karlových Varech letos zamíří již tradiční konference poukazující na úsilí o obnovu zdejších...

Dětem v kraji začínají prázdniny, hory slibují hodně sněhu a sluníčka

Lyžaři na lanovce LD Modesgrund v novém lyžařském středisku na krušnohorském

Týden volna mají před sebou školáci v Karlovarském kraji, kterým od pondělí začínají jarní prázdniny. Počasí slibuje...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz