Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. března 2023 Dita

Rakovina v počtu úmrtí předběhne kardiovaskulární choroby, varuje primář

  12:01
Onkologie v Chebu má za sebou bohatou minulost. Dnes je chebské oddělení radioterapie a klinické onkologie jediným lůžkovým oddělením v Karlovarském kraji. V jeho čele stojí primář Pavel Krištof.

Pavel Krištof, primář onkologie chebské nemocnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Před několika lety se hodně mluvilo o tom, zda onkologii v Chebu zachovat či přestěhovat do Karlových Varů. Co bylo důvodem?
Jediný přístroj na ozařování v kraji už několik let přesluhoval. Věděli jsme, že jakmile se rozbije, pojišťovny už další péči nenasmlouvají a neproplatí. Onkologická péče v kraji zanikne. Lidé by museli jezdit do Plzně, do Chomutova nebo do Ústí nad Labem. Proto se začalo mluvit o tom, že by v Karlových Varech mohlo vzniknout komplexní onkologické centrum. To je dnes v každém kraji kromě našeho. Takové centrum má návaznost na ostatní obory, má přístrojové vybavení a může například podávat biologickou léčbu. Jenže vybudovat jej by stálo čas a peníze. Navíc Česká onkologická společnost dala najevo, že vznik dalšího centra v republice nepodpoří. Zvolila se tedy varianta, která předpokládala využití stávající chebské onkologie. S pomocí kraje zde byl vybudován nový bunkr a pořídil se nový lineární urychlovač. Jeho životnost se počítá na osm, možná deset let. Vzhledem k tomu, že už dva roky pracuje, máme před sebou nějakých šest až osm let, než bude přístroj zralý na výměnu. Do té doby bychom měli vědět, jak v krajské onkologii dál.

Pavel Krištof

  • 46 let
  • rodák z Chebu zůstal svému městu věrný i v profesní kariéře
  • z řadového lékaře se v chebské nemocnici vypracoval až do současné pozice primáře onkologického oddělení
  • patří k předním onkologickým specialistům v regionu

Jaké jsou cesty?
Je tady stále tendence vybudovat oddělení v Karlových Varech, kde by byla návaznost na další obory. To ale, jak jsem už zmínil, bude vyžadovat hodně peněz a času. A také spoustu personálu, který tu není. Nebo se koupí nový přístroj do Chebu a onkologie bude fungovat jako dosud. Ale ani tady se problému s nedostatkem personálu nevyhneme. Pokud by se však měla úroveň krajské onkologické péče posunout dál, měli bychom mít v kraji ne jeden, ale dva lineární urychlovače. Proto ten vznik onkologie ve Varech určitou logiku má.

Proč potřebuje kraj dvě oddělení? Přibývá pacientů?
Přesně tak. Je to dané demograficky, lidé stárnou, dožívají se vyššího věku, tedy je víc času na to, aby se nádorové onemocnění projevilo. Je to také způsobeno nezdravým způsobem života, nezdravými stravovacími návyky i nadužíváním návykových látek. Lidé se nehýbou, všude jezdí autem, přibývá stresu. To vše má vliv. V dohledné době onkologická onemocnění v počtu úmrtí předběhnou kardiovaskulární choroby. Je to jen otázka času.

Onkologie v Chebu

O to, že právě do Chebu byla soustředěna léčba zhoubných nádorů, se zasloužil Walter Alberti, který v roce 1952 radioterapeutické oddělení v chebské nemocnici založil. Tento průkopník československé radioterapie a po něm i jeho syn, primář Karel Alberti, zajistili, že známost chebského radioterapeutického oddělení přesáhla hranice tehdejšího Západočeského kraje.

Dnes ve spolupráci s onkologickými ambulancemi v Sokolově a v Karlových Varech zajišťuje komplexní onkologickou péči pacientům Karlovarského a částečně i Plzeňského kraje. Po odborné linii oddělení spolupracuje s Komplexním onkologickým centrem v Plzni.

Kromě peněz a času je tedy podmínkou dostatek personálu...
Po lidech je hlad všude. Nám chybí sestry i atestovaní lékaři. Na lékařských pozicích nyní máme dvě absolventky, které musí dozorovat atestovaný lékař, a k tomu čtyři lékaře s atestací. Naši lékaři však nepracují jen na oddělení, ale i v ambulancích, v onkologických stacionářích, a to jak v Chebu, tak v Karlových Varech. Musí také zpracovávat plán ozařování, což je nesmírně náročné. Co se týče sester, na oddělení se čtyřiceti lůžky je polovina z nich v důchodovém věku. Uvidíme, jak to zvládneme, až začnou dovolené.

Má kraj ve výskytu rakoviny nějaká specifika? Jaké nádory se zde objevují nejčastěji?
Bohužel, náš kraj patří k regionům s vyšším výskytem nádorových onemocnění. Velmi často to bývají nádory zažívacího traktu, nádory prsu, plic, prostaty. To jsou asi nejčastější diagnózy, se kterými zde přicházíme do styku. Celorepublikově platí, že nárůst onkologických onemocnění je v rozmezí čtyř až sedmi procent ročně. Je to vidět například na tom, že se prodlužují čekací doby na ozařování. Nyní jsou celorepublikově kolem osmi týdnů, leckde i déle. Personální i přístrojové kapacity prostě mají svoje limity, avšak lidí, kteří potřebují léčbu, je čím dál víc.

Co tedy mohu pro sebe udělat?
Především žít zdravě. A nepodceňovat prevenci. Je důležité dodržovat doporučení, chodit na vyšetření, kontroly. Pokud se nádor zachytí v časném stádiu, je výrazně vyšší šance na vyléčení. Onkologická léčba se posouvá dopředu. Kdysi lidé umírali a nikdo nevěděl, že mají nádor. Je to ale nesmírně finančně i časově náročné.

Jaký je vývoj léčby? Jsou k dispozici nějaké novinky?
Onkologie je nejrychleji se rozvíjející medicínský obor. Do žádného jiného se v současné době neinvestuje tolik prostředků a energie. Výsledky a prognózy léčby se výrazně zlepšují a posouvají dopředu. Řady diagnóz, které ještě před dvaceti lety znamenaly poměrně rychlý a jednoznačný konec, nyní už umíme léčit. Dnes lidé přežívají s tím, že mají onemocnění v takzvané chronické fázi. Takoví pacienti jsou na tom podobně jako třeba ti po infarktu. Samozřejmě, stále ještě zůstávají onemocnění, u kterých taháme za ten kratší konec. Ale zavádějí se nové diagnostické a léčebné postupy, hodně se očekává od biologické léčby. Ty šance se prostě zvyšují. Důležité však je přijít včas.

  • Nejčtenější

Ašský fotograf zjistil, že zrzavé modelky si rády pospí, než se vydají posnídat

Už roky zachycuje amatérský fotograf Pavel Černý z Aše volně žijící zvířata v jejich přirozeném domově. Jakmile za...

Afghánec, který ve Varech pobodal ženu a druhou rdousil, dostal 22 let

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ryby z nádrže Skalka nejsou k jídlu, obsahují příliš mnoho jedovaté rtuti

Ryby v nádrži Skalka na Chebsku obsahují velké množství jedovaté rtuti. Vyplývá to ze zprávy státního podniku Povodí...

Za ubodání babičky skončí školák v ústavu, poslal ho tam soud pro mládež

Třináctiletý školák, který loni v únoru ubodal na Chebsku svou babičku, skončí ve výchovném ústavu. Rozhodl tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstrukci vily Taormina nemá město peníze, raději ji prodá

Zastupitelé města Mariánské Lázně se rozhodli nepokračovat v plánu přestavět prázdnou vilu Taormina na bytový dům....

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Afghánec, který ve Varech pobodal ženu a druhou rdousil, dostal 22 let

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil v pátek...

Ašský fotograf zjistil, že zrzavé modelky si rády pospí, než se vydají posnídat

Už roky zachycuje amatérský fotograf Pavel Černý z Aše volně žijící zvířata v jejich přirozeném domově. Jakmile za...

VIDEO: Motorkář ujížděl policii. Ignoroval červenou, honička skončila až v poli

Ulicemi města Chebu prchal před policií třiačtyřicetiletý řidič motocyklu BMW, který předtím ignoroval pokyn k...

Zubní pohotovost ve Varech bude fungovat jen o víkendech, chybí lékaři

S prvním dubnem zůstanou ve všední dny Karlovy Vary bez zubní pohotovosti. Karlovarskému kraji se i přes nabídnuté...

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...