Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. února 2023 Jarmila

Děti měly během covidu stoprocentní docházku online, říká ředitelka ZUŠ

  12:18
Je držitelkou prestižní Ceny ministerstva kultury za celoživotní přínos v oboru dětského divadla, přednesu a dramatické výchovy. Za více než čtyřicet let má ředitelka ostrovské základní umělecké školy Irena Konývková za sebou na devadesát inscenací a její žáci získali bezpočet cen a nejlepších kritik na tuzemských i zahraničních festivalech a přehlídkách.

Ředitelka Základní umělecké školy Ostrov Irena Konývková. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Naposledy se tak stalo na festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. Její práci ale oceňují i děti samotné. Během roční covidové online výuky měl „dramaťák“ na ostrovské ZUŠce stoprocentní docházku.

Učit jste začala v 80. letech, jaké byly děti tehdy a jaké jsou dnes?
Těsně po revoluci byly vděčnější, když mohly konečně se souborem za hranice vyjet. Ale také dost nesmělé a neuměly zdaleka tak dobře jazyky. Učily se je tehdy do šuplíku a neviděly v tom moc smysl. Dnes se dorozumí všude a nedělá jim problém komunikovat s ostatními. V tom vidím jediný rozdíl – v otevřenosti, nebojácnosti a jazykové vybavenosti.

Jaká mívají trápení?
To se nemění a vidím to na tématech, která chtějí děti zpracovávat. Ta se neustále opakují. V určitém věku mají problémy s rodiči, kamarády nebo se vztahy, když jsou pak ještě starší, tak se zařazením sebe sama ve světě, tedy s tím, kde je jejich místo, co chtějí a co ne.

Jak přijdete na to, co by je zrovna bavilo hrát, protože tím právě žijí?
Neptám se jich samozřejmě rovnou na to, co chtějí, protože to pak většinou řeknou, že světový mír. Své problémy neumí obvykle pojmenovat. Témata proto hledáme tak, že se společně díváme na obrazy a povídáme si o nich, nebo je posílám do knihovny. V tom, s čím přijdou, se pak dost neomylně promítá přesně to, co je momentálně zajímá nebo trápí.

Dá vám hodně práce sehnat do „dramaťáku“ dost dětí?
To jediné se změnilo hodně. Dřív jsem obcházela školy a tam jsem si s dětmi ve třídě hrála a na základě toho, jak se projevovaly a po poradě s učitelkami jsem si vybírala. Mně se vždycky projevovali extroverti, proto jsem se učitelek ptala: Je tu i nějaký šikovný introvert? Dělala jsem si tak vlastní nábor a vlastně jsem je do dramatického oboru lákala. To už dělat nemusím. Děti přicházejí samy.

Bývá se začátkem školního roku velký přetlak?
Zhruba kolem dvaceti dětí se nám hlásí na jedno přijímací řízení s tím, že první kolo děláme v červnu, druhé pak teď v září. Ale jak nám děti moc neodpadají, leckteré tu s námi vydrží třeba i deset a více let, můžeme přijmout tak tři nové zájemce. Je mi to vždycky líto, ale nejde to jinak.

Nábor ale děláte už i v mateřských školách, jak?
Máme speciální program, ve kterém jsme se zaměřili na talentované děti. Mám totiž pocit, že společnost se naopak hodně soustředí v posledních letech na děti, které potřebují pomoc, protože mají nějaký hendikep. Na talentované děti se nezaměřuje nikdo. Spíš se odhalí poruchy učení a ADHD nežli talent. My jsme ale škola, která by se měla o talenty starat, proto už je vyhledáváme i v mateřinkách.

Jak se vůbec talentované dítě pozná?
Já se přiznám, že rodičům často říkávám, že talent neexistuje, existuje předpoklad pro ten který obor. Pak záleží na tom, jak s tím dítě, ale také jeho rodina, zachází a jak se v tom dítě najde. Může mít předpoklad, že bude nádherně malovat, ale nechce u toho sedět, tak proč ho nutit? Zároveň platí, že nadané dítě je většinou nadané na všechny obory.

S takovými dětmi bývá potíž, nebo ne?
Děti, které si v mateřské škole ve spolupráci s jejich učitelkami vybereme, k nám poté chodí dva dny v týdnu a prostřídají se ve všech čtyřech oborech. Na konci roku se vyhodnotí, jak jim co šlo. Když jsou pak rodiče zvaní na ukázkové hodiny, říkám jim: Dívejte se, jestli je šťastné! Ať už maluje, hraje divadlo nebo na klavír či tančí a je při tom spokojené, vyplatí se ho podporovat. Už v pěti letech tak dostává dítě šanci, že si jednou vybere obor, u kterého zůstane. I když to bude trvat rok nebo dva, než zjistí, že má raději housle než baletní piškoty.

Co se ZUŠkami udělal covid?
Zbrzdil nám práci. V mém literárnědramatickém oboru konkrétně tak, že děti už mohly mít za sebou hotovou inscenaci a pracovat na nové. Na druhou stranu toho mají navzdory distanční výuce také hodně za sebou. Absolvovaly, byť na dálku, přednesy, monology, dialogy, moderování i natáčení ve studiu. A měly stoprocentní docházku online! Myslím, že to pro ně byla svým způsobem velmi dobrá terapie.

Divadlo a kritika jdou ruku v ruce. Jsou na ni děti připravené?
Já je k tomu vychovávám. Na rozborové semináře v rámci přehlídek chodím sama, když se to týká inscenací menších dětí. Ty u toho sice nejsou, ale nic jim pak nezatajuju a kritiku jim zprostředkuju. Ty starší už si ji vyslechnou samy a musejí se s ní vypořádat. Děti ale moc dobře vědí, že tím dobrým se nikdo moc nezabývá, důležité je, kam by se mohla inscenace posunout. Proto vždycky převládají kritické názory. Některé připomínky pak bývají velmi trefné, s jinými nesouhlasím ani já sama. Pak ode mně děti slyší: „To nechme být, zamyslíme se nad tím, až nám to řekne i někdo další.“

Irena Konývková

  • Od roku 1980 vede dramatický soubor HOP-HOP, dnes už také jako ředitelka Základní umělecké školy Ostrov.
  • Připravila na 90 dětských inscenací, o některých se dnes již vyučuje i na DAMU a JAMU.
  • Je předsedkyní dramatických oborů ZUŠek z celé republiky a pravidelně pořádá semináře pro učitele literárně-dramatických oborů.
  • Díky ní má vlastní mezinárodní divadelní festival dětí a mládeže Soukání i město Ostrov. Jeho 13. ročník letos začíná 22. září.

Slýchávají děti často, že se jim něco nepovedlo?
Na amatérské divadelní scéně jsme obecně my tady v Čechách kritičtí hodně. Když se jdu podívat na profesionální divadlo, vidím leckdy spousty problémů a nedostatků, ale neděje se vůbec nic. Možná o tom jeden kritik napíše, ale to je asi tak všechno, u amatérů se naopak hodně o všem diskutuje. Jiný pohled na tvorbu mají v zahraničí. Tam si mnohem víc váží práce režiséra i práce celé skupiny. Pojmenovávají věci, ale při hodnocení mívají větší respekt. Zažíváme tam potom i víc radosti.

Kam jezdíváte nejraději?
Opakovaně na přehlídky a festivaly do Anglie, Itálie, Francie nebo do Rakouska. Ráda to mám i ve Švýcarsku, tamní festival se koná jednou za pět let, trvá deset dní a žije tím celá vesnice, kde se akce koná.

Co Jiráskův Hronov, kde vás letos jen chválili?
Hronov je Mekkou všech amatérských divadelníků a každý by si tu chtěl jednou zahrát. Postupují sem vítězové národních přehlídek, je to prestižní záležitost, ale děti mívají daleko větší radost z jiných přehlídek.

A vy máte největší potěšení z čeho?
Účast na přehlídkách je za odměnu, to bezesporu. Když jsme Českou republikou vysláni na nějaký světový festival, vždycky se zaraduju a řeknu si: Aha, tak je to představení fakt dobré! I po všech těch letech zároveň nejsem sebevědomý člověk, který vytvoří inscenaci a řekne si, že je geniální. Vždycky jedu s obavami, jestli je to dobře vymyšleno. Učitel dramaťáku toho musí uhlídat až moc.

Co konkrétně?
Na prvním místě je dítě. Vždycky říkám, že moje režijní ambice musí jít stranou, protože já se podřizuju dítěti. Pokud bude jediný z dětských herců působit na jevišti nešikovně, jde to za mnou jako za režisérem a pedagogem. I proto nelze nic vymýšlet od zeleného stolu. Než napíšu první repliku nového scénáře, už máme za sebou s dětmi hodiny práce. Hrajeme si, vytváříme různé situace, které se té knihy nebo námětu týkají, a teprve pak sedám ke scénáři a snažím se psát dětem roli takzvaně na tělo.

Svému muži jste kdysi řekla že si bere vás a dramaťák. Co všechno musel ustát?
Když jsem cenu od ministerstva kultury dostala, pozvala jsem celou rodinu na oběd, abych svému muži i svým synům poděkovala. Protože kdyby všichni ti moji chlapi nebyli mé práci nakloněni, nemohla bych ji dělat. Můj muž musel tolerovat, že od února do června nejsem o víkendech doma, a jen co synové povyrostli, jezdívali se mnou. Nechtěla jsem si vyčítat, že se o ně jako máma nestarám. Naštěstí je divadlo bavilo a rádi na ty doby vzpomínají dodnes.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Vyhrocený duel pro Spartu, slaví i Kladno a Kometa. Dominance Pardubic trvá

Mnoho branek a pouze jeden úspěch hostů nabídlo 44. kolo hokejové extraligy. Připsala si ho Sparta, která díky otočce...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec v derby zdolal Vítkovice, Řepík hattrickem pomohl Spartě k obratu

Hokejová extraliga měla v úterý večer na programu dvě dohrávky. Třinec v utkání 43. kola díky vítězství 2:1 na ledě...

U Sokolova zprovoznili největší úložiště elektřiny, pomůže stabilizovat síť

Udržet stabilitu elektrické sítě a poskytovat podpůrné služby pro provozovatele přenosové soustavy ČEPS. To jsou hlavní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na letišti v Karlových Varech hořela hala, zasahovalo šest jednotek hasičů

Druhý stupeň požárního poplachu vyhlásili hasiči v noci ze sobotu na neděli. Na letišti u Karlových Varů hořela izolace...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Vařili a prodávali pervitin, pro organizovanou skupinu si přišla zásahovka

Osm lidí podezřelých z výroby a prodeje pervitinu zadrželi kriminalisté v rámci akce Mouka. Pro muže si přišla zásahová...

Boheminium park v letošní sezoně představí tři nové modely českých památek

Letošní hlavní turistickou sezonu chce park miniatur Boheminium v Mariánských Lázních ozdobit třemi modely českých...

Knihovna se po požáru začíná stěhovat zpátky, čtenářům se otevře v březnu

Prakticky od základu musí nyní krok po kroku znovu budovat své zázemí Městská knihovna v Chebu. Ta vinou požáru z...

V regionu chybí stovky řidičů profesionálů. Díru mohou zalepit mladí absolventi

V Karlovarském kraji je nedostatek profesionálních řidičů za volanty nákladních automobilů i autobusů. Zlepšit situaci...

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR STAVEB (35-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 Kč

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Janečková se po rakovině vrací do práce. Ukázala i fotky po mastektomii

Zpěvačka Patricia Janečková (24) si na sociálních sítích připomenula ne úplně příjemné výročí. Před rokem jí...