Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. prosince 2023 Jitka

Každý má hluboko v sobě odpovědi na otázky, které si klade, říká koučka

  10:11
Mentální, osobnostní nebo prostě jen koučink. Slova, se kterými se v posledních letech setkáváme čím dál častěji. Málokdo si ale dokáže představit, co takový koučink vlastně je. „Rozhodně nikoho nevodím za ručičku,“ říká akreditovaná koučka z Karlových Varů Alena Wendlerová.

Akreditovaná osobní koučka Alena Wendlerová | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dá se ve stručnosti vysvětlit, co si pod slovem koučink vlastně představit?
Je to systematická práce na docílení požadované změny. Klient přijde se zakázkou typu „chtěl bych nějakým způsobem změnit svou situaci“. Prostřednictvím koučinku lze dosáhnout mnohdy velmi razantních změn.

Znamená to, že klienta vezmete za ruku a dotáhnete jej ke kýženému cíli?
V žádném případě. Má práce je jenom pokládání těch správných otázek. Nikoho nesoudím, nehodnotím, neradím a nedoporučuji, protože vycházím z toho, že každý člověk má někde hluboko v sobě odpovědi na všechny otázky, které si klade. A sám nejlíp zná svou situaci, výchovu, jakou prošel, povahu, jakou má. Jedině on si tak může sestavit na míru kroky, které účinně povedou k dosažení jeho cíle.

Filozofický směr fatalismus říká, že osud člověka je pevně daný. Vy proti tomu jdete napřímo. Jak je to těžké?
Myslím si, že to těžké není. Když člověk koná v souladu se svou touhou, přirozeností a talentem, který často koučink objevuje a pomáhá rozvíjet, tak to jde vlastně samo. Člověk se dostává do stavu, kterému se říká flow, tedy proud, který nese. Při koučinku se klient nezaměřuje na problémy, ale na řešení, na to, co v danou chvíli udělá směrem ke změně. Pochopí, která rozhodnutí ho dostala do situace, ve které se nachází, a snadněji dělá nová rozhodnutí, jejichž výsledkem jsou potřebné změny. Takže vlastně jde svému osudu naproti a vytváří si ho sám.

Co je největším nepřítelem člověka, který chce svůj osud změnit?
Strach. A malá víra v to, co vše je možné. Často jsme přesvědčeni o tom, že věci nějak jsou a nejede přes to vlak. A toto přesvědčení pak vytvoří hranici, přes kterou ani nevidíme, že za ní jsou věci jinak. Že je možné žít jinak. Vlastní přesvědčení jsou tak velkou ohradou, která brání vpustit radost do života.

Alena Wendlerová

  • Jejím původním vzděláním je obchod a finance, kde pracovala řadu let. Potřeba mít kvalitní tým ji vedla ke vzdělávání v oblasti vedení lidí a stále více v oblasti osobního růstu.
  • Později absolvovala řadu kurzů a workshopů u předních českých koučů a psychologů na témata, jako jsou: zvládání zátěžových situací, emoční zvládání strachu, dynamika emocí a podobně, které završila tréninkem jako akreditovaný externí profesionální kouč.
  • Pravidelně absolvuje supervizní setkání koučů, díky kterým stále zařazuje do své praxe nové techniky koučinku a udržuje svou citlivost kouče.

Takže by se dalo říct, že největším nepřítelem člověka je on sám?
V podstatě ano. Často to tak bývá. Můžeme ale říct, že překážky jsou i vnější. Ale člověk může najít cestu i jinudy než skrz ně. Cestu, která je pro něho přirozená, a tím se mu po ní lépe jde. Ať už nás v životě potká cokoliv, vždy můžeme ovlivnit to, jak se k nové situaci postavíme. Zda s pocitem, že jsme oběť osudu a zahořkle přežíváme, nebo hledáme nové možnosti, jak se se situací vypořádat.

S čím se na vás lidé nejčastěji obracejí?
Velmi často se setkávám se ženami přes padesát let. Vychovaly děti, některé přišly o práci, některé z nich ani nikdy do práce nechodily, protože se věnovaly dětem a podporovaly manžela v kariéře. A teď mají pocit, že všechna radost skončila a před nimi je jen prázdnota. To ale vůbec není pravda. Život je plný krásných možností. Ony teď získaly možnost seberealizace bez toho, aby musely odbíhat, dělit se významně o svůj čas s rodinou. Často nacházejí obrovskou radost ve své nové etapě a dokonce začínají novou profesní část svého života.

To jsou, řekněme, dlouhodobější zakázky. Jsou ale případy i krátkodobějších cílů, s nimiž se na vás klienti obracejí?
Určitě. Koučink ohromně pomáhá například v práci, kdy má třeba někdo nový projekt, s nímž potřebuje hnout. Stojí na místě, nedaří se mu dosáhnout cíle. Nebo si chce vybudovat cestu, jak se dostat k projektem zadanému cíli. Jako kouč mohu pomáhat i firmám s jejich zaměstnanci. Jsem schopná pomoci v kolektivu navodit smysluplnou komunikaci. Dnes spousta firem trpí fluktuací zaměstnanců. Často je to jen tím, že jsou přehlíženy jejich základní potřeby, jejichž naplněním se výrazně zvyšuje loajalita. Jako kouč mohu zmapovat situaci, zjistit hrozící konflikty nebo nespokojenost, která jde často vyřešit rychle a účinně. Mohu třeba naučit člověka, který má vést lidi, jak se to dělá. Aby na pracovišti vládla spokojenost a vzájemná úcta.

Existuje archetyp člověka, který je pro kouče oříškem a nehne s ním?
Rozhodně. Ale kouč ani nechce někým hýbat. Vždy je to založené výhradně na touze klienta něco změnit. A na vědomí, že je třeba jeho vlastní aktivity, jeho odpovědnosti a jeho podílu na té změně. Prostě, že to za něj nikdo neudělá. Lidé, kteří ke koučinku přistupují stylem: „tak se mnou něco dělejte, já to mám takhle daný a s tím nehnu“ se koučovat nedají.

Sledujete vývoj člověka poté, co skončil koučink? Jak se dokázal vypořádat se svou situací?
Záleží na klientech, jestli se mnou chtějí dál nějakým způsobem komunikovat, nebo ne. Některý se neozve, jiný ano. Je to hodně o povaze toho kterého člověka.

Máte na svém kontě nějaký majstrštyk?
Příběhy klientů opravdu nevyprávím. Už jen proto, že jsme v malém městě, kde každý každého zná. Ale možná jeden, který je i na mých webových stránkách. Moji klientku, která kvůli svému zdraví začínala doma péct cukroví bez mouky a bez cukru, to táhlo k tomu, aby její výrobky někdo ochutnal. Tímto směrem jsme vedli koučink. Dnes peče ve velkém a dodává do několika kaváren v Karlových Varech a dokonce i do Prahy. Ta změna trvala tři měsíce, což je ovšem zcela mimořádné.

Předpokládám, že je to extrémně krátká doba. Jak dlouho ale trvá průměrný koučink? Je to třeba tak, že se po roce marných snah vzdáváte?
Jedno koučovací sezení trvá hodinu, hodinu a půl, obvykle jednou za měsíc až pět týdnů. Průměrná doba pro základní změnu či obrat v uvažování klienta a nalezení jeho cesty je čtyři až šest takových sezení. Někdo ale potřebuje delší dobu. Někdo si na druhou stranu už během jednoho sezení vyjasní svou pozici a dojde mu, kde je zádrhel. Je to prostě velice individuální.

Co když je člověk, který si dejme tomu uvědomuje své chyby, ale nemá úplně potřebu s nimi něco dělat?
Takový člověk kouče zřejmě vůbec nevyhledá. Toho vyhledá jen ten, který chce změnu a chce na ní pracovat. Někdy si už na první schůzce vyjasníme, že já nejsem ten člověk, který má nějakou moc. Nemám problém říct klientovi, že s ním nemohu pracovat.

Existuje nějaká procentuální úspěšnost koučinku?
Těžko říct. Je to metoda tak velmi individuální a vnitřní, že se na procenta jednoduše měřit nedá. Vždy závisí na klientovi. Kouč mu dává jen nástroj a ukazuje cestu. Úspěch se odvíjí jen od míry klientovy angažovanosti, touhy a odvahy.

  • Nejčtenější

Na pražskou jízdenku až do Varů, méně vlaků přes Vltavu. Co se změní v dopravě

Od 10. prosince začne platit velké množství změn v dopravě v Praze a středních Čechách. K těm největším patří dopravní...

Nová křižovatka je podle řidičů složitá. Standardní provedení, oponuje město

Ještě ani nebyla v provozu a už mezi karlovarskou motoristickou veřejností budila vesměs negativní emoce. Nová...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Doma máme 12 stupňů, žijeme u krbu.“ V Oloví jsou už tři dny bez elektřiny

Když chce Denisa Korelová z Oloví na Sokolovsku přebalit nebo umýt půlročního syna, musí to udělat poblíž krbu v...

Zavřené Zámecké lázně za tři roky zchátraly, škoda se odhaduje na dva miliony

Teplota vzduchu 32,6 stupně Celsia, teplota vody 25,1. Vlhkost 60 procent. Tak vypadá poslední zápis v provozní knize...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce domácností v Karlovarském kraji jsou bez proudu, vypadává také signál

Rozsáhlé výpadky proudu mělo za následek sněžení, které v noci na dnešek zasáhlo Karlovarský kraj. Bez proudu bylo k...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

V noci jsme se probudil a knihu jsem měl v hlavě, říká autor Prahy zkouřené

Čtenářská obec zná karlovarského rodáka Jindřicha Krásu jako redaktora konopných časopisů a překladatele. Teď se navíc...

Na jízdenku PID z Prahy až do Kadaně či Varů. Projekt Čtyřmezí propojí víc krajů

Nový jízdní řád ve Středočeském kraji, který začne platit v neděli, rozšíří Pražskou integrovanou dopravu (PID) do...

Na svatby beru manželku, na momentky má ženský pohled, říká fotograf

Premium Vladislav Surmaj má na fotografickém kontě více než čtyři stovky svateb v tuzemsku i zahraničí. „Fotka musí umět...

Zpívající učitelka Tereza Drobná má stejně ráda svou práci ve školce i hudbu

Kdyby si talentovaná zpěvačka Tereza Drobná musela vybrat mezi profesí učitelky v mateřské škole a hudební kariérou,...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Přísahám, že jsem chtěl být jen pan domácí, říká Viewegh o lásce k Ukrajince

Spisovatel Michal Viewegh (61) promluvil v Show Jana Krause o tom, jak se jeho snaha pomoci ukrajinským uprchlíkům...