Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Umí číst švabach, díky tomu rozplétá historii domů s unikátními krovy

  10:14
S neskrývaným obdivem mluví bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha o městě Cheb a jeho historii. Přestože zde jako důchodce žije teprve čtyři roky, dokázal už Chebu vniknout řádně pod kůži. Možná je to i díky tomu, že jako jeden z mála zvládne číst texty ve švabachu.
Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky...

Bývalý kastelán zámku Kynžvart Miloš Říha ovládá umění čtení ve švabachu. Díky tomu může v chebském archivu pátrat po historii domů, které zdobí nejstarší krovy ve městě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Po minulosti města proto pátrá například v historických textech archivu, psaných právě obtížně čitelným historickým písmem. V souvislosti s fenoménem, kterým jsou krovy měšťanských domů, hledá podklady a zajímavosti třeba o tom, kdo ve kterých domech žil nebo co se zde prodávalo.

K čemu výsledky vaší práce poslouží?
Domlouváme se s městem Cheb na tom, že přichystáme výukový program pro děti. Chtěli bychom právě nejmladší generaci, ale nejen té, představit kapitoly z chebské historie a prozradit zajímavosti o domech, kolem kterých denně chodí. Program, pro který jsem připravil čtyři základní témata, bychom chtěli spustit už letos na podzim.

Co se děti dozvědí?
Kromě historie samotných domů to budou i další témata, která by mohla být pro děti zajímavá. Například o husitském obléhání Chebu, o rytířských turnajích na náměstí, které se zde konaly za krále Jiřího z Poděbrad, či o Chebském hradu. Spolupracuji přitom s kolegyněmi, které umějí tyto informace zpracovat tak, aby byly dětem co nejlépe přístupné. Například tvoří pracovní listy či přemýšlejí, jak uspořádat soutěže.

Podařilo se vám už zpracovat historii některých domů?
Ano, například jsem dohledal podklady, které se vážou na Grünerův dům na náměstí Krále Jiřího. Krásnou historii má dům, kde dnes sídlí Muzeum Cheb, pak nedávno opravený „černý“ Schirndingerův dům, postavený v gotickém slohu. Když se tady rozhlédnu, je zajímavé, že v Chebu úplně chybí renesance. Tady prostě z gotiky skočili rovnou do baroka.

Gotických staveb tu ale zřejmě příliš není…
Jsou tu krásné gotické kostely, dominikánský klášter nebo právě Schirndingerův dům, v jehož přízemí je dnes kavárna. Když vejdeme dovnitř, dostaneme se na nádvoří, které je typické právě pro gotiku. Celý ten dům je unikát, který si žádá podrobnější zpracování svojí minulosti.

Jak tehdy lidé v kupeckých domech s vysokými příkrými střechami vlastně žili?
Právě dispozice těch domů je velmi zajímavá. Lidé, kteří kolem chodí, si představují, že dole byl obchod a nahoře že se bydlelo. Ale ono to bylo trochu jinak. Téměř v každém domě byl v přízemí velký průjezd, kterým se vjelo do dvora. Odtud se za pomoci kladky vytahovalo zboží do podkroví. A ty velké krovy jsou tu proto, že to tehdy byly sklady. Vpravo a vlevo od průjezdu byly nálevny. Nesmíme zapomínat, že skoro v každém měšťanském domě se vařilo pivo. Zároveň se v těch zaklenutých přízemních prostorách také leccos vyrábělo a bývala zde obchodní jednání.

Kde se tedy prodávalo zboží?
Názorně to vidíme právě v Grünerově domě, kde je zachovalé krásné široké schodiště se zábradlím až do podkroví. Z toho je vidět, že to nebyla půda, kam by se odkládalo něco nepotřebného, jako tomu je dnes. Bylo to skladiště, kam majitel domu, velmi bohatý obchodník oblečený v nádherných šatech, vyvedl svého zákazníka. V podkroví mu ukázal své zboží, tady si zákazník mohl vybrat. Dnes bychom řekli, že to byl takový supermarket. Půdy měly dvě i tři podlaží, proto jsou takovým fenoménem.

S čím se tehdy v Chebu obchodovalo?
Kromě standardních věcí, jako je třeba dobytek či obilí, existovaly i chebské produkty. Pro Cheb byla například typická výroba klobouků. Chebské klobouky byly vyhlášené po celé Evropě. Sídlili tu známí chebští puškaři, lidé si do Chebu jezdili i pro výrobky z kůže, jako jsou koňské postroje či sedla. Velmi známý byl i chebský med a výrobky z něj. Zajímavé je, že med se německy řekne Honig. Ale medovina se po chebsku, chebským nářečím, řekne Met. A tato chebská medovina byla pod tímto názvem známá v celém Německu. Na tom příkladu je vidět, jak zde byly čeština a němčina propojené.

Takže se zde mluvilo i česky?
Cheb byl pochopitelně německý, snad s výjimkou těch prvních století, kdy zde bylo slovanské osídlení. Vládla tu němčina. Například když přijel do Chebu král Jiří z Poděbrad, který tady ženil syna, vdával dceru a pořádal rytířské turnaje, tak si s sebou vozil tlumočníka, protože německy neuměl.

Odkud do Chebu plynulo zboží?
Ze tří směrů. Velká a důležitá obchodní stezka bylo Poohří. Tou sem vozili formani zboží z Prahy. Je třeba si uvědomit, že tehdy se necestovalo jako dnes, nejkratší cestou, ale údolím řek. Proto také ta cesta Poohřím byla stěžejní a brod přes Ohři, který býval pod chebským hradištěm a později hradem, byl pro obchod nesmírně významný. Podél té cesty také vznikaly první osady slovanské i germánské. Druhý směr byl od Redwitz, dnešního Marktredwitz. Toto město tehdy patřilo Chebu, bylo součástí historického Chebska. Proto také vlastnictví lesů v Německu má historický důvod. Třetí cesta vedla na sever, na Míšeň, Drážďany a hanzovní města.

V té době vozit zboží nepatřilo právě k bezpečným zaměstnáním, že?
Je pravda, že na cestě číhala spousta lapků a loupeživých rytířů. Ale i v tomto si Chebští uměli udělat pořádek. Je pravda, že za poměrně krátké období někdy ve 14., 15. století Chebští dobyli 40 okolních hradů. Nutno ale říct, že to byla většinou sídla loupeživých rytířů. Chebští tak bojovali pouze v zájmu udržení obchodu a prosperity. A když už bylo město samo obléháno, například husity v červnu 1429, dokázali se měšťané dohodnout, zaplatit výpalné 1 700 zlatých, což byla tehdy hodnota asi 400 koní, a město drancování uchránit. I v tomto směru je Cheb naprosto jedinečný.

9. září 2019

  • Nejčtenější

Mladík kopl na ulici v Chebu do hlavy seniorku, zadrželi ho kriminalisté

6. prosince 2023  18:24

Mladík v Chebu ve středu na ulici napadl seniorku. Kopl ji do hlavy a pokusil se ji okrást. To se...

Přátelská fenka Šejla doputovala do útulku z psích zápasů, už tam asi zůstane

7. prosince 2023  16:15

Kdyby čtyřnozí obyvatelé karlovarského psího útulku mohli vyprávět, asi by osudy některých z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Silnice v Karlovarském kraji kloužou, dálnice D6 je kvůli nehodě uzavřená

8. prosince 2023  22:24

V Karlovarském kraji od pátečního odpoledne opět sněží. Na hlavních tazích i na menších silnicích...

Ve Františkových Lázních otevřeli podchod, lidé bezpečně překonají rušnou silnici

8. prosince 2023

Ve Františkových Lázních skončila stavba podchodu pod frekventovanou silnicí I/21. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Chebsku havaroval autobus s dětmi, jedno je zraněné. Silnice byla uzavřená

5. prosince 2023  10:23,  aktualizováno  15:40

Nehoda autobusu, dodávky a tří osobních vozidel zastavila provoz u Jesenické přehrady na Chebsku. V...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Záchrana kostela v Sedleci pokračuje už dvacet let, bdí nad ní socha sv. Anny

10. prosince 2023  9:30

Když před téměř dvaceti lety navštívil Alois Kůrka kostel svaté Anny v Sedleci, jeho žalostný stav...

Karlovarští naturální kulturisté úspěšně předvedli své svaly až na Bali

9. prosince 2023  8:15

Dlouhé měsíce přísné diety a nepočítaně hodin cvičení v posilovně má za sebou karlovarský fitness...

Silnice v Karlovarském kraji kloužou, dálnice D6 je kvůli nehodě uzavřená

8. prosince 2023  22:24

V Karlovarském kraji od pátečního odpoledne opět sněží. Na hlavních tazích i na menších silnicích...

Ve Františkových Lázních otevřeli podchod, lidé bezpečně překonají rušnou silnici

8. prosince 2023

Ve Františkových Lázních skončila stavba podchodu pod frekventovanou silnicí I/21. Podle...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...