Na půlmaraton do Varů se hrnou tisíce běžců. Zbývá posledních sto míst

  15:29aktualizováno  15:29
Karlovarský půlmaraton nabobtnal. Oproti minulému roku letos pojme dvojnásobek závodníků. O to překvapivější byl pro pořadatele fakt, že šest týdnů před startem druhého ročníku zbývá poslední stovka volných míst.

Závodníci na trase karlovarského půlmaratonu v roce 2013. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Máme skoro vyprodáno, a to jak v případě půlmaratonu, tak rodinného běhu, jehož kapacitu jsme rovněž o sto procent navýšili. Je to velký úspěch," radoval se Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru.

Doping becherovkou povolen

Na tucet běžců čeká po doběhnutí do cíle půlmaratonu antidopingová kontrola. Případný doping v podobě třináctého karlovarského pramene - becherovky ale běžcům projde. "Nejsme totiž na její zjišťování vybavení," říká Ital Carlo Capalbo, jehož tým připravuje sérii vytrvaleckých městských běhů RunCzech. S dopingem se v historii českých půlmaratonů setkal jen jednou.

Prezident organizačního týmu seriálu vytrvalostních městských běhů RunCzech...

Prezident organizačního týmu seriálu vytrvalostních městských běhů RunCzech Carlo Capalbo. V Karlových Varech organizuje Mattoni půlmaraton, který se poběží 24. května.

Na start druhého ročníku, který se koná 24. května, se postaví 4 200 běžců, 3 000 z nich se vydá na půlmaratonskou trať, 1 200 bude závodit v rodinném běhu.

Pořadatelé chtějí během letošního ročníku získat pro karlovarský závod certifikát kvality, který má nyní 68 měst na světě. "Je důležitý pro sportovní úroveň akce. Manažeři elitních atletů i obyčejní běžci podle něj poznají, jaký mohou očekávat servis," vysvětlil projektový manažer Zoran Bartek.

I kvůli snaze o známku kvality letos upravili pořadatelé trasu. Na běžce nečekají dva téměř stejné okruhy, ale jeden bude mít otočku na Doubském mostě. Ze startu se vydají na kolonádu a z ní po Západní ulici kolem dostihového závodiště zpět Studentskou a Plzeňskou ulicí. Přes kolonádu se zase vrátí do cíle na nábřeží Osvobození.

Poběží i primátor

Pořadatelé věří, že fandit budou opět i lidé z městských částí, kde by to tolik nečekali. Loni to bylo podle Zorana Barteka třeba v Tuhnicích nebo u restaurací s předzahrádkami, které musely kvůli půlmaratonu omezit provoz.

"Nakonec fandili i kuchaři a bylo skvělé, že je trasa plná lidí, které ostatní povzbuzují," potěšilo jej. Na start se postaví i více špičkových atletů. Z českých sportovců přislíbil účast Lukáš Bauer, Kateřina Neumannová a chybět nebude ani primátor Petr Kulhánek. Při loňské premiéře závodu zaběhl svůj rekord, a to hodinu 35 minut.

"O víkendu jsem závodil na půlmaratonu v Praze, kde jsem měl čas hodinu třicet dva. V Karlových Varech bych chtěl být o dvě minuty rychlejší," přál si.

Nová trasa by jej neměla zaskočit, neboť na závodišti, kudy nově povede, v zimě pilně trénoval. "Doubský a Dvorský most je osvětlený, takže jsem tam mohl za tmy běhat, aniž bych musel používat čelovku," řekl.

Stejně jako vloni nenechají karlovarští radní svého kolegu na trati samotného. Do štafetového závodu se chystají primátorovi náměstci Jiří Klsák s Petrem Bursíkem i radní Libor Šembera a Roman Maleček.

Kvůli konání závodu se však opět musejí obyvatelé a návštěvníci Karlových Varů připravit na některá dopravní omezení. Zákaz parkování bude v den závodu platit po celé závodní trase, která bude pro řidiče uzavřená. Výluky čekají i některé trasy městské hromadné dopravy, mezi Karlovými Vary a Březovou pojedou místo vlaku náhradní autobusy.

Nejčtenější

Matka se musela ptát, jestli smí uklízet. Syn ji týral od patnácti let

Ilustrační snímek

Od patnácti let týral svou matku nyní již třiadvacetiletý muž z Kraslic na Sokolovsku. Trýznil ji hlavně psychicky,...

Žárlivá studentka zbila na plese dívku, se kterou tančil její přítel

Ilustrační snímek

Svou žárlivost nedokázala ovládnout osmnáctiletá studentka z Chebu. Na maturitním plese zbila dívku, s níž tančil její...

Soud projednává po jedenácti letech vraždu mladíka uvláčeného za autem

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ mladíka uvláčeného k smrti za osobním autem. Z téměř 11 let staré vraždy...

Na karlovarský festival přijede Julianne Moore. Vrací se Casey Affleck

Julianne Moore (Cannes, 18. května 2017)

Karlovarský festival letos uvítá herečku Julianne Moore, která uvede v rámci zahajovacího večera snímek Po svatbě. Na...

Utajeného svědka zkoušeli advokáti z Bible, o vraždě promluvil po letech

Bývalý policista Martin Novotný (vlevo) a Aleš Šepták u Krajského soudu v...

Před plzeňským krajským soudem vypovídal utajený svědek, který před 11 lety podle svých slov míjel na silnici u Aše na...

Další z rubriky

Studuje umělou inteligenci a láká ji medicína. Obojí chce propojit

Michaela Mrázková, bývalá studentka chebského gymnázia, začala v zahraničí...

Přestože je jí teprve dvacet let, už toho má hodně za sebou. Michaela Mrázková začala studovat na chebském gymnáziu,...

Řidič autobusu na mokré silnici narazil do středu kruhového objezdu

Řidič autobusu narazil u Sokolova do kruhového objezdu.

Do vyvýšené středové části kruhového objezdu narazil ráno poblíž Sokolova linkový autobus. Při nehodě, která se stala...

Strunal prodává unikátní sbírku hudebních nástrojů, zájem má kraj

Firma Strunal Schönbach v Lubech vlastní unikátní sbírku nejrůznějších...

Karlovarský kraj by se mohl stát majitelem cenné historické sbírky hudebních nástrojů. Nabídla mu ji společnost Strunal...

Najdete na iDNES.cz