Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 21. května 2022 Monika

Klíčové je udržet v kraji mladé lidi, říká nový karlovarský hejtman

  11:02
Karlovarský kraj má nového hejtmana. Stal se jím Petr Kubis ze Sokolova. A právě region v okolí tohoto města čekají v budoucnu velké změny. Přinese je ohlášený útlum těžby.

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Petr Kubis z hnutí ANO působil doposud ve funkci náměstka pro sociální oblast. Nyní střídá Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO), která ve funkci skončila kvůli těhotenství. „Kandidovat na hejtmana jsem se rozhodoval dlouho,“ říká Petr Kubis.

Proč?
Protože si po třech letech práce ve vedení kraje dokážu velmi dobře představit, jak velkou odpovědnost hejtman má a s jakým nasazením musí věci řešit. Ostatně jasným důkazem toho je paní hejtmanka, která naštěstí zůstane náměstkyní, tedy v radě kraje, což mi určitě situaci zjednoduší. Také to beru jako pozici na krátkou dobu vymezenou termínem krajských voleb v říjnu 2020.

Co nakonec rozhodlo?
Možná částečně rozhovory s kolegy ve vedení kraje, v hnutí ANO, jejich velká podpora, které si vážím. Stejně důležitá je pro mě pozitivní reakce ze strany koaličních partnerů.

Myslíte, že jste za tři roky v krajské politice posbíral už dost zkušeností?
Byla by drzost říct, že ano. Pořád přicházím na nové a nové věci, sbírám zkušenosti za pochodu. Hodně věcí už jsem se samozřejmě naučil, a to i díky spolupráci s úředníky, protože oblast sociálních věcí, kterou mám na starosti, je velmi komplikovaná, ať se bavíme o financování sociálních služeb, o veřejných zakázkách, čerpání dotací. A pořád přitom musí být pro nás na prvním místě senior, který potřebuje konkrétní službu, člověk se zdravotním postižením či dítě, které přechází do pěstounské péče.

Jsou vaše zkušenosti spíše pozitivní, anebo negativní?
Pozitivní je především to, že můžeme pomáhat lidem, měnit věci k lepšímu. Na druhé straně nezapírám, že když se člověk rozhodne působit ve vedení kraje a odvádět kus práce, přijde o podstatnou část volného času, nemůže se plně věnovat rodině a někdy se to odrazí i na zdraví.

V příštích volbách byste se měl stát lídrem ANO do krajských voleb. Věříte si?
Zatím je předčasné o tom mluvit, kandidátky se budou v příštích týdnech připravovat, musí je schválit regionální sněmy našeho hnutí, pak celostátní sněm, v tuhle chvíli je to ještě otevřené.

Třicet let jste sloužil u policie, poté jste pracoval jako velitel sokolovských strážníků. Má politika a vaše předchozí zaměstnání něco společného?
Víte, obojí je služba lidem, ale rozdíly asi všichni vnímají. Práce u policie je o disciplíně, jasném zadání, hledání spravedlnosti. V politice je nutné vidět všechno v širších souvislostech, přistoupit na kompromis tam, kde to kraji přinese užitek.

Sokolovska se dotkne útlum těžby a Sokolovská uhelná, která je největším regionálním zaměstnavatelem, propustí během dvou let tisíc zaměstnanců. Jak se na to kraj připraví?
Útlum těžby není nové téma, vedení Sokolovské uhelné na něj upozorňuje už dlouho a je v tomto ohledu velmi aktivní. Ve spolupráci se Sokolovskou uhelnou se na to připravuje i kraj. Uvědomujeme si, že budeme potřebovat nová pracovní místa, pokud možno kvalifikovaná, že lidé, kteří nenajdou uplatnění, budou potřebovat programy Úřadu práce, kontaktní místo, kam by se obrátili pro radu. Čekáme ale taky zásadní systémovou pomoc ze strany státu, kterou by za vytěžené zásoby náš uhelný region měl získat.

Petr Kubis

 • je mu 51 let
 • je sokolovským rodákem
 • absolvoval policejní akademii, pracoval u policie, byl velitelem sokolovských strážníků
 • do sokolovského zastupitelstva byl poprvé zvolen v roce 2014 na kandidátce hnutí ANO jako nestraník
 • po krajských volbách v roce 2016 se stal členem krajského zastupitelstva a hejtmančiným náměstkem pro sociální oblast 
 • nyní je členem hnutí ANO a vede jeho oblastní organizaci na Sokolovsku
 • zastupitelé jej zvolili hejtmanem 11. listopadu s tím, že do funkce nastoupí 1. ledna
 • sociální oblast si ponechal

Budou lidem bez práce rekvalifikace stačit?
Určitě ne. Jak už jsem řekl, Sokolovská uhelná i kraj podnikají řadu kroků, podařilo se nám dostat do kraje opravdu mimořádného investora. Je to společnost BMW Group, která na Podkrušnohorské výsypce chystá stavbu zkušebního centra pro autonomní vozy. Příchod BMW pro Sokolovsko a celý region znamená příležitost práce s přidanou hodnotou, je to provázané se středním i vysokým školstvím, protože koncern už dnes spolupracuje s našimi technickými školami i univerzitami v okolních krajích, pomůže nám to konečně rozvíjet vědu a výzkum, což tady chybí. Dostali jsme se mezi šest uhelných regionů Evropy, které budou mít k dispozici tým odborníků na pomoc s přípravou transformačních projektů, abychom se s budoucím útlumem těžby a takzvanou transformací vypořádali. Máme také příslib ministra průmyslu a obchodu, že stát bude směřovat do našeho kraje za pomoci CzechInvestu investory, kteří by mohli v našem kraji najít potřebné zázemí pro své aktivity a přinést nové pracovní příležitosti pro naše občany.

Kam by podle vás měl region směřovat, až nastane takzvaná doba pouhelná?
Když to shrnu, od montoven bychom se měli posunout právě k tomu, aby tady byla nabídka práce s přidanou hodnotou, otevřely se nové obory zaměřené přesně na ty profese, po kterých bude poptávka. Věřím, že záměr BMW Group na sebe naváže řadu dalších firem, jež nebudou potřebovat pouze levnou pracovní sílu, a pak se přesunou jinam. A postupem času dojde i na zmiňovaný rozvoj vědy a výzkumu, třeba prostřednictvím plánovaného krajského vědeckotechnického parku.

Jaké jsou další krajské priority?
Další prioritou je rozvoj lázeňství. Je to obrovské bohatství, které kraj má, a to musí mít plnou podporu. Například i v rámci Institutu lázeňství a balneologie, který se zaměří na výzkum v této oblasti a prokázání účinků lázeňské léčby a léčebných metod, jimiž je náš region proslulý na evropské i světové úrovni. Klíčové pro nás je, aby z našeho kraje neodcházeli mladí lidé, kteří jdou studovat jinam a zpátky se nevracejí.

Jak tomu chcete zabránit?
Proto jsme uzavřeli smlouvu se Západočeskou univerzitou v Plzni, která postupně začne otevírat v regionu nové obory, spolupracujeme s ČVUT na rozvoji jejich aktivit v kraji. Úspěšně se daří nábor uchazečů o studium střední policejní školy v Sokolově a nevzdáme ani snahu otevřít střední vojenskou školu. Věříme, že právě tito lidé časem u nás zůstanou, založí tady rodiny, ale potřebují pro to také odpovídající zázemí a to je náš úkol - nabídnout možnosti bydlení, kvalitní školství a zdravotní péči. A určitě je třeba zapracovat na celkovém obrazu kraje – často se o nás mluví v souvislosti s vyloučenými lokalitami, s nízkou úrovní vzdělávání a to musíme změnit.

 • Nejčtenější

Slavil jak divý, až uznal, že to trochu přehnal. Flek hraje o cizinu

Stejně jako loni i letos rychlonohý Jakub Flek vstřelil gól v prvním českém zápase mistrovství světa. Kdyby dál...

Policie dopadla vězně, který uprchl z nestřeženého pracoviště u Karlových Varů

Policisté dopadli muže, který v pátek 13. května odešel z nestřeženého pracoviště v Otovicích u Karlových Varů.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ceny plynu se už budou pohybovat vysoko, říká Pavel Tomek ze SUAS Group

Stoupající ceny plynu i elektřiny nutí k úsporným opatřením. Jak však reagovat v okamžiku, kdy je strategie firmy...

Do bytu vtrhli lupiči v kuklách, muže zbili a na ženu mířili pistolí

Traumatický zážitek má za sebou pár z menší obce poblíž Karlových Varů. Do bytu mu vtrhla zakuklená trojice lupičů,...

Lidé ve Varech mají zajištěné teplo za přijatelnou cenu na dalších deset let

V rozumných mezích se budou v letošním roce držet ceny tepla pro obyvatele Karlových Varů napojené na jeho centrální...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

 • Další z rubriky

Traktor se převrátil na bok a narazil do domu, z přívěsu vyteklo hnojivo

Traktor převážející nádrž plnou hnojiva havaroval v pondělí ve Valči na Karlovarsku. Hasiči a vodohospodáři museli na...

Prohlídky s lucernou i poslouchání netopýrů. Ve Valči chystají novinky

Zámek Valeč na Karlovarsku se pomalu vrací k normálnímu životu památky. Po likvidaci škod po ničivém požáru v roce 1976...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kouř odřízl obyvatele domu, pro ženu s dětmi museli hasiči s žebříkem

Dramatické chvíle prožili ve čtvrtek obyvatelé domu v karlovarské čtvrti Rybáře. Kouř z hořících odpadků jim zamořil...

Park miniatur v Mariánských Lázních nově láká i na grilované speciality

Velké ambice má před sebou park miniatur Boheminium v Mariánských Lázních. Jedna z nejnavštěvovanějších památek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...