Do rezervace už se v dubnu vypravily desítky lidí. K jezeru už se však dostanou pouze pěšky nebo na kole.
„Před dvěma lety jsme si kvůli monitoringu domluvili takový kalendář, kdo, kdy a kde bude, abychom pokryli zejména víkendy. Mělo to úspěch a většina návštěvníků se chovala tak, jak by v rezervaci měla. Dvaceti procentům jsme to museli stále připomínat. Proto jsme se rozhodli, že namontujeme další cedule upozorňující i na zákaz rozdělávání ohně,“ uvedl Rudolf Kovařík, spolupracovník ochránců přírody z božídarského hnutí Rosnatka.
Kromě něj na rezervaci dohlížel například také starosta Přebuzi Martin Bruoth, zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny, vedoucí kraslického odboru životního prostředí Jiří Hejkal i policisté.
Podle Rudolfa Kovaříka ale ochranáři v žádném případě nechtějí návštěvníkům bránit ve výletech po rezervaci. „Rozkládá se na osmdesáti hektarech. Protínají takové tři základní cesty. Prošpikovat ji už více nemůžeme, protože tetřevi a tetřívci by neměli klid na hnízdění,“ řekl Rudolf Kovařík.
K lidem, kteří rezervaci chrání, by se měli nově přidat ještě hasiči. Rašelina je totiž velmi náchylná a ochránci se obávají, aby tam v létě nedošlo k požáru. Dobrovolní strážci budou návštěvníky, kteří si chtějí rozdělat oheň, posílat na Kovářskou boudu nebo k penzionu na Jelení.
Návštěvnost stoupla díky seriálu Rapl
Martin Bruoth se snaží, aby přírodní rezervace dostala svého vlastního strážce přírody. Tato funkce je zakotvena v zákoně a opravňuje strážce například ukládat a vybírat pokuty za přestupky či zjišťovat totožnost návštěvníků.
„Trochu tady chybí někdo, kdo by na rezervaci dohlížel. V jejím středu je cínový důl, jehož návštěvnost dramaticky stoupla díky seriálu Rapl. Ještě před dvěma lety ale málokdo tušil, že se nachází v přírodní rezervaci,“ řekl starosta.
Dobrovolní ochránci už si rašeliniště po zimě prošli, aby zjistili, zda není znečištěná. „Musím říct, že jsme naprosto spokojení,“ řekl Rudolf Kovařík. Rolavské vrchoviště je od roku 2012 národní přírodní rezervací.