Ředitel karlovarské nemocnice překvapuje, dál chce vést i tu v Kyjově

  8:40aktualizováno  8:40
Nebudu už nikoho dráždit, oznámil loni v srpnu ředitel Karlovarské krajské nemocnice Petr Svoboda a slíbil, že se na druhém konci republiky vzdá funkce šéfa Nemocnice v Kyjově. Odtud na západ Čech přišel. Jenže na dvou židlích sedí dodnes a možná bude i nadále.

Petr Svoboda v době svého nástupu na post ředitele nemocnice v Kyjově v únoru 2012. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Opět se totiž přihlásil do nového výběrového řízení na post kyjovského ředitele. Toho v opakované soutěži stále hledá Jihomoravský kraj. Podání přihlášky v Kyjově ve středu Petr Svoboda potvrdil telefonicky z lyžařské dovolené v Itálii. Podle něj se situace oproti loňsku změnila.

"V Karlových Varech se začalo uvažovat o mém odvolání, proto musím rodinu nějak zajistit," uvedl. Do očí mu nikdo z krajských politiků nic takového neřekl, zvěsti ale zaslechl. "Já bych se to dozvěděl až jako poslední," nedělá si ředitel iluze.

Překvapil tím politiky z krajské vlády, která z pozice valné hromady karlovarskou nemocnici diriguje. Právě politici ředitele loni tlačili, aby angažmá na Moravě ukončil.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák (ČSSD) ve středu vzkázal, že překvapivou zprávu o ředitelově snaze udržet se v Kyjově nemá přímo od Svobody, a proto ještě s komentářem počká.

Udiven je i předseda dozorčí řady krajské nemocnice a člen zastupitelstva Jakub Pánik (ČSSD). "Trochu mě pan generální ředitel Svoboda překvapil, že nám neoznámil tu věc minulý týden, když dozorčí rada zasedala."

Nedokáže posoudit, jestli se souběh funkcí na chodu špitálu nějak negativně projevuje. "Já se mohu pouze domnívat, že kdyby řídil jen nemocnici v Karlových Varech, že by ekonomické výsledky mohly být lepší," naznačil Pánik. Byl by raději, kdyby jeden člověk řídil jen jednu nemocniční firmu.

Opoziční krajská zastupitelka Jana Vildumetzová (ODS) je rozhořčena. Myslela si, že Svoboda už dávno post v Kyjově vzdal. "Sezení na dvou židlích je nepřípustné." Nevidí v karlovarské nemocnici téměř žádný posun k lepšímu, jen opakující se žádosti, aby kraj zaplatil desetimilionové ztráty.

Musím živit rodinu, vysvětluje ředitel

Faktem je, že pozice Petra Svobody není příliš pevná. Generální ředitel a předseda představenstva se pustil do otevřeného souboje s konkurenční firmou Nemos, která řídí soukromě špitály v Ostrově a Sokolově.

Krizový moment podle Svobody může nastat v dubnu na zasedání krajského zastupitelstva. Rozhodne se o dalším směřování zdejšího zdravotnictví. Jednu z variant má připravit Svoboda, druhou firma Nemos. Už to, že kraj dal Nemosu příležitost podílet se na koncepci, připadá Petru Svobodovi zvláštní.

"Může tam dojít k zásadní změně. Nikdo nebere karlovarskou nemocnici jako páteřní. Naopak se vážně bere Nemos, což je téměř žertovné," navezl se ve středu ředitel znovu do manažerů Nemosu.

Ti hospodaří v Sokolově a v Ostrově v plusových číslech a adresovali krajské vládě nabídku, že klidně manažersky převezmou i krajskou nemocnici a že ji uřídí lépe.

Podle Svobody má kraj jen dvě možnosti. Buď se smíří s tím, že ročně bude dotovat svůj špitál třeba 40 miliony korun. Nebo najde strategického partnera, třeba firmu Nemos.

"A to pro mě není budoucnost. Má pozice je taková, že musím živit rodinu, a tak jsem se v Kyjově do soutěže přihlásil. Není nikde psáno, že konkurs vyhraju. Nebo že když ho vyhraju, z Varů odejdu. Ono se to nějak vyvine," dodal ředitel, který v Karlovarské krajské nemocnici bere 100 tisíc korun měsíčně.

Autor:

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Další z rubriky

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

O nehodě se už lidé dozvědí včas, slíbil Karlovarský kraj i hasiči

Kvůli úniku látek z generátorovny ve Vřesové museli hasiči umístit norné stěny...

O únorové havárii v generátorovně Sokolovské uhelné ve Vřesové se lidé dozvěděli příliš pozdě. Na to, že se vůbec něco...

Zeman navštívil Milhostov, kde ho volil skoro každý. Darem dostal karikaturu

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Milhostově na Chebsku. Dostal...

Tady mají Miloše Zemana rádi. Devadesát procent voličů, kteří přišli ve druhém kole prezidentských voleb v Milhostově...

Najdete na iDNES.cz