Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Třídit není problém. Stačí zbavit se lenosti, říká ředitelka Ekoškoly

  16:44
Město Cheb válčí s nadbytkem odpadu. Jeho obyvatelé navíc málo a špatně třídí. Odhalila to studie o nakládání s odpady, kterou radnice nechala zpracovat. I to je jeden z důvodů, proč se na chebské 6. základní škole rozhodli zorganizovat Eko Den a ukázat všem, jak správně třídit.

Ředitelka 6. základní školy v Chebu Štěpánka Dostálová věří, že Eko Den přiláká nejen rodiče, ale i ostatní zájemce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ve čtvrtek 4. dubna tak tamní žáci, přizvaní odborníci, ale i herci chebského divadla ukážou, jak na to. Ředitelka Štěpánka Dostálová věří, že projekt do školy přiláká nejen rodiče, ale i zájemce z řad veřejnosti.

Proč by se lidé měli učit třídit ve škole?
Proč ne? Škola má dnes kromě té tradiční funkce, tedy naučit děti číst, psát a počítat, ještě mnohé další. Učíme děti, jak se mají správně chovat, jak stolovat, jak pracovat na počítači… tak proč ne třídit?

Dobrá, ale proč právě tady, na této škole?
Protože jsme Ekoškola. Tento titul jsme získali poprvé už v roce 2015. Myslím si, že v současné době je právě největším a celosvětovým problémem třídění odpadu a výchova k ekologii obecně. Navíc se na naší škole tomuto tématu nevěnujeme jen formálně. Šli jsme jinou cestou, oblast ochrany přírody jsme začlenili do všech předmětů, žáci se s ní setkávají při hodinách i mimo výuku. Byli bychom rádi, kdyby se našim dětem ekologické chování vrylo pod kůži.

Takže se ekologii nevěnujete jen nyní při přípravě tohoto projektu, ale po celý rok?
Přesně tak. Pro žáky vymýšlíme spoustu aktivit, úkolů, exkurzí. Na škole funguje pod odborným vedením ekotým, který jednotlivé aktivity přenáší do tříd. Odtud by se, jak doufáme, mohlo ekologické chování přenést dál do rodin.

Co konkrétně školáci pro přírodu dělají?
V první řadě třídí odpad. Ve škole máme na každý druh odpadu zvláštní nádoby. Sbírají baterie. Polepili jsme vypínače, aby se svítilo skutečně jen tam, kde je to žádoucí. Nechybí samozřejmě upozornění na šetření energiemi a vodou. Děti také mají možnost pravidelně sledovat množství srážek pomocí srážkoměru, v biokoutku pozorují, jak žížaly přeměňují rostlinné zbytky na kompost. Na zahradě pěstují bylinky, zblízka tu vidí život a zákony přírody. Také se účastní různých celorepublikových i regionálních akcí, teď nás čeká třeba čištění Ohře. Sbírají žaludy a kaštany pro zvířata, uklízí okolí školy. Učíme se, že každý může přírodě pomoci. Třeba jen tím, že zvedne papírek ze země.

Mluvila jste o tom, že do školy přijdou přednášet odborníci.
Oslovili jsme lidi, kteří se umí chovat ekologicky, kteří vědí, co to znamená, a nebojí se o tom mluvit. Přijdou k nám lidé z firmy Chetes, kteří ukážou, jak se správně třídí a do jakých nádob která surovina patří. Řeknou nám, jak vypadají svozové vozy a co se s odpadem děje dál. Pohovoří o třídicích linkách, kde se surovina před dalším zpracováním čistí. A aby to nebyla jen suchá slova, s tím pomohou chebští divadelníci. Ti si přichystali představení o tom, jak se třídilo v běhu času. Takže se dozvíme, jak to bylo v pravěku, ve středověku a možná i to, jak to bude někdy v budoucnu.

Kdy akce začne?
Ve čtvrtek 4. dubna budou od 14 do 17 hodin žáci naší školy ukazovat dospělým, jak je možné jednoduchým způsobem přírodě pomáhat. Zdá se to složité, ale například třídit není takový problém. Chce to jen zbavit se lenosti, lhostejnosti a začít.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Tomáš Svoboda, Pavel Hojda, Josef Kvasnička, Jana Mračková Vildumetzová, Karla Maříková, Jan Bureš, Petr Třešňák

  • Nejčtenější

Hodně nás to vzalo, říká provozovatel dráhy, na níž vykolejil vláček

Smutek, obavy, starosti. Mezi lidmi, kteří se podílejí na provozu vláčku u přírodní rezervace Soos na Chebsku, vládne...

Na Chebsko míří německý výrobce kol, dá práci třem stovkám lidí

Výrobce kol značky Cube rozšiřuje výrobu. Pro expanzi si vybral halu v CTParku poblíž Chebu. Do nových prostor...

Výsměch, tvrdí Němci. StB jim zničila život, odškodnění dostali ve stokorunách

Premium S obrovskými rozpaky přijímají zprávu o výši odškodnění bývalí východní Němci, kteří se v dobách totality vydali za...

Stezka v oblacích rozdělila Jáchymov, lidé o ní rozhodnou v referendu

Výstavba stezky v oblacích pod vrcholem Klínovce rozdělila obyvatele Jáchymova i jeho zastupitele na dva nesmiřitelné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zchátralé lázeňské budovy se promění v moderní rehabilitační kliniku

Ve Františkových Lázních vznikne na místě bývalých Luisiných lázní moderní rehabilitační klinika. Bude pomáhat lidem,...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Zastavte vůz vezoucí bombu do elektrárny. Záložáci cvičili obranu

Elektrárně Tisová na Sokolovsku hrozí nebezpečí. Na její ochranu proto armáda povolala i krajskou pěší rotu složenou ze...

Starosta si udělal reklamu před volbami, říká opozice a žádá odvolání

Opozice ve Františkových Lázních chce odvolat starostu Jana Kuchaře. Podle opozičního zastupitele Ivo Mlátilíka (Frant....

Fotograf pozoruje jelení námluvy i souboje. Je to mimořádný zážitek, říká

Začíná podzim a s ním i největší svátek myslivců, jelení říje. Jsou to vlastně jelení námluvy, při kterých zvíře...

Výsměch, tvrdí Němci. StB jim zničila život, odškodnění dostali ve stokorunách

Premium S obrovskými rozpaky přijímají zprávu o výši odškodnění bývalí východní Němci, kteří se v dobách totality vydali za...

Grafton Recruitment Praha
MISTR VÝROBY

Grafton Recruitment Praha
Karlovarský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...