Svah nad průtahem přes Karlovy Vary zpevní speciální síť

  8:59aktualizováno  8:59
Riziko, že na auta projíždějící po průtahu Karlovými Vary spadnou kameny z nestabilního svahu vedle železničního tunelu, brzy zmizí. Už v srpnu totiž začne dlouho očekávaná sanace masivu nad touto komunikací. Většinu nákladů uhradí město.

Nestabilní svah u průtahu zpevní speciální síť. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovým Varům ovšem finančně vypomohl kraj. „Přišla dvoumilionová dotace,“ potvrdil náměstek primátorky města Petr Bursík.

I tak ale přijde sanace svahu město na víc peněz, než se původně zdálo. V roce 2016 totiž ministerstvo dopravy počítalo s tím, že většinu potřebné částky uhradí pomocí účelové dotace stát. To platilo ještě na podzim loňského roku.

Práce na nestabilním svahu se budou týkat úseku od železničního viaduktu až po lávku pro pěší v Bohaticích. Původní odhady finanční náročnosti projektu se pohybovaly v částkách 20 až 25 milionů korun. Reálná cena je ovšem podstatně nižší.

„Náklady činí 8,3 milionu korun bez daně,“ potvrdil Lukáš Hnízdil, ředitel krajského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic. Správce komunikací už má vybraného dodavatele, nyní se čeká na vyjádření z kraje.

Omezení na silnici začne 19. srpna

„My a policie jsme už souhlasné stanovisko dali,“ konstatoval Hnízdil. Práce by podle jeho slov měly začít 19. srpna a trvat budou dvanáct týdnů. Dopravně inženýrské opatření počítá s omezením dopravy v inkriminovaném úseku. „Provoz zde bude stažen do jednoho pruhu,“ upřesnil ředitel.

Technicky budou pádu uvolněných kamenů na komunikaci bránit sítě ukotvené ve svahu. Sanaci svahu podle Hnízdila provede jirkovská firma Rocknet. Na rizika, která dopravě pod skalním masivem hrozí, upozorňovali odborníci už dříve.

Nebezpečí hrozí v zimě

„Je tam spousta kamenů, které se mohou samovolně zřítit na vozovku,“ upozorňoval Stanislav Vonka, autor projektu sanace svahu. I proto masiv nechalo město monitorovat odborníky Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd České republiky.

A odborníci, kteří v rámci geologického průzkumu prořezali náletové dřeviny a odstranili ty části masivu, které akutně hrozily zhroucením, mají jasno: svah se může dát do pohybu.

Nejkritičtější je podle nich zima. „Snížení teplot povede ke zvětšování trhlin, které může vyvrcholit nevratným pohybem, a tím i zhoršením stabilitní situace,“ uvedl na sklonku roku 2016 ve zprávě Jan Blahůt, vedoucí oddělení inženýrské geologie ústavu.

Problémy v tomto úseku však podle odborníků začaly podstatně dřív, už při výstavbě průtahu Karlovými Vary. Svah totiž poškodily odstřely skalního masivu.

Nejčtenější

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Kraslická legenda Amati má potíže, někteří zaměstnanci jsou bez výplaty

Jiří Štípek, jednatel kraslické společnosti AMATI - Denak, s.r.o., která je...

Až podáním insolvence může vyvrcholit špatná ekonomická situace kraslického výrobce hudebních nástrojů Amati - Denak....

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Houbařům díky počasí začaly pravé žně. Stále ještě rostou i borůvky

(ilustrační foto)

Poslední dny prázdnin mají před sebou školáci z regionu. Provázet je budou příjemné denní teploty. Počasí bude přát...

Další z rubriky

Hazlov je vesnicí roku Karlovarského kraje, popelkou už nikdy být nechce

Hazlovská škola ve vesnice roku Karlovarského kraje.

Vesnicí roku Karlovarského kraje se letos stal Hazlov na Chebsku. Obec se do soutěže hlásila počtvrté, ve sbírce jí po...

Napadla svou matku, když slyšela, jak ji i s dcerou objednává k lékaři

Ilustrační snímek

Z nebezpečného vyhrožování obvinila policie třiadvacetiletou ženu z Karlových Varů, která napadla svou matku. Rozčílilo...

Vězni ušetřili státu miliony, když sami pomáhali opravit staré cely

Robin Kment (vpravo) a Petr Müller, odsouzení, kteří pracovali na rekonstrukci...

Sedm tisíc hodin odpracovali odsouzení na rekonstrukci jednoho z nejstarších objektů v areálu věznice v Kynšperku nad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz