Už tu nechceme záchytku, produkuje bezdomovce, zlobí se sokolovští radní

  8:42aktualizováno  8:42
Tři desítky nových bezdomovců „vyprodukovala“ Sokolovu za poslední dva roky tamní protialkoholní záchytná stanice. Ve městě totiž často zůstávají ti, kteří v zařízení stráví noc. Radním města došla po letech urgencí trpělivost a na krajský úřad zaslali apel, v němž požadují přestěhování záchytky nebo její zrušení.

Úklid na sokolovské záchytné protialkoholní stanici. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Podle statistik sociálních služeb takto zůstalo v roce 2017 v Sokolově 19 lidí, loni pak dalších deset,“ uvedla Renata Oulehlová, starostka Sokolova. Dodala, že jde jen o lidi, které má město nějakým způsobem podchycené, takže reálná čísla mohou být podle jejího názoru daleko vyšší.

Klienti záchytky, kteří zůstávají v Sokolově, přinášejí městu jenom problémy a stojí je nemalé peníze. I kvůli nim totiž město nechalo postavit noclehárnu či zřídilo nízkoprahové denní centrum. Vybudování těchto zařízení stálo miliony, jejich provoz pak přijde městskou kasu na stovky tisíc ročně.

Jan Bureš, krajský radní pro zdravotnictví a starosta Ostrova, stesky sokolovské radnice chápe. „V tuto chvíli ovšem nemáme záchytku kam přestěhovat,“ řekl.

Řešení ovšem vidí. „Dokážu si představit, že by kraj financoval odvoz klientů záchytky na místo, kde je policisté, strážníci či zdravotníci naložili. Každý rok vyřazujeme ze záchranky sanitky. Nebyl by proto problém jednu dát městu a zaplatit člověka, který by se o převoz takových lidí postaral,“ navrhl Bureš.

Ani takové řešení není ale podle Renaty Oulehlové systémové. „Než tuto službu dělat špatně, tak raději vůbec,“ konstatovala starostka.

Apeluje mimo jiné na užší provázanost záchytky se službami psychiatrů. „Vždyť někdo, kdo nocoval na záchytce 200krát, je už psychiatrický pacient,“ zdůvodnila návrh Oulehlová.

V dosahu záchytky musejí být specializovaní lékaři

Podle Bureše se už kraj, respektive záchranka snaží zprostředkovat kontakt mezi klienty záchytky a psychiatry.

„Pokud člověk, který skončil na záchytce, přinese potvrzení, že navštívil ambulanci psychiatra, odpustíme mu poplatek za pobyt,“ zmínil krajský radní. Za jednu noc na záchytce přitom opilý člověk zaplatí 3 400 korun.

Psychiatrie „ve velkém“ funguje v Karlovarském kraji pouze v rámci ostrovské nemocnice. „Podle poznatků lékařů však ve většině případů nejde o psychiatrickou, ale spíš o sociální diagnózu,“ nastínil Bureš důvod, proč užší propojení obou zařízení nemá podle odborníků valný význam. Navíc je podle něj lékařů - psychiatrů akutní nedostatek nejen v ostrovské nemocnici, ale v kraji vůbec.

Provoz protialkoholní záchytné stanice se řídí zákonnými regulemi. Ty například stanoví, že v dosahu záchytky musí být pro akutní případy lékaři jako chirurgové či internisté.

„Sokolovská nemocnice má kapacity na to, aby v případě akutních problémů dokázala podobnou pomoc zajistit. A v ostrovské nemocnici to v tomto ohledu už není takové, jaké to bývalo,“ vysvětlil Bureš. Stěhování záchytky do Ostrova tak podle něj určitě není na pořadu dne.

  • Nejčtenější

Strážníci vrátili ženě psa a našli manžela. Odměnila se jim koláčky

Dvakrát radost v jednom dni udělali karlovarští strážníci místní starší ženě, které vrátili zaběhnutého psa, a poté i...

Silnici z Varů na Plzeň uzavřela nehoda náklaďáku, spadl do řeky Teplé

Nehoda nákladního auta naloženého sutí uzavřela na více než osm hodin hlavní silniční tah z Karlových Varů do Plzně....

Otec a syn napsali knihu. Ukazuje Sokolov, jaký býval před koncem války

Kdysi býval Sokolov podobný městům v okolí. Jenže po bombardování koncem druhé světové války a následných masivních...

VIDEO: Lupič přepadl benzinku, potřeboval peníze na letenku do Ruska

Lupiče, který s punčochou na hlavě a pistolí z hračkárny přepadl před měsícem čerpací stanici na okraji Karlových Varů,...

Architekti chtějí u Tržnice náměstí. Už je pozdě, vzkazují Vary

Do plánované rekonstrukce terminálu Tržnice v Karlových Varech promluvila Kancelář architektury města. Zástupci radnice...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Téměř jako před sto lety. Hornický dům v Sokolově získává původní podobu

Městský dům kultury v Sokolově, někdejší Hornický dům, se vrací k původní podobě, kterou měl v době svého dokončení v...

Architekti chtějí u Tržnice náměstí. Už je pozdě, vzkazují Vary

Do plánované rekonstrukce terminálu Tržnice v Karlových Varech promluvila Kancelář architektury města. Zástupci radnice...

Alžbětiny lázně jsou v krizi, nemají na výplaty. Město jim pošle peníze

Do ekonomické krize se dostala akciová společnost Alžbětiny lázně, které jsou posledním lázeňským městským zařízením v...

Žlutičtí lesníci bodovali v Evropě, stříbro jim uniklo jen o půl bodu

Úspěšný byl tým Střední lesnické školy Žlutice, který reprezentoval Českou republiku v evropském finále soutěže YPEF...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz