Jsou plné fotek starostů a radních, kteří se nekriticky vychvalují. K tomuto závěru dospělo občanské sdružení Oživení.
„Cenzura radničních novin je stále masívní. Od roku 2006, kdy se hodnotilo naposledy, nedošlo k žádné významné změně. Každé druhé periodikum neobsahuje ani náznak alternativních názorů vůči politice radnice,“ uvedl předseda občanského sdružení Oživení Martin Kameník.
Vycházel z obsahové analýzy půl tisícovky čísel radničních zpravodajů. U celkem stovky samospráv analýzu zajistilo Oživení v rámci projektu Hlásná trouba.cz
V Karlovarském kraji se projekt týkal Chebských radničních listů, Loketských listů, Skalenského zpravodaje a Karlovarských radničních listů (KRL). A právě ty dopadly relativně nejlépe.
Karlovarské radniční listy
V hodnocení totiž stojí, že periodikum přináší i různé názory na politiku radnice a alespoň část obsahu je vyvážená. Věnuje méně prostoru činnosti radnice, většina obsahu je o jiných záležitostech a primátora a radní zmiňuje minimálně nebo vůbec.
S hodnocením KRL se až na některé připomínky ztotožňuje i zastupitel Otmar Homolka (Hnutí O co jim jde!?).
„Opozice dostává oproti minulosti prostor v Hydeparku, takže je podle mne vše v pořádku. Jen se mi zdá, že KRL píšou příliš optimisticky o tom, jak to ve Varech funguje. Naštěstí je tu zmíněný Hydepark,“ uvedl Otmar Homolka.
I když Oživení dospělo ke zjištění, že cenzura radničních novin je stále masívní, Karlových Varů se to netýká. Někdejší komunální politik Ivan Šendera si v jednom z čísel KRL nebere servítky v případě karlovarského divadla. Kritizuje vysoké náklady na jeho poslední premiéru.
Za jedno vydání zaplatí karlovarská radnice 57 tisíc korun. To je cena za zpracování podkladů, textů, grafiky, přes tisk až po distribuci do schránek.
„Vycházíme v nákladu 26 tisíc kusů, což je počet domácností v Karlových Varech. Jeden výtisk nás tedy vyjde zhruba na 2,20 koruny. Cena je poměrně nízká díky tomu, že dodavatel smí na svůj účet přijímat inzerci,“ upřesnil mluvčí radnice Jan Kopál.
Chebské radniční listy
V hodnocení naopak propadly Chebské radniční listy. Stojí v něm, že přinášejí jen oficiální názor politického vedení, diskuse téměř úplně chybí. Věnují méně prostoru činnosti radnice, většina obsahu je o jiných záležitostech a propagují vedení radnice abnormálně často.
Starosta Petr Navrátil (ČSSD) s tím nesouhlasí. Rozbor se totiž týká čísla z října loňského roku, kdy Navrátil ještě nestarostoval.
„Opozice do radničních listů psát může. Zatím ale neposílá žádné články. Nebráníme se ani kritickým příspěvkům ze strany veřejnosti.“
Vedení Chebu upozorňuje, že význam radničních periodik slábne. Důležitější je radniční Facebook, kam lidé přispívají běžně. Jeden opravdu zajímavý příspěvek si přečte až deset tisíc lidí. A pokud není článek mimo zákon, tak jej nikdo nesmaže.
Loketské listy
Hodnocení Loketských listů pořádně nadzvedlo místostarostu Lokte Petra Zahradníčka (TOP 09). Dočetl se totiž, že periodikum prezentuje hlavně pozitivní obraz o radnici, polemika v textu je přítomna, ale minimálně. O místní politice referuje minimálně a propaguje vedení radnice abnormálně často.
„Myslel jsem, že se z toho zvencnu. V posledních Loketských listech totiž není jediný pozitivní článek, jen samé problémy. Přitom nás Oživení v minulosti hodnotilo mezi nejlepšími, protože dáváme prostor opozici,“ podivoval se místostarosta.
Skalenský zpravodaj
Ve Skalné na Chebsku je to podle Hlásné trouby. cz tak půl na půl. Periodikum Skalenský zpravodaj přináší jen oficiální názor politického vedení, diskuse téměř zcela chybí. O místní politice referuje minimálně a zmiňuje vedení radnice v relativně rozumné míře.