Rotava má v evidenci i dávno vyřazený velorex. Bordel, říká starostka

  11:51aktualizováno  11:51
Slovo "bordel" klidně používá i starostka Rotavy na Sokolovsku Iva Kalátová, když mluví o situaci na své radnici. Při nedávné inventuře se třeba zjistilo, že město podle evidence vozidel stále vlastní jeden hadrový velorex a starou dodávku Škoda 1203.

Legendární Velorex prý Rotava kdysi zdědila. To je vše, co o něm člen inventarizační komise a zastupitel Pavel Břicháček ví. (ilustrační foto) | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

Ve skutečnosti však vozy už dávno neexistují a nikdo si je tam ani nepamatuje.

"Musíme se poradit, co s tím," dumá člen inventarizační komise a zastupitel Pavel Břicháček. On ani starostka Iva Kalátová nechápou, jak je možné, že až v roce 2013 někoho napadlo pořídit si výpis z registru vozidel. Zvlášť když tuto každoroční povinnost ukládá městu zákon. Zpracování inventury majetku navíc Rotava jeden rok vynechala, což se také nesmí.

Legendární motorovou tříkolku prý Rotava kdysi zdědila. To je vše, co o ní Břicháček ví. Tajemnice městského úřadu Věra Klimčuková připouští letitou chybu.

"Existují doklady, co se s vozidly stalo, ale nikdo je z registru neodhlásil. Nevím proč." Diví se i bývalý dlouholetý starosta Jiří Holan. "Jsem v Rotavě od roku 1964, ale o velorexu slyším poprvé."

Co je ale důležitější, loni koncem roku si rotavští zastupitelé chtěli udělat představu, jak na tom jejich město finančně je a jestli se zvedá z dluhů. Odcházeli zmatení a navíc i naštvaní, protože v přehledu, který jim předložil finanční odbor radnice, haprovaly statisíce a miliony korun. Třeba jeden výdaj 813 tisíc korun figuroval v analýze dvakrát.

Když měla vedoucí odboru Eva Pazderová zastupitelům říct, jak na tom město je, působila velmi nejistě, opravovala sama sebe a nakonec předpověděla minus čtyři miliony korun. Jenže Kalátová, která údajům už delší čas nevěří a radši sleduje plnění rozpočtu každý týden, odhadla plus 1,2 milionu.

Ukázalo se totiž, že úřednice započítala mezi nutné budoucí výdaje i částky, které už město zaplatilo. "Někdo si může říct - bordel. Souhlasím," pronesla veřejně Iva Kalátová na zastupitelstvu s tím, že na údaje od úředníků z finančního odboru není spolehnutí.

Zrušit finanční odbor? Opozice je proti

Nebyl to podle ní zdaleka první případ. Nereálně připravili i rozpočet a poslední rozpočtové změny. Pazderová se hájila tím, že byla dlouho nemocná (marodí i teď) a že kolegové jí do připravených materiálů zasahovali. Tvrdila, že nemá ani přístup ke kontu města v bance.

"Pokud léta dostáváme takové materiály, jak v tomto prostředí chceme pracovat a něco vytvářet? To je pak těžké," posteskl si zastupitel Jan Šedlbauer.

Vedení radnice si pohrává s myšlenkou, že by finanční odbor se čtyřmi zaměstnanci zrušilo a službu si objednalo externě od odborné firmy. Rotava by byla jediné město v kraji bez vlastního finančního odboru.

Takový postup poradili personální auditoři, když loni v Rotavě zkoumali, jestli jsou úředníci vytížení a vstřícní k občanům. Průzkum dopadl bídně. Úspora by podle auditorů činila přes půl milionu korun ročně.

Rotavští radní už takovou organizační změnu probírali v listopadu, ale odložili ji. "Jde o to, kdy se k tomuto bodu rada vrátí," uvedla tajemnice Klimčuková.

Opozice se staví jasně proti. "Vyvádět odbory mimo úřad a najímat si firmy nepovažuju pár měsíců před volbami za šťastné. Kdo si to vezme na svědomí?" ptá se Jiří Holan.

Starostka: Úřad opakovaně chybuje

Jednotně ale nepůsobí ani koalice tvořící městskou radu v Rotavě. Třeba radní Christos Duludis požadoval, aby o zrušení odboru rozhodlo početnější zastupitelstvo, ačkoliv to není v jeho kompetenci.

"Radu nepovažuju za reprezentativní a s mandátem o něčem takovém rozhodovat," prohlásil Duludis.

Podle Kalátové se vedení Rotavy dostává kvůli chybám úřadu do podobných nepříjemných situací opakovaně. Minulý starosta Jan Slíva překročil svou pravomoc, když v roce 2011 bez souhlasu zastupitelů podepsal zástavní smlouvy k bankovní půjčce na 11,4 milionu korun.

K tomu se ukázalo, že úředníci a politici zapomněli do rozpočtu zahrnout výdaje na nedoplacený vodovod, kotelnu a čističku. Městu najednou chybělo dalších 6,5 milionu. 

Ocitlo se téměř na mizině a moc nechybělo, aby nemělo ani na platy zaměstnanců. Slíva pak pod tíhou problémů rezignoval. V roce 2012 se dostal i před soud jako obžalovaný, ale podle verdiktu trestný čin nespáchal (více zde).

Autor:

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Další z rubriky

Sokolovští policisté hledají seniorku, rodina ji neviděla dva týdny

Ilustrační snímek

Sokolovští kriminalisté pátrají po pohřešované 73leté Jaroslavě Graňákové z Horního Slavkova. Zmizení oznámila její...

Mladý řidič zemřel při noční nehodě na Chebsku, zřejmě nezvládl řízení

Tragická nehoda u obce Bítov na Berounsku (12. června 2019)

Sedmadvacetiletý řidič v noci zemřel při dopravní nehodě na silnici z Vysoké na Dolní Žandov na Chebsku. Zřejmě...

Studuje umělou inteligenci a láká ji medicína. Obojí chce propojit

Michaela Mrázková, bývalá studentka chebského gymnázia, začala v zahraničí...

Přestože je jí teprve dvacet let, už toho má hodně za sebou. Michaela Mrázková začala studovat na chebském gymnáziu,...

Najdete na iDNES.cz