„Tetřívek je tak jedním z nejohroženějších druhů v České republice. Krušné hory jsou přitom stěžejním místem jeho výskytu u nás a de facto v celé střední Evropě. Tudíž i lokalitou s nejvyšší perspektivou zachování jeho populace do budoucnosti,“ konstatovala Krejčí. Vymezení ptačí oblasti má vláda v plánu k 1. lednu příštího roku.
I přes významnost krušnohorské populace nemá podle ní dosud celá její třetina ochranu formou ptačí oblasti. Tím je zásadně omezena možnost přijímání koordinovaných kroků k jeho ochraně.
Tetřívek i sýc u nás prospívají i bez ptačí oblasti, odmítá ji božídarský starosta |
„Stávající režimy ochrany území, tedy chráněná území či UNESCO, zde nemohou potřeby systematické ochrany tetřívka obecného zabezpečit. Nejen z důvodu pouze částečného překryvu s navrhovanou ptačí oblastí, ale především kvůli jinému účelu jejich zřízení,“ doplnila mluvčí ministerstva.
Kromě tetřívka ministerstvo životního prostředí navrhuje ochranu formou vyhlášení ptačí oblasti také pro sýce rousného. „Důvodem je skutečnost, že území navrhované ptačí oblasti hostí jednu z jeho nejpočetnějších populací v České republice. K jehož ochraně je dosud vymezeno omezené množství ptačích oblastí,“ řekla k záměru Krejčí.
Projekt ptačí oblasti ministerstvo projednávalo s dotčenými obcemi a krajem, dvakrát pak samostatně s představiteli Božího Daru. „Podporu vyjádřily Karlovarský kraj a polovina dotčených obcí. Zároveň i hlavní lesnicky hospodařící subjekty, tedy podnik Lesy ČR a Arcibiskupství pražské,“ podotkla mluvčí rezortu životního prostředí.
Hranice ptačí oblasti jsou podle ní navržené tak, aby neomezily rozvoj obcí. „Proto součástí navrhované oblasti nejsou zastavěná území obcí ani místa zanesená v územně plánovacích dokumentacích pro budoucí výstavbu,“ ujistila Veronika Krejčí.
Návrh nařízení vlády po uvedeném projednání s obcemi, krajem i majoritními hospodařícími subjekty prošel řádným meziresortním připomínkovým řízením. Během něj se neobjevily žádné rozpory s ostatními rezorty. Vyhlášení ptačí oblasti považuje ministerstvo za prioritu, návrh by měl být vládě předložen do konce roku.
Jedno z největších tokanišť v republice
Podle starosty Božího Daru Jana Horníka bude ochrana přírody v Krušných horách po vymezení ptačí oblasti administrativně složitější a nepřehledná. Vláda přitom postupuje v souladu se směrnicí Evropského parlamentu. Zřízení oblasti kvituje i Asociace ochrany přírody a krajiny (AOPK).
Vzpoura kvůli CHKO Krušné hory. Davy turistů nechceme, říká božídarský starosta |
Především díky péči Božího Daru a jeho lesní správy se podle Horníka podařilo ze skoro nulového stavu tetřívka na počátku devadesátých let minulého století jejich počet zvýšit tak, že je v současnosti na území města jedno z největších tokanišť v České republice. „Obdobně je tomu se sýcem rousným, který je v Centrálním Krušnohoří naprosto běžným ptákem,“ argumentuje Horník.
Impozantní námluvy s nafouknutými vaky na prsou předvádí tetřívek pelyňkový. Samci tokají, aby se dvořili samicím a vymezili si teritorium na louce:
15. března 2024 |