Sobota 27. února 2021, svátek má Alexandr
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 27. února 2021 Alexandr

Klíčové je udržet v kraji mladé lidi, říká nový karlovarský hejtman

  11:02
Karlovarský kraj má nového hejtmana. Stal se jím Petr Kubis ze Sokolova. A právě region v okolí tohoto města čekají v budoucnu velké změny. Přinese je ohlášený útlum těžby.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Petr Kubis z hnutí ANO působil doposud ve funkci náměstka pro sociální oblast. Nyní střídá Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO), která ve funkci skončila kvůli těhotenství. „Kandidovat na hejtmana jsem se rozhodoval dlouho,“ říká Petr Kubis.

Proč?
Protože si po třech letech práce ve vedení kraje dokážu velmi dobře představit, jak velkou odpovědnost hejtman má a s jakým nasazením musí věci řešit. Ostatně jasným důkazem toho je paní hejtmanka, která naštěstí zůstane náměstkyní, tedy v radě kraje, což mi určitě situaci zjednoduší. Také to beru jako pozici na krátkou dobu vymezenou termínem krajských voleb v říjnu 2020.

Co nakonec rozhodlo?
Možná částečně rozhovory s kolegy ve vedení kraje, v hnutí ANO, jejich velká podpora, které si vážím. Stejně důležitá je pro mě pozitivní reakce ze strany koaličních partnerů.

Myslíte, že jste za tři roky v krajské politice posbíral už dost zkušeností?
Byla by drzost říct, že ano. Pořád přicházím na nové a nové věci, sbírám zkušenosti za pochodu. Hodně věcí už jsem se samozřejmě naučil, a to i díky spolupráci s úředníky, protože oblast sociálních věcí, kterou mám na starosti, je velmi komplikovaná, ať se bavíme o financování sociálních služeb, o veřejných zakázkách, čerpání dotací. A pořád přitom musí být pro nás na prvním místě senior, který potřebuje konkrétní službu, člověk se zdravotním postižením či dítě, které přechází do pěstounské péče.

Jsou vaše zkušenosti spíše pozitivní, anebo negativní?
Pozitivní je především to, že můžeme pomáhat lidem, měnit věci k lepšímu. Na druhé straně nezapírám, že když se člověk rozhodne působit ve vedení kraje a odvádět kus práce, přijde o podstatnou část volného času, nemůže se plně věnovat rodině a někdy se to odrazí i na zdraví.

V příštích volbách byste se měl stát lídrem ANO do krajských voleb. Věříte si?
Zatím je předčasné o tom mluvit, kandidátky se budou v příštích týdnech připravovat, musí je schválit regionální sněmy našeho hnutí, pak celostátní sněm, v tuhle chvíli je to ještě otevřené.

Třicet let jste sloužil u policie, poté jste pracoval jako velitel sokolovských strážníků. Má politika a vaše předchozí zaměstnání něco společného?
Víte, obojí je služba lidem, ale rozdíly asi všichni vnímají. Práce u policie je o disciplíně, jasném zadání, hledání spravedlnosti. V politice je nutné vidět všechno v širších souvislostech, přistoupit na kompromis tam, kde to kraji přinese užitek.

Sokolovska se dotkne útlum těžby a Sokolovská uhelná, která je největším regionálním zaměstnavatelem, propustí během dvou let tisíc zaměstnanců. Jak se na to kraj připraví?
Útlum těžby není nové téma, vedení Sokolovské uhelné na něj upozorňuje už dlouho a je v tomto ohledu velmi aktivní. Ve spolupráci se Sokolovskou uhelnou se na to připravuje i kraj. Uvědomujeme si, že budeme potřebovat nová pracovní místa, pokud možno kvalifikovaná, že lidé, kteří nenajdou uplatnění, budou potřebovat programy Úřadu práce, kontaktní místo, kam by se obrátili pro radu. Čekáme ale taky zásadní systémovou pomoc ze strany státu, kterou by za vytěžené zásoby náš uhelný region měl získat.

Petr Kubis

 • je mu 51 let
 • je sokolovským rodákem
 • absolvoval policejní akademii, pracoval u policie, byl velitelem sokolovských strážníků
 • do sokolovského zastupitelstva byl poprvé zvolen v roce 2014 na kandidátce hnutí ANO jako nestraník
 • po krajských volbách v roce 2016 se stal členem krajského zastupitelstva a hejtmančiným náměstkem pro sociální oblast 
 • nyní je členem hnutí ANO a vede jeho oblastní organizaci na Sokolovsku
 • zastupitelé jej zvolili hejtmanem 11. listopadu s tím, že do funkce nastoupí 1. ledna
 • sociální oblast si ponechal

Budou lidem bez práce rekvalifikace stačit?
Určitě ne. Jak už jsem řekl, Sokolovská uhelná i kraj podnikají řadu kroků, podařilo se nám dostat do kraje opravdu mimořádného investora. Je to společnost BMW Group, která na Podkrušnohorské výsypce chystá stavbu zkušebního centra pro autonomní vozy. Příchod BMW pro Sokolovsko a celý region znamená příležitost práce s přidanou hodnotou, je to provázané se středním i vysokým školstvím, protože koncern už dnes spolupracuje s našimi technickými školami i univerzitami v okolních krajích, pomůže nám to konečně rozvíjet vědu a výzkum, což tady chybí. Dostali jsme se mezi šest uhelných regionů Evropy, které budou mít k dispozici tým odborníků na pomoc s přípravou transformačních projektů, abychom se s budoucím útlumem těžby a takzvanou transformací vypořádali. Máme také příslib ministra průmyslu a obchodu, že stát bude směřovat do našeho kraje za pomoci CzechInvestu investory, kteří by mohli v našem kraji najít potřebné zázemí pro své aktivity a přinést nové pracovní příležitosti pro naše občany.

Kam by podle vás měl region směřovat, až nastane takzvaná doba pouhelná?
Když to shrnu, od montoven bychom se měli posunout právě k tomu, aby tady byla nabídka práce s přidanou hodnotou, otevřely se nové obory zaměřené přesně na ty profese, po kterých bude poptávka. Věřím, že záměr BMW Group na sebe naváže řadu dalších firem, jež nebudou potřebovat pouze levnou pracovní sílu, a pak se přesunou jinam. A postupem času dojde i na zmiňovaný rozvoj vědy a výzkumu, třeba prostřednictvím plánovaného krajského vědeckotechnického parku.

Jaké jsou další krajské priority?
Další prioritou je rozvoj lázeňství. Je to obrovské bohatství, které kraj má, a to musí mít plnou podporu. Například i v rámci Institutu lázeňství a balneologie, který se zaměří na výzkum v této oblasti a prokázání účinků lázeňské léčby a léčebných metod, jimiž je náš region proslulý na evropské i světové úrovni. Klíčové pro nás je, aby z našeho kraje neodcházeli mladí lidé, kteří jdou studovat jinam a zpátky se nevracejí.

Jak tomu chcete zabránit?
Proto jsme uzavřeli smlouvu se Západočeskou univerzitou v Plzni, která postupně začne otevírat v regionu nové obory, spolupracujeme s ČVUT na rozvoji jejich aktivit v kraji. Úspěšně se daří nábor uchazečů o studium střední policejní školy v Sokolově a nevzdáme ani snahu otevřít střední vojenskou školu. Věříme, že právě tito lidé časem u nás zůstanou, založí tady rodiny, ale potřebují pro to také odpovídající zázemí a to je náš úkol - nabídnout možnosti bydlení, kvalitní školství a zdravotní péči. A určitě je třeba zapracovat na celkovém obrazu kraje – často se o nás mluví v souvislosti s vyloučenými lokalitami, s nízkou úrovní vzdělávání a to musíme změnit.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

 • Nejčtenější

Město, kde chcete hlavně přežít. V Chebu virus zabíjí i mladší ročníky

V uzavřeném okresu Cheb se onemocnění covid-19 šíří neskutečnou rychlostí, navíc má většina onemocnění těžký průběh....

Svádíme nefér bitvu, která zaplňuje márnice, apelovala primářka na lidi

Zdravotníci v Karlovarském kraji dělají co můžou, aby se nakažení pacienti vrátili zpět domů za svými rodinami, covid...

Nemocnici Sokolov opouští celý tým ortopedie, nesouhlasí s novým primářem

Lékařský tým ortopedie Nemocnice Sokolov odchází. Lékaři naplňují to, co avizovali po výběrovém řízení na nového...

Smírčí kříž ukrývala omítka, k jeho objevení pomohla kuriózní náhoda

K objevení středověkého smírčího kříže, zazděného z vnější strany do ohradní zdi bývalého hřbitova u farního kostela...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Těším se, až budu na svět nové životy spíš přivádět, říká lékařka

Jednou se chci do Karlových Varů natrvalo vrátit, práce v německé nemocnici je však pro mě důležitým bodem v cestě stát...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

 • Další z rubriky

První karlovarské velkokapacitní centrum naočkuje až tisíc lidí denně

Nové velkokapacitní očkovací centrum vzniklo ve vestibulu karlovarské KV Areny. Očkovat začne v pondělí. Centrum bude...

Pomalé tání sněhu pomůže zmírnit letitý nedostatek spodní vody

Dobrá kvalita sněhu a jeho pomalé odtávání pomohou podle odborníků doplnit zásoby spodní vody, které byl v poslední...

Filmaři přiblíží historii krušnohorských obcí, natáčejí virtuálního průvodce

Natáčení téměř půlhodinového videa, které podpoří projekt Petra Mikšíčka Živé hory, začalo pod jeho režisérskou...

Ve sněhu je možné číst jako v otevřené knize, říká ašský fotograf

Když se Pavel Černý z Aše chystá se svým fotoaparátem do lesa, je rád, když je kolem bílo. Tvrdí, že i v zimě je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...