Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Vědci chtějí na Komorní hůrce dál kopat, sopka stále ukrývá tajemství

  11:54
Přestože na Komorní hůrce u Františkových Lázní práce už skončily a nová pětadvacetimetrová chodba by se měla na jaře otevřít návštěvníkům, výzkumníci z české akademie věd by chtěli v kopání pokračovat. Chybí jim totiž svatý grál jejich snažení. K sopouchu se zatím nedostali.

Milan Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR umisťuje do štoly v sopce Komorní hůrka přenosný seismograf. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vědec Milan Brož, který stojí za projektem na zpřístupnění nitra sopky, věří, že cesta k jejímu srdci se v budoucnu ještě otevře.

Jak to nyní na Komorní hůrce vypadá?
Mezinárodní projekt Brána do nitra Země, v jehož rámci se nyní chodba hloubila, skončil. Díky evropské dotaci, vstřícnosti mnoha institucí a města Františkovy Lázně jsme se mohli opět po mnoha letech podívat, jak nitro Komorní hůrky vypadá.

Fotogalerie

Co jste zjistili?
Ověřili jsme si, že historické chodby tam jsou, ale na žádnou jsme nenarazili. Jsou totiž ve větší hloubce. My jsme kopali v horizontu nějakých osmi až deseti metrů pod povrchem, ale ty původní by měly být 15 až 17 metrů, takže ještě o nějakých pět metrů hlouběji. Nyní dochází k přesnému zaměření štol, pak budeme vědět přesně, jak hluboko jsme se prokopali.

Kam až jste se při kopání dostali?
Prakticky pod skalisko, kolem je spousta strusky, ale u vlastního sopouchu ještě nejsme. To bychom museli kopat ještě dál.

Máte v plánu ve výzkumu sopky pokračovat?
Tak určitě bychom moc chtěli otevřít nějaký nový projekt a ve výzkumech se posunout. Ale je to otázka dohody s Agenturou ochrany přírody a krajiny Slavkovský les, která Komorní hůrku spravuje jako národní přírodní památku. Nevíme, zda nám povolí další výjimku z ochrany této památky. A pak také na to musíme sehnat nějaké peníze.

Proč se vlastně potřebujete dostat až k místu, odkud sopka kdysi chrlila lávu?
Ten sopouch, k němuž jsme zatím bohužel nedošli, je pro nás takový svatý grál. Pro nás je hlavním a nejdůležitějším místem z celé sopky. Pokud bychom se k němu dostali, mohli bychom moderními metodami zpřesnit datování stáří sopky. Ono se dnes vlastně neví, jak je Komorní hůrka stará. Odhad je něco mezi 200 tisíci až milionem let. A udělali bychom další analýzy složení hornin, takže po té stránce geologické by bylo práce ještě dost.

Kdy se do podzemí podívají turisté?
V současné době děláme veškerou administrativu, evidenci důlního díla, přístupy, musí se připravit návštěvnický režim. Báňská záchranná služby musí mít chodbu v evidenci jako důlní dílo. Na tom všem nyní pracujeme. Předpoklad je, že bychom to do jara mohli zvládnout a možná už začátkem léta by se štola mohla návštěvnicky otevřít. Určitě však nebude volně přístupná, návštěvníci budou potřebovat doprovod.

Proč je Komorní hůrka tak důležitá?
Jednak je to jedna z nejmladších sopek u nás, a potom je to široko daleko jediné dílo, kde byl vytvořen systém šachet a chodeb čistě kvůli vědeckým účelům.

Jak to tehdy vlastně bylo?
Úplně první vědecký výzkum Komorní hůrky inicioval básník, vědec a mineralog J. W. Goethe. Ten se přímo na vrcholku sešel v roce 1822 s hrabětem Kašparem Šternberkem a navrhl proražení chodby do nitra vyvýšeniny. Cílem bylo rozřešit spor, zda je hůrka sopečného původu, nebo vznikla usazováním minerálů ve vodním prostředí. Při hloubení jedné z postranních štol horníci skutečně narazili na sopečný kráter, vyplněný ztuhlou lávou. Podařilo se tak dokázat, že Komorní hůrka kdysi opravdu bývala aktivní sopkou.

Kdy vás napadlo pokusit se jít po stopách tehdejších horníků a štoly obnovit?
Někdy na přelomu milénia jsme na hůrku umístili nový seismický snímač. A když v roce 2016 vznikla speciální výzva regionálních projektů akademie věd, napadlo mě, že by bylo vhodné obnovit starou štolu pod sopkou a následně v ní umístit i geofyzikální přístroje. Přemýšlel jsem o tom, že by bylo dobré na Komorní hůrce vytvořit geofyzikální centrum podobné tomu, co je pod hradem ve Skalné. Pro vědecké účely je zajímavé, že zatímco ve Skalné je v podloží granit, na Komorní hůrce čedič.

Využili jste při přípravách novodobé chodby i tehdejší dvě stě let staré důlní mapy?
Mnohokrát jsme nejrůznějšími metodami ověřovali, kudy by historické chodby mohly vést. A výsledky našich měření se překvapivě shodovaly s nákresy. Věřili jsme tedy, že mapy jsou přesné. Významným orientačním bodem v terénu byl i smírčí kříž, který nechybí ve vojenských mapách z počátku 20. století. Takže ano, zčásti využili.

Potvrdila se jejich přesnost i při vlastním kopání?
Prokázalo se, že se opravdu pohybujeme v prostoru, kde už se v minulosti kopalo. Našli jsme důkazy, třeba opracované kameny nebo zbytky starých cihel.

Zjistili jste ještě něco zajímavého?
Potvrdili jsme, že Komorní hůrka je sopkou strombolského typu. To znamená, že její erupce byla klidná a nikterak velká. Zjistili jsme také, že z Komorní hůrky směřovala láva ve třech proudech. Jeden tekl směrem k Chebu. Lávové proudy souvisí i s kopáním tehdejších horníků. Oni se v útrobách vyhaslé sopky nepohybovali přímočaře. Museli totiž jednotlivé lávové proudy obejít. Tehdy neměli takovou techniku, aby mohli překonat ztuhlý lávový proud, který je vlastně tvrdou horninou. Tak šli jednoduše okolo.

29. srpna 2019

  • Nejčtenější

Památka za cenu pražského bytu. Opuštěné zámky jsou na prodej

V Karlovarském kraji jsou momentálně na prodej hned dvě unikátní zámecké nemovitosti. Jednou z nich je zámek Stružná....

Vyrobil už přes sedm set unikátních nožů, chce udělat i dýku z meteoritu

Když začal Max Netrval coby student gymnázia koketovat s výrobou nožů, svého otce tím příliš nepotěšil. V jeho domácí...

Na Chebsku se dopoledne zachvěla země, otřes dosáhl síly 3

V sobotu dopoledne zasáhlo severovýchod Chebska zemětřesení, jehož nejsilnější otřes byl magnitudo 3. Doprovázely ho...

Hotel Thermal získává podobu z roku 1977, první hosty přivítá v červnu

Zrezivělé konstrukce některých balkonů hotelové částí, případně vrstvy betonu silnější, než je uvedené v plánech. I to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na plánované operace si lidé počkají, nemocnice se potřebují nadechnout

Přestože nových případů onemocnění covid-19 v Karlovarském kraji ubývá, situace v nemocnicích se nelepší. Přestože se...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Hotel Thermal získává podobu z roku 1977, první hosty přivítá v červnu

Zrezivělé konstrukce některých balkonů hotelové částí, případně vrstvy betonu silnější, než je uvedené v plánech. I to...

Vtipů na covid už bylo dost, říká kreslíř, který chystá festival humoru

Stejně jako vloni se chebský kreslíř Mirek Vostrý chystá na letní festival humoru, který pravidelně organizuje ve...

Zloději si nestačili svůj lup ani rozdělit, policisté je dopadli v lese

Po bleskovém policejním zásahu skončila v cele trojice zlodějů. Soud je také obratem poslal do vazby. Za vykradenou...

Stavba lávky v Chebu jde podle plánu, město má ale potíže s dokumentací

V Chebu pokračuje stavba lávky přes areál nádraží na Švédský vrch. Podle chebského místostarosty Ladislava Hrubého...

AURES Holdings a.s.
Manažer pobočky autocentra - Sokolov

AURES Holdings a.s.
Karlovarský kraj
nabízený plat: 50 000 - 80 000 Kč

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...