Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Archeologa nejvíce fascinují nálezy, které pocházejí z hrobů

  10:16
Zajímavou knižní novinku představilo v těchto dnech Muzeum Cheb. Publikace Chebsko v raném středověku archeologa Jana Hasila, který působí v pražském Archeologickém ústavu a dějinám středověku na česko-bavorském pomezí se dlouhodobě věnuje, shrnuje a veřejnosti předkládá nový pohled na nejstarší dějiny regionu.

Z nové knihy s názvem Chebsko v raném středověku lze podle jejího autora, archeologa Jana Hasila, čerpat inspiraci na přinejmenším pětadvacet odpoledních výletů. Publikaci, která se věnuje dějinám v rozmezí od 7. do 12. století, představilo Muzeum Cheb. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V novém světle ukazuje také příslušnou část archeologického fondu chebského muzea.

Jak dlouho se věnujete dějinám Chebska?
Moje cesty do Chebu a jeho okolí začaly v únoru 2007, shodou okolností právě tady, v této kanceláři Muzea Cheb, kde tehdy ještě sedával doktor Pavel Šebesta. V průběhu těch jedenácti let jsem v sérii asi deseti různých dílčích studií zkoumal některé aspekty archeologie a historické geografie Chebska. V rámci toho vznikla i revize nálezového fondu muzea, který se vztahuje k období raného středověku.

Věnujete se archeologickým nálezům i jejich zkoumání moderními metodami. Jaké výsledky to přineslo?
Je třeba říci, že většina objevů, o kterých hovoříme, byla učiněna v depozitářích chebského muzea, protože jsem se zejména věnoval revizi starších nálezů. Asi nejvíce mě vždy fascinovaly nálezy, které pocházejí z hrobů a nějakým způsobem ilustrují, jakým způsobem chtěli pozůstalí prostřednictvím mrtvého demonstrovat svoje společenské postavení. Z nejzajímavějších nálezů, s nimiž jsem mohl pracovat, mohu jmenovat jednobřitý meč z Jindřichova, ostruhu s dlouhým bodcem či zlacenou záušnici z Chebského hradu.

Jan Hasil

  • Narodil se v roce 1986 v Praze.
  • Studoval pravěkou a středověkou archeologii na Univerzitě Karlově a Otto-Friedrich-Universität v Bamberku.
  • Účastnil se výzkumných projektů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Österreichische Akademie der Wissenschaften ve Vídni.
  • V současné době působí v Archeologickém ústavu AV ČR, Praha, v.v.i.

Jaké zajímavosti jste v průběhu let objevil?
Já jsem zpočátku předpokládal, že v 7. až 8. století bylo Chebsko zřejmě jen průchozím územím pro nějakou dálkovou trasu. Pochyboval jsem o tom, že by zde bylo trvalé osídlení. Ale na základě nového zkoumání ikonické lokality pro Chebsko, kterou je Jindřichov, odkud pochází i meč vyfocený na obálce knihy, se ukázalo, že na Chebsku se zřejmě od konce sedmého století pohřbívalo. A pochopitelně tam, kde se systematicky pohřbívá, tak také někdo trvale sídlí. Je tedy velice pravděpodobné, že počátky trvalého osídlení Chebska leží někde na rozhraní 7. a 8. století. Jsou poměrně nové poznatky, které poprvé uceleně předkládám na stránkách knihy.

Jaké novinky jste o meči z Jindřichova zjistil?
Tento artefakt byl od roku 1929 ve sbírce prvního chebského archeologa – regionalisty Josefa Gustava Hiersche. Nicméně, přestože byl předmětem dneska už úsměvných disputací, které ale měly poměrně neblahé nacionalistické pozadí, nikdy nebyl po odborné stránce analyzován a vyhodnocen. Takže meč putoval do Prahy pod rentgen, kde jsme ověřovali technologii jeho výroby. Šlo o to, zda se jedná o skutečně autentický meč vyrobený v německém Podunají, nebo je to nějaká místní napodobenina. K tomu meči se dochovalo ještě několik doplňků, u nichž nebylo zcela jasné, co mají představovat. Byly to jakési zkorodované kusy železa. Teprve pod rentgenem se ukázalo, že je to pozůstatek kování pochvy. Lišta, která vedla podél břitu, byla zdobená stříbrnou tausií, což je technika vykládání kovu kovem. Ve své době se muselo jednat o skutečně nádherný předmět, který sloužil zřejmě i k reprezentaci nositele. Měli jsme štěstí, že jsme mohli zkoumat nejen zmíněný meč, ale mohli si zapůjčit i pět dalších čepelí z muzea v Řezně a provést srovnání. Tím se nám podařilo prokázat, že naše jindřichovská zbraň patří do skupiny hornofalckých jednobřitých mečů. A také jsme ji mohli poměrně přesně datovat. Já osobně si myslím, že tyto meče byly primárně nikoli válečnou, ale loveckou zbraní na způsob tesáku.

Jsou k meči nějaké další informace? Třeba kde v hrobě ležel?
Ty bychom opravdu rádi věděli. Jenže tehdy meč objevili stavební dělníci a Josef Gustav Hiersche ty předměty od nich kupoval. Víme jen, že se tam našla ještě nerozbitá keramická nádoba, což jsou všechno věci typické pro hroby.

Co další nález, kterému říkáte ostruha s dlouhým bodcem?
V tomto případě se jedná o hrob dospělého muže, který byl nalezen pod jižní sakristií kaple Chebského hradu v roce 1998 v rámci výzkumu doktora Pavla Šebesty. Tamní pohřebiště, které se vázalo k nějaké ještě starší sakrální stavbě na tom místě, má odhadem na pět stovek jedinců. A právě pouze tento muž měl u sebe nůž a na noze ostruhu. Byl pohřben v bezprostřední blízkosti místa, kde tušíme tehdejší chebský oltář. Takže to musela být jednoznačně osoba mimořádného společenského postavení a významu. Nám se nyní ostruhu podařilo na základě rentgenových snímků zrekonstruovat a následně nechat zakonzervovat na univerzitě ve Vídni. A znovu se jedná o předmět, který měl nejen praktické užití, ale svého nositele i reprezentoval. Byl totiž opět zdobený vykládáním železa barevným kovem.

A záušnice?
Ta má jádro tvořené slitinou kovů s obsahem železa. Soudíme tak podle koroze. Vnější povrch je krytý zlatým plátováním, což je docela neobvyklé. Lze říci, že v rámci Čech byly nalezeny tisíce záušnic, byl to tehdy zcela běžný druh šperku, ale záušnice zdobené zlatým plátováním bychom mohli spočítat možná na prstech jedné ruky. Tento honosný šperk opět pochází z hradního pohřebiště v okolí kaple.

Čím by kniha mohla být cenná pro lidi, kteří zde žijí?
V podstatě se dá říci, že je v ní obsaženo přinejmenším pětadvacet tipů na nějaký odpolední výlet. U těch lokalit, kde je to smysluplné, jsou udány i GPS souřadnice. Lidé tak mohou navštívit místa, která byla v minulosti spojována s počátky osídlení Chebska, s raným středověkem, ale dnes je již jasné, že ta očekávání byla neopodstatněná. Přesto se jedná o místa, jež za návštěvu určitě stojí. Mohou se tak podívat například na valovou soustavu Burgholz nad přehradou Jesenice, vydat se na nádherné vrcholně středověké dvojhradí na Gross Waldsteinu ve Smrčinách, mohou se podívat na pravěké hradiště s kolonizační osadou u Libé.

A co místa, která s raným středověkem podle posledních výzkumů opravdu souvisejí?
I ta je krásné navštívit. Doporučuji například zaniklý moderní hřbitov u Třebeně, pod nímž se nacházelo raně středověké pohřebiště. Právě odsud pochází kolekce esovitých záušnic, což je tedy šperk, který byl pro raně středověké Chebsko typický. Druhé pohřebiště z tohoto období se nachází v Horních Lomanech. Ona ta pohřebiště byla umístěna vždy na okraji osídlení, na jakémsi místě mezi světem živých a mrtvých. Tam je nacházíme. Je z nich velice specifický a pěkný pohled do Chebské pánve. Popisuji ale i další místa na výlety, ke kterým knížka může být průvodcem.

Co ještě v knize zmiňujete?
Jak už jsme zdůrazňovali, Cheb leží na česko-bavorském pomezí. Pro nás v Čechách je stále málo známý fakt, že tato hranice mezi slovanským a germánským etnikem je mladého data. V raném středověku byla rozhodně jinde. Osídlení západních Slovanů sahalo mnohem hlouběji do Německa, do Horních Franků na západě a na jihu k Dunaji. V Německu už došlo k prozkoumání stovek lokalit tohoto období, vznikla zde specifická škola slovanské archeologie, kterou reprezentuje především můj učitel Hans Losert z univerzity v Bamberku. Já jsem do své knihy zařadil i tento fenomén, je to v současnosti nejrozsáhlejší české shrnutí této problematiky.

Lze v knize najít nějaké příběhy?
Na úvod knížky samozřejmě shrnuji dosavadní způsoby vyprávění počátků Chebska. Ty jsou jistě mnohdy půvabné, ale já sám nejsem historik, netvořím vyprávění. Jsem archeolog a popisuji struktury. Nové příběhy ode mě vážně nečekejte. Čekejte popis sídelní a společenské struktury, mapy, schémata, vyobrazení. To je způsob, jakým komunikuje archeologie.

  • Nejčtenější

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž zabil matku tří dětí a ujel autem. Pak si sám prostřelil hlavu

Případ násilného úmrtí ženy v Dalovicích u Karlových Varů vyšetřují kriminalisté jako vraždu. Pachatel podle všeho...

Radiovůz z dob Studené války zdolá každý terén, je atrakcí všech přehlídek

V klimentovských kasárnách u Velké Hleďsebe na Chebsku opět burácely motory vojenské techniky. Armáda České republiky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva mrtví u Karlových Varů, podle policie jde možná o vraždu a sebevraždu

Policie vyšetřuje případ násilného úmrtí dvaačtyřicetileté ženy v Dalovicích na okraji Karlových Varů....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Krušné hory chtějí pořádat setkání evropských turistů, mohly by jich přijet tisíce

Šance hostit prestižní evropskou turistickou akci se chopili v destinační agentuře Krušnohoří. Uchází se o pořádání...

Bělozubka tmavá se zabydluje na Chebsku, její pohyb pozorně sledují vědci

Vědci z Akademie věd budou v rámci mezinárodní spolupráce mapovat výskyt nového druhu savce. Jde o bělozubku tmavou...

Dva mrtví u Karlových Varů, podle policie jde možná o vraždu a sebevraždu

Policie vyšetřuje případ násilného úmrtí dvaačtyřicetileté ženy v Dalovicích na okraji Karlových Varů....

Ve Varech se sejdou představitelé lázeňských měst z celé Evropy, hostí je Thermal

Jak pomoct pacientům s postcovidovými problémy, nebo jak může lázeňská péče ovlivnit duševní zdraví klientů. I těmto...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...