Karlovarský kraj brání okolí Valče, které má připadnout Ústí

  10:53aktualizováno  10:53
Karlovarský kraj se brání plánům ministerstva obrany, podle nichž má část přírody v okolí Valče kvůli zmenšování vojenského újezdu Hradiště připadnout Ústeckému kraji. Region by nerad přišel o zajímavý kus panenské přírody.

Vojenský prostor Doupovské hory. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Nesouhlasíme s tím a divíme se, že s námi tak závažnou věc nikdo nekonzultoval," komentuje hejtman Josef Novotný plány ministerstva obrany.

To chce původně valečské území připojit k Podbořanskému Rohozci v Ústeckém kraji. Karlovarský hejtman už kvůli tomu poslal dopis s výhradami ministru obrany Alexandru Vondrovi a pozval ho do Karlovarského kraje na návštěvu. "Mohli bychom tak problém řešit rovnou na místě," říká hejtman.

Co čeká újezd Hradiště

Vláda začátkem letošního roku schválila redukci vojenských újezdů, z nichž chce vyčlenit sídelní útvary, tedy "vojenské obce".

V polovině února se ve všech újezdech uskutečnila anketa mezi obyvateli, zda chtějí žít v samostatné obci, nebo se přičlení k některé ze stávajících.

Nově tak vznikne samostatná obec Lučina, jejíž součástí bude také Dolní Lomnice, Svatobor a Činov. Albeřice se připojí k Věrušičkám, Bražec ke Stružné a Bukovina k Podbořanskému Rohovci, což je předmětem nynějšího sporu o území.

Vojenský újezd Hradiště vznikl v roce 1953 a do tří let má být zhruba o 15 procent menší. Že se společně s ním ztratí i část historického katastrálního území Valče a změní se tím hranice kraje, trápí i starostu Josefa Kubaře.

"Na sezení v Albeřicích, kde byl i ministr Vondra, padlo, že se nebudou měnit hranice krajů, a teď přišlo tohle," zlobí se starosta Valče.

"Působí to na mě tak, že v tom jsou nějaké privátní zájmy. Nejedná se o pár metrů půdy. Navíc je to místo velmi hezké a stojí tam třeba zrenovovaná hájenka. Budeme své území bránit do krve, abychom o něj nepřišli," tvrdí Kubař s tím, že už rozeslal dopisy na všechny možné strany. Včetně ministerstva obrany a generálního štábu.

Zda Ústecký kraj opravdu získá kus nového území, to se teprve rozhodne. Všechny obce, kterých se zmenšení vojenského újezdu týká, mohly do pátku poslat ministerstvu obrany své připomínky.

Obce, kterých se zmenšení vojenského újezdu Hradiště týká, posílaly na ministerstvo obrany připomínky. Úředníci je chtějí do 11. května zapracovat do nového návrhu, který předloží ke schválení představitelům obcí.

Podle mluvčího Vladimíra Lukovského se bude ministerstvo obrany snažit se starosty dohodnout na nejlepším řešení. "Budeme usilovat o co největší shodu se všemi stranami," říká Lukovský.

Vojenský újezd Hradiště je největším v České republice. V současné době v něm žije kolem 560 lidí. Ministerstvo obrany počítá s tím, že optimalizací z jeho území vyčlení sídelní útvary, tedy vojenské obce, ve kterých žijí.

Nejčtenější

Pro statek žijí. Když ruinu koupili, vůbec netušili, do čeho jdou

Statek je od roku 1958 na seznamu kulturních památek ČR.

Statek z roku 1802 v Salajně v západních Čechách patří mezi ty šťastné. Hospodářskou usedlost se čtyřmi budovami do...

Vlak, který vykolejil u Mariánských Lázní, jel na třicítce 86 km/h

Opravy trakčního vedení na místě, kde vykolejil vlak s vápencem. (13. srpna...

Vlak, který na konci července vykolejil u Mariánských Lázní, jel rychlostí 86 kilometrů v hodině. Informovala o tom...

Žena se krutě pomstila za rozchod, partnerovi spálila půl milionu korun

Peníze (ilustrační foto)

Dost svérázně se svému bývalému partnerovi pomstila žena z Chebska. Po rozchodu spálila půl milionu korun, které dostal...

Žena nechala psa skákat na stromy, až je úplně zničil. Stíhá ji policie

U tří stromů pes poničil kůru i živou část kmene.

Škodu za desítky tisíc korun napáchal v Chebu stafordšírský teriér, který skákal na stromy tak dlouho, až tři úplně...

Karlovarský region bude muset vrátit stovky milionů z evropských peněz

Ilustrační snímek

Karlovarská aglomerace se snaží uplatnit poslední projekty v Integrovaném plánu rozvoje území. Už teď je ale jasné, že...

Další z rubriky

V zámeckém sklepení lidé uvidí zlatý poklad, potkají tu i Drákulu

Ředitel sokolovského muzea Michael Rund v podzemí zámku. Na snímku jsou vidět...

V sokolovském zámku finišují práce na zpřístupnění jeho sklepení. Lidé tam uvidí jak archeologické unikáty, tak zlatý...

Mariánskolázeňský festival připomene legendární herečku Audrey Hepburnovou

Audrey Hepburnová ve filmu Snídaně u Tiffanyho

Marienbad Film Festival, který se letos koná v termínu 28. až 31. srpna, už odtajnil program i hosty. Perlami letošní...

Hazlov je vesnicí roku Karlovarského kraje, popelkou už nikdy být nechce

Hazlovská škola ve vesnice roku Karlovarského kraje.

Vesnicí roku Karlovarského kraje se letos stal Hazlov na Chebsku. Obec se do soutěže hlásila počtvrté, ve sbírce jí po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz