Rozpačitý vítěz voleb musí začít hledat v Karlových Varech nové spojence

  8:33aktualizováno  8:33
Šampaňské otevřel karlovarský primátor Petr Kulhánek na oslavu vítězství své KOA ve volbách. V Husovce, kde sledoval s kolegy výsledky voleb, si ale někdo všiml, že primátor nevypadá nadšeně. Kulhánek to potvrdil.

Primátor Petr Kulhánek těsně po sečtení hlasů slavil šampaňským. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V sobotu večer krátce po sečtení výsledků voleb v Karlových Varech četli rozjásaní Kulhánkovci svému lídrovi z internetu jména svých poslanců. „Paráda,“ liboval si primátor. Současně si ale posteskl, že parta je teď horší. Vypadly z ní totiž dvě blízké koaliční opory, radní za TOP09, Roman Maleček a Libor Šembera.

Příklady koalic

v Karlových Varech

Varianta s KOA
KOA (9), O co jim jde?! (3) a ANO (6)

Varianta bez KOA
Karlovaráci (5), ČSSD (5), ODS (2) a ANO (6)

Strany potřebují k vytvoření vlády 18 hlasů jako většinu.

Voliči je v novém zastupitelstvu už nechtěli. Platí to i o náměstkovi primátora Jaroslavu Růžičkovi a radním Milanu Rusevovi. Oba kandidovali za STAN.

Jaké by podle vás byly ideální výsledky voleb? Samozřejmě mimo vzniku jednobarevné vlády KOA?
Pokud bychom mohli zachovat současný formát čtyřkoalice a pokračovat tak v naší politice, započaté před čtyřmi lety. Volby totiž dokázaly, že dává občanům smysl.

Kdo z nových zastupitelů mimo KOA vám udělal největší radost?
Asi bych marně hledal někoho, kdo mi udělal radost. Ta největší zůstává z našeho vylepšeného výsledku oproti volbám v roce 2010.

Jak vidíte Karlovaráky a ANO, kteří jsou skokani voleb?
Na to, že měli kandidátku sestavenou z lidí, kteří se dosud nezapojili do komunální politiky, jsou pro mně skokani v lokálním prostředí překvapením. V případě ANO volby odrazily národní popularitu této značky. Opravdu mne překvapili Karlovaráci. Volební kampaň postavili na slibech, které jsou z mého pohledu hodně populistické. A lidé na to slyšeli.

Co si představuje pod volebním slibem hnutí ANO o rozehnání karlovarské mlhy?
Dodnes jsem nepochopil, co tím chtěli říci. Myslím si, že jsou na tom Karlovy Vary se svým ovzduším v rámci republiky velmi dobře. A pokud to mysleli symbolicky, tak tu mlhu, která mohla být v Karlových Varech před rokem 2010, jsme docela rozptýlili.

Vítěz voleb zpravidla zahajuje koaliční jednání. Jaké vidíte koaliční partnery?
Jednání o možných modelech budoucí spolupráce bychom chtěli zahájit co nejdříve. Podobně jako v roce 2010 nepočítáme s koalicí s komunisty. U Karlovaráků záleží na tom, jestli změní svoji rétoriku, která k nám byla velmi negativní. ANO je partner, o kterém toho zatím moc nevíme. Z mého osobního pohledu, který nemám probraný s kolegy, mně stále přijde ANO jako bližší partner k jednání o koalici. Sami o sobě většinu v pětatřicetičlenném zastupitelstvu s devíti mandáty nemáme, byť jsme vítězi voleb.

Kdo je podle vás za předvolebními antikampaněmi? V letáku, který dostaly domácnosti, na KOA nezůstala nit suchá. Například magistrátem vydaný plán udržitelného rozvoje města je nazvaný největším blábolem a slátaninou.
Je třeba vidět, odkud jednotlivé frakce negativní kampaně přišly. To, co mířilo proti KOA a jejím koaličním partnerům i na letáku Karlovarská krakatice, šlo bohužel z dílny Karlovaráků. Je pro mne zatím handicap, abych s tímto subjektem našel společnou řeč. Záleží ale na personálním složení, protože na kandidátce Karlovaráků je spousta rozumných lidí, které znám. Hodně záleží na tom, jak se změní rétorika Karlovaráků.

Lídr Karlovaráků Josef März ale uvedl, že Karlovaráci rozhodně nedávali nikam nic anonymně. Osočení z antireklamy kategoricky odmítají.
Víme, že někteří lidé si na magistrátu zjišťovali údaje, které se pak objevily v letácích. I inzertní propojení mezi Karlovaráky a podnikatelem Karlem Holoubkem jako vlastníkem HC Energie o něčem svědčí. Terčem velmi negativní předvolební kampaně jsme byli kvůli karlovarskému hokeji.

Co váš bývalý náměstek Jiří Kotek z Alternativy? Kritizuje vás neanonymně ve svých Karlovarských radničních listech.
Můj postoj se ke zvolenému Jiřímu Kotkovi nemění. Nemám problém se s ním pozdravit a pohovořit. Z jeho strany je to ale asi jinak.

Kolik křesel radních byste chtěli získat v koalici, kde jste dosud měli primátora, náměstka a radního?
Za současného výsledku voleb bychom preferovali zastoupení minimálně v tom rozsahu, jaké jsme měli do současnosti. Neradi bychom oslabili naši pozici v radě. Je otázkou, kolik členů nakonec bude mít. Myslím si, že by měla zůstat devítičlenná. Varianta je i sedm členů. Určitě bych ale radu nerozšiřoval.

Různé strany měly různé sliby. Třeba o odvozu domovních odpadků zdarma nebo levnějším jízdném v městských autobusech. Čeho chcete dotáhnout vy?
Pokud budeme mít stejně smýšlející partnery, tak jsou priority jasné. Opravy silnic a chodníků máme naplánované na dva roky dopředu. Chceme dotáhnout projekt domova pro seniory ve čtvrti Stará Role tak, aby fungoval na konci tohoto volebního období. Rádi bychom pokročili v připravených rekonstrukcích Císařských a Alžbětiných lázní.

Nejčtenější

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Další z rubriky

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Zastánci litinové repliky chystají další referendum o Vřídelní kolonádě

Původní karlovarská Vřídelní kolonáda v období kolem roku 1900.

Karlovy Vary si zřejmě zopakují všelidové hlasování o nahrazení stávající Vřídelní kolonády litinovou replikou. Snaží...

K volajícímu autu poslali vyprošťovací tým, nezraněný řidič už byl venku

Havarované auto nedaleko Karlových Varů samo zalarmovalo záchranáře.

Auto vybavené systémem automatického tísňového volání eCall havarovalo dopoledne na silnici z Karlových Varů směrem na...

Najdete na iDNES.cz