Rodiče bez práce dostanou v Karlovarském kraji šanci na změnu

  14:23aktualizováno  14:23
Na čtyři stovky vytipovaných nezaměstnaných rodičů dětí do 15 let ze Sokolovska, Karlovarska a Chebska se v následujících dnech obrátí zaměstnanci úřadu práce. Nabídnou jim účast v osmidenním motivačním kurzu, který má za cíl zvýšit jejich šance při hledání zaměstnání.
Evropský sociální fond vyhradil na projekt Příležitost pro rodiče v Karlovarském kraji celkem 13 milionů korun. (ilustrační foto)

Evropský sociální fond vyhradil na projekt Příležitost pro rodiče v Karlovarském kraji celkem 13 milionů korun. (ilustrační foto) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Jedná se o projekt Příležitost pro rodiče v Karlovarském kraji. První nábor účastníků začne v září. Přihlásit se na úřadech práce mohou i neoslovení zájemci na rodičovské a mateřské dovolené," řekla Gabriela Kratochvílová, která na krajské pobočce Úřadu práce v Karlových Varech vede referát projektů EU.

Nejprve se rodiče seznámí s projektem, a potom je v Karlových Varech, Sokolově a Chebu čeká osmidenní motivační kurz. Osobně na něm bude mimo jiné radit vizážista, který například každému zvlášť vysvětlí, jak se nejlépe obléknout a nalíčit na přijímací pohovor.

Za úspěch bude Gabriela Kratochvílová považovat, když po následných rekvalifikačních kurzech najde práci polovina jejich účastníků. Jedná se mimo jiné o kurzy administrativní práce, masér, pedikúra, kuchařská práce a podobně. Polovina by byla jistě dobrá.

"Máme ale v projektu připravenou podporu ve výši 100 tisíc korun pro každého z celkem čtyř zájemců, kteří chtějí jako samostatně výdělečně činné osoby začít podnikat."

Zaměstnavatelé dostanou na mzdu příspěvek

S financemi od úřadu práce mohou počítat i zaměstnavatelé, kteří vytvoří pro účastníky projektu společensky prospěšná pracovní místa. Celkem lze poskytnout příspěvek na mzdy a odvody až na jeden rok. Strop příspěvku je 13 tisíc korun.

Teoreticky by se mohla projektu Příležitost pro rodiče v Karlovarském kraji zúčastnit i třicetiletá nezaměstnaná absolventka průmyslovky, která se stará o šestiletou dceru.

"Určitě to je zajímavý projekt pro toho, kdo sedí doma a marně shání práci. Jen si nejsem jistá, jestli účastníci projektu uspějí. Každý zaměstnavatel jen říká - nezlobte se. Při rozesílání životopisů jsem zjistila, že na jedno volné místo se hlásí 16 lidí. To je šílené," řekla žena z Karlovarska, která nechtěla, aby se její jméno objevilo v článku. Redakce ale její totožnost a bydliště zná.

Nezaměstnaná žena má také obavy, zda zaměstnavatel její místo nezruší poté, co úřad práce přestane posílat dotace na mzdy.

"Rekvalifikační kurzy jsou dobré. Zaměstnavatelé ale chtějí praxi. Nemají totiž čas na to, aby někoho zaučovali. Člověk naběhne do práce a hned má frmol," uzavřela nezaměstnaná žena. A už vůbec si nedovede přestavit, že s žádostí o práci uspěje někdo po padesátce.

Podobný projekt už měl úspěch

Gabriela Kratochvílová připomněla, že velký úspěch měla v letech 2009 až 2012 podobná akce s názvem Šance pro rodiče v Karlovarském kraji. Zúčastnily se jí tři stovky klientů. "Navazující projekt Evropské unie je upravený, aby byl opravdu cílený," zdůraznila.

Účastníkům motivačního kurzu poskytne úřad práce příspěvek na cestovné, stravné a na hlídání dětí. Cílem je odstranit bariéry, které by bránily zúčastnit se vzdělávání.

I když nabídku k účasti v projektu dostanou zhruba čtyři stovky lidí evidovaných na úřadech práce v regionu, motivačním kurzem a následnou rekvalifikací projdou přibližně jen tři čtvrtiny z nich.

"Ne každý totiž bude chtít do projektu vstoupit. Hodně lidí si to rozmýšlí například z osobních důvodů," vysvětlila Gabriela Kratochvílová. Evropský sociální fond vyhradil na projekt Příležitost pro rodiče v Karlovarském kraji celkem 13 milionů korun.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Majiteli vozu se zdála vysoká cena za opravu, automechanik jej zbil

Ilustrační snímek

Pracovník autoservisu na Karlovarsku zbil majitele auta za to, že se zdráhal zaplatit vysokou částku za opravu vozu....

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Protesty nezabraly, letiště ve Varech podepsalo smlouvu se školou pilotů

Odpůrci zřízení pilotní základny F Air na karlovarském letišti protestovali...

Karlovarské mezinárodní letiště uzavřelo smlouvu se společností F Air, která na něm chce školit piloty civilních...

Malé průmyslové zóně v Karlových Varech překážejí rozpadlé garáže

Komplex zrušených a polorozbořených garáží v Jabloňové ulici čeká demolice.

Jen pomalu se daří naplňovat dlouholetý záměr Karlových Varů vybudovat v areálu garáží v Jabloňové ulici jakousi...

Další z rubriky

Vary nemají páku na hlučné kluby v centru, nadějí je pražská vyhláška

Třída T. G. Masaryka v Karlových Varech.

Omezovat provozní dobu nočních podniků v Karlových Varech není za současného stavu legislativy možné. Tak zní ve...

Lidé mohou na internetu hlasovat pro nejlepší stavbu Karlovarského kraje

Oprava Goethovy vyhlídky v Karlových Varech

Úprava Karlovarského městského divadla, rekonstrukce historických prostor jáchymovské radnice a koridoru ostrovského...

Památným stromem se v Sokolově stal dub letní, který roste u chemičky

Novým památným stromem se stal dub letní rostoucí u sokolovské chemičky.

Už dlouhé desítky let tvoří zajímavý kontrast mezi přírodou a průmyslem. Dub letní, který se letos stal dalším památným...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz