Rodičům děti snáz odmlouvají, říká vedoucí jáchymovské lyžařské školy

  14:58aktualizováno  14:58
Má za sebou šestačtyřicet sezon, ve kterých jezdil až se třemi různými kurzy během jedné zimy. „Pod rukama“ mu tak prošly tisíce žáků. Zkušený učitel lyžování a vedoucí lyžařské školy TJ Jáchymov Vladimír Ledl přibližuje, proč není dobrým nápadem chtít učit lyžovat vlastní děti.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Učil jsem dědečky a babičky dětí, které k nám jezdí na lyžařskou školu,“ vzpomíná. Těm prvním ještě předváděl „kristiánky“, s těmi z posledních ročníků třeba řeže carvingové oblouky.

V kolika letech už je možné přihlásit děti do lyžařské školy?
My přijímáme většinou děti ve věku od pěti šesti let, výjimečně i mladší. V případě lyžařských škol, kdy chcete dát dítě učit lyžovat třeba jen na hodinu nebo na dopoledne, věkový limit vlastně není. Záleží na domluvě rodiče s cvičitelem lyžování. Některé školy uvádějí věk přibližně od tří let.

Jak je to s vybavením. Bezpečnostní vázání se vyrábí už desítky let. Stačí tedy na úplné začátky lyže odložené před lety ve sklepě nebo nějaké pěkné staré?
Nestačí. Vše, co je starší deseti let, už není dobré. Takové lyže mají jinou tvrdost, vzhledem k jejich tvaru už nezatáčí tak, jako ostatním. Z vlastní zkušenosti vím, že i když se dítě na starých lyžích snaží, nedokáže udělat to, co ostatním „funguje“. U vázání roky nehrají takovou roli, jde jen o to, aby bylo správně promazané a seřízené.

V posledních letech se objevuje na sjezdovkách víc lidí bez hůlek. Potřebuje je ještě dítě do lyžařské školy?
Ano, potřebuje. S jejich pomocí se dostane snáz k vleku, na záchod, poslouží jako opora při vstávání. Pro samotné lyžování už ale hůlky prakticky ztratily význam, dají se použít jako pomocný prvek při výuce.

Co by mělo dítě předem umět, když jede na hory s lyžemi?
Nejlepší je, když neumí vůbec nic.

Opravdu?
Stává se často, že na svah přijíždějí děti, které mají z minulosti vytvořené špatné návyky a dovednosti. Instruktor se pak musí soustředit na to, aby odstraňoval základní chyby, a tím ztrácí čas potřebný pro učení. Teprve pak může začít s výcvikem.

Mnozí rodiče dětí, se kterými jezdí na hory, lyžovat umí. Není tedy užitečnější a nakonec přínosnější najít si čas a věnovat se víc svým vlastním dětem?
Lidé, včetně dětí, mají tendenci chovat se „stádně“. Když přijde dítě do skupinky ostatních, napodobuje je. Výcvik je tak i snazší, je to výhoda skupinového lyžování. Navíc je spíš pravidlem, že vlastní rodiče na svahu děti odmítají poslouchat. Rodičům se snáz odmlouvá, cizí instruktor má větší přirozenou autoritu. Znám to i z vlastní zkušenosti. U mého dítěte trvalo pod mým vedením všechno dvakrát třikrát déle, zatímco když bylo u někoho jiného, šlo vše bez problémů a hladce.

Podle čeho vybírat lyžařskou školu, které jsou dnes prakticky v každém lyžařském středisku? Jsou třeba kromě ceny a toho, že tam pracují školení instruktoři, nějaká další kritéria?
Většina rodičů jsou laikové. Mohou se chvíli podívat, jestli se jim výuka líbí nebo ne. A když ano, musí to risknout a vyzkoušet.

Za jak dlouho se dítě naučí lyžovat?
To je velmi individuální. Záleží na tom, jak má rozvinutou psychomotoriku. Není možné říci: Vaše dítě naučíme lyžovat za týden. Pokud dobře koordinuje pohyby, učí se snáz. Měl jsem v družstvu dítě, které si na začátku neumělo připnout lyže a po pětidenním kurzu vyhrálo závody.

Jak obléci školáky na hory?
Když dnes budu kupovat nové oblečení do terénu, mám prakticky zaručeno, že bude dobře chránit. Platí stále letitá zásada, že je lepší mít na sobě tři čtyři tenčí vrstvy oblečení, než jeden tlustý svetr.

V tuzemsku přilba na horách povinná není, doporučil byste ji i na české svahy?
Na to není možné odpovědět jinak, než že přilba už měla být dávno povinně zavedená.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Příprava parkovacích domů v Sokolově vázne, jeden z nich lidé odmítají

Parkovací dům (ilustrační foto)

Více než 1,5 milionu korun zaplatí sokolovská radnice za projekt velkého parkovacího domu za supermarketem Penny....

Další z rubriky

Benefity pohodlnosti nemáme, budova je stará, říká šéf Alžbětiných lázní

Václav Benedikt, předseda představenstva akciové společnosti Alžbětiny Lázně

Alžbětiny lázně, neboli Lázně V, jsou jednou z dominant centra Karlových Varů. Bohužel dominantou, na kterou nemůže být...

Zahradnice vysadily ve Varech datum z květin, denně ho musí přeskládat

Květinový kalendář ve Smetanových sadech u karlovarské hlavní pošty.

Přibližně 1 800 květin vysadily ve čtvrtek zahradnice Správy lázeňských parků na tradiční květinovou datumovku v...

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Najdete na iDNES.cz