Kraj dá z rozpočtu špitálům, štole i muzeu. Na splátky padne 158 milionů

  11:59aktualizováno  11:59
Z návrhu rozpočtu na příští rok už je zřejmé, kam poputuje z kasy Karlovarského kraje nejvíc peněz. Velkou sumu spolkne splácení půjček, hodně region nasype do nemocnic a dostane se také na opravy silnic.

Karlovarská nemocnice měla dostat na lineární urychlovač peníze z EU. Evropské peníze ale nakonec nebudou, a tak ji kraj musí pořídit ze svého. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Investice do zdravotnictví se týkají nemocnic v krajském městě, Sokolově i Chebu. „V případě chebské nemocnice máme v plánu dotáhnout centralizaci, což souvisí i s nákupem lineárního urychlovače a jeho zázemím,“ uvedla Eva Valjentová, náměstkyně hejtmana pro ekonomiku.

Fotogalerie

Karlovarská krajská nemocnice chtěla původně přístroj pomáhající onkologicky nemocným pacientům pořídit z evropské dotace, ta však kvůli jejím dluhům nevyšla a kraj jej musí koupit ze svého.

Radní už v tuto chvíli vědí, že pořízení zářiče a s tím související stavební úpravy vyjdou na necelých 130 milionů korun, 60 milionů bude stát přestavba druhé části pavilonu B a dalších 50 půjde z krajské kasy na rekonstrukci budov sokolovské nemocnice. V Karlových Varech zase počítají radní s investicemi do centralizací oddělení, ke které by měla kraji pomoci evropská dotace.

„Šance, že budeme úspěšní, je velká,“ odhadl Petr Navrátil, hejtmanův náměstek a končící předseda Výboru Regionální rady ROP Severozápad. Peníze budou i na vylepšení dolu Jeroným, jáchymovskou štolu č. 1 či karlovarské muzeum, které pracuje na nové expozici pro svou budovu na Nové Louce.

„Stávající expozice je téměř třicet let stará a je tedy nutné obnovit ji v rámci nových trendů v muzejnictví. Bude to spojené i se stavebními pracemi,“ uvedla Eva Valjentová. Další peníze získá od kraje například retromuzeum v Chebu.

Ze sociální oblasti chce kraj dotáhnout změnu ústavů sociálních služeb, což se týká obnovy bývalého dětského domova v Neumannově ulici v Aši. Ten by měl v budoucnu sloužit hazlovskému Domovu pro osoby se zdravotním postižením Pata. Kraj to bude stát zhruba 37,2 milionu korun.

„V příštím roce plánujeme také stavbu stanoviště záchranky v Ostrově. Rádi bychom obnovili celý vozový park prostřednictvím operačního programu,“ uvedl hejtmanův náměstek Miloslav Čermák.

Velký balík peněz, který ovšem nefiguruje v krajském rozpočtu, půjde do silnic druhých a třetích tříd, a to formou příspěvků.

Dostane se i na obchvat Chebu

„Největší investicí v silniční dopravě bude dokončení obchvatu Chebu a Hroznětína a pak také rekonstrukce silnice mezi Merklínem a Pstružím,“ vyjmenoval Petr Navrátil. V plánu má kraj i zabezpečení skalních masivů směrem do Kyselky, kde už práce začaly.

Nemalou částí krajského rozpočtu pro příští rok jsou splátky půjček. Třeba části úvěru na 1,3 miliardy korun, který slouží spolufinancování dotovaných projektů. Dalších více než 41 milionů půjde na splátku půjčky, která vyřešila pokutu za chyby v projektech dotovaných z ROP Severozápad. Celkem vydá kraj na tyto splátky 158,4 milionu korun.

V příštím roce počítá s vyrovnaným rozpočtem, jehož příjmy a výdaje budou 4,56 miliardy korun. „Z toho větší část tvoří finance ministerstva školství, určené na platy učitelům. Takže na provoz karlovarského kraje je odhadem 1,83 miliardy korun,“ vyčíslila Eva Valjentová s tím, že pokud by rozpočet nezahrnoval splátky půjček, byl by přebytkový.

Nejčtenější

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Další z rubriky

VIDEO: Honím čas, vysvětlil řidič kamionu předjíždění v zatáčce

Kamera natočila řidiče, který předjížděl na plné čáře v zatáčce

Bezohledného řidiče tahače s návěsem, který na Sokolovsku na plné čáře a navíc do zatáčky předjížděl ve vysoké...

Vzácná kachlová kamna, o která se vedl spor, se dočkají obnovy

Filip Prekop, archeolog Národního památkového ústavu v Lokti, zkoumá takzvaná...

Kachlová kamna z pozůstalosti keramika Williho Russe, o jejichž vlastnictví se v minulosti přel Loket s Karlovarským...

V Bublavě na Sokolovsku unikal plyn, byl cítit i v dětském táboře

Únik plynu v Bublavě na Sokolovsku.

V Bublavě u Kraslic na Sokolovsku zasahovali hasiči u úniku plynu, který začal unikat z poškozeného vedení při...

Adecco spol. s r.o.
Specialista se znalostí německého jazyka - relokační balíček do Pardubic

Adecco spol. s r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz