Letošní karlovarský půlmaraton uvidí lidé po celém světě online

  8:44aktualizováno  8:44
Karlovy Vary jsou připravené na letošní největší sportovní událost - třetí ročník karlovarského půlmaratonu. Mezinárodní asociace atletických federací jej ozdobila stříbrnou známkou kvality, která přitáhne na společnou trať s amatéry více českých a světových běžeckých es.

Půlmaraton v Karlových Varech. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ačkoli do začátku karlovarského půlmaratonu zbývá čtvrt roku, už teď je podle organizátorů ze sedmdesáti procent vyprodaný. Kdo by se chtěl ještě zaregistrovat, měl by si prý pospíšit, neboť vloni poslední místa zmizela měsíc před začátkem.

Karlovarský půlmaraton

Koná se v sobotu 23. května, trať je dlouhá 21,0975 kilometru.

Časový limit jsou tři hodiny a na jeho start se postaví 3500 běžců.

Závodit se bude v několika kategoriích, a to jednotlivci, štafety a 2Run. Doprovodnými akcemi jsou rodinný běh na 3 kilometry a hudební festival.

Zájemci se mohou zaregistrovat na webu www.runczech.com. Za účast v hlavním závodu nyní zaplatí 1000 korun, pokud jsou členy Českého maratonského klubu, bude je to stát o 200 korun méně.

Kapacita je přitom vyšší než v předchozím roce, a to o pět stovek míst. Na start hlavního závodu se tak postaví 3500 běžců, mezi nimi i ti nejlepší. Komu budou návštěvníci fandit, odtajní pořadatelé několik týdnů před startem.

„Už známe zhruba 80 procent slavných jmen. Může se ale stát cokoli s jejich formou nebo tréninky. Proto konkrétní běžce zveřejníme až před pražským půlmaratonem,“ řekl Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru.

Karlovarský závod se letos poběží v sobotu 23. května, a to po stejné trati jako vloni. Začne na nábřeží Osvobození, běžce provede po obou březích Teplé v lázeňské části města a posléze je navede do Tuhnic, kde je na Doubském mostě otočí do cíle na nábřeží Osvobození.

Trasa je podle Carla Capalba báječně vymyšlená a kapacitně by klidně pojala i 5000 lidí. Organizátoři však s takovým množstvím zatím nepočítají, ačkoli se netají ambicí získat pro závod v příštím roce zlatou známku.

I stříbrná je však pro mnohé velikým úspěchem. Karlovarský půlmaraton se díky ní zařadil po bok takových metropolí jako Madrid, New York, Amsterdam nebo třeba Varšava, kde se stejné závody rovněž pořádají. Hlavní letošní novinkou bude online přenos, díky kterému by podle odhadů mohlo zdejší třetí ročník sledovat až 250 tisíc lidí po celém světě.

„Dnes vím, že ten okamžik, kdy jsme se s Carlem Capalbem poprvé potkali a plácli si, že Karlovy Vary budou jedním z hostitelských měst půlmaratonu, zůstane zásadním a šťastným okamžikem, a to nejen z mého pohledu. Půlmaraton se stal během velmi krátké doby značkou Karlových Varů, stejně jako filmový festival,“ řekl primátor Petr Kulhánek, který je pravidelným účastníkem.

Letos se na 23. května těší o to víc, že od pražského závodu, který běhá, uplynou do toho karlovarského tři týdny, nikoli dva. Slibuje si, že díky tomu bude mít o tři minuty rychlejší čas, čímž by se mu splnilo přání dostat se pod hodinu a půl.

Organizátoři si nechali zpracovat ekonomický přínos, který půlmaraton pro město má. Vyšlo jim, že loňský ročník navštívilo 12 811 lidí, kteří v Karlových Varech utratili 25 milionů korun. Místní produkce narostla o 13 milionů korun a vzniklo 12 a půl nových stálých pracovních míst.

Zatímco vloni hospodařil půlmaraton s rozpočtem 5,4 milionu, letos to bude 6,8 milionu korun. Přispívají mu i Karlovy Vary, a to 500 tisíci korunami, 400 tisíc mu věnuje kraj. Podle náměstka pro školství Václava Sloupa je účast na závodu pro kraj ctí. „Věřím, že letošní ročník, který otevírá kraj celému světu a naopak, bude úspěšný,“ uvedl.

V České republice pořádají organizátoři celkem sedm takových závodů. Tři pražské už se pyšní zlatou známkou. Kromě Karlových Varů se půlmaratony konají také v Olomouci, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem.

  • Nejčtenější

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Na přejezdu za Chebem srazil vlak cyklistku, letěl pro ni vrtulník

Na železničním přejezdu severně od Chebu srazil v sobotu vlak devětapadesátiletou ženu na kole. Utrpěla zranění hlavy,...

Z kostela v bývalém vojenském újezdu bude připomínka zaniklých obcí

V bývalém vojenském újezdu Hradiště začala obnova kostela Nanebevzetí Panny Marie. Jde o jednu ze dvou posledních...

Téměř jako před sto lety. Hornický dům v Sokolově získává původní podobu

Městský dům kultury v Sokolově, někdejší Hornický dům, se vrací k původní podobě, kterou měl v době svého dokončení v...

Žlutičtí lesníci bodovali v Evropě, stříbro jim uniklo jen o půl bodu

Úspěšný byl tým Střední lesnické školy Žlutice, který reprezentoval Českou republiku v evropském finále soutěže YPEF...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz