Noví radní nestihli stvořit programové prohlášení. Zdržel je prezident

  18:08aktualizováno  18:08
Ačkoli novopečení karlovarští krajští radní měli mít do čtvrtečního zastupitelstva hotové nové programové prohlášení, termín nestihli. Sice se na všem shodli, ale nedořešili stylistiku a korektury. Zdržela je prý návštěva prezidenta.

Jednání karlovarského krajského zastupitelstva. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podle hejtmana Martina Havla už dokument existuje, ovšem jen v „syrové“ verzi. Oficiální text bude na světě v příštích dnech. „Programové prohlášení nemáme kvůli neshodám, ale proto, že poslední tři dny byl v kraji prezident a kolegové nebyli tak rychlí, aby dodali veškeré své připomínky, které se ještě objevily,“ vysvětlil.

Radní podle hejtmana vedli diskusi hlavně o formulacích a myšlenkách, které vyjadřovaly totéž. „To je jediný technický problém, neberu to jako nesplněný úkol,“ řekl.

S programovým prohlášením jsou všechny čtyři strany a hnutí, které usedly v široké koalici, vesměs spokojené. Sociální demokracie si do něj podle hejtmana dokázala vtěsnat všechny základní teze svého volebního programu a nic zásadního z dokumentu nezmizelo, spíš naopak.

Například Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí dávalo podněty ke zpracování několika koncepcí, a to například zdravotnictví, školství či sociální oblasti. Nově přidalo i energetickou koncepci kraje a správu zeleně.

„S mým kolegou, starostou Aše Daliborem Blažkem, jsme přišli z měst, kde jsou některé věci jasné, a tady se nám zdálo, že se dostatečně neřeší. Konkrétně stromy kolem krajských komunikací visí v jakémsi vzduchoprázdnu,“ řekl Josef Hora, krajský radní pro životní prostředí.

Se svým kolegou z hnutí téma otevřeli a zjistili, že o něm sice všichni vědí, ale nikdo neví co s tím. Proto chtěli, aby bylo jasné, kdo za stromy kolem krajských silnic odpovídá. „Každá oblast musí mít svého pantátu,“ poznamenal Josef Hora.

Nyní předpokládá, že příští návrh krajského rozpočtu bude v případě silnic počítat i s penězi, které by tamní zeleň vyřešily.

Občanská demokratická strana, která má v radě advokáta Petra Šindeláře, má v programovém prohlášení teze týkající se hlavně podpory cestovního ruchu a takzvaného destinačního managementu.

„V minulosti se toto téma nepodařilo prosadit, ty důvody byly politicko-personální. Byl bych rád, kdyby se z toho politika nedělala,“ uvedl.

Snažit se chce zejména o to, aby snížil rapidní úbytek návštěvníků kraje, který se týká hlavně turistů z rusky hovořících zemí. Na podzim chce svým krajským kolegům předložit materiál, aby se od ledna všechny akce destinačního managementu rozjely.

Využít chce již fungující webový portál Živý kraj nebo třeba workshopy, na kterých by se podíleli místní podnikatelé, majitelé lázeňských domů, golfové resorty a velká města s turistickým potenciálem.

„Schopných lidí a myšlenek je tady spousta, jen to dát dohromady a rozjet pod hlavičkou kraje,“ řekl.

Císařské lázně se stanou jednou z priorit

Kompetence si přitom rozdělil s hejtmanovým náměstkem pro oblast kultury, lázeňství, památkové péče a cestovního ruchu Petrem Zahradníčkem (TOP 09-STAN).

Do programového prohlášení přitom společně s kolegy prosadili například nový dotační titul na oslavy 700. výročí narození Karla IV., jednou z hlavních priorit přitom budou Císařské lázně. Vedení Karlových Varů před časem získalo od státu příslib, že na jejich opravu přispěje městu a kraji 100 miliony.

Majitelem národní kulturní památky je od roku 2008 kraj, kterému ji převedlo město s podmínkou, že do 4. července 2016 proinvestuje 99 procent její kupní ceny, což nevyšlo. Karlovarští zastupitelé už před podzimními komunálními volbami prodloužení lhůty pro kraj schválili, a to do konce roku 2019. Jejich krajští kolegové ovšem neodhlasovali nic.

Nejčtenější

Čtyři mrtví na kolejích: dva na Prostějovsku, jeden u Aše a další u Kutné Hory

Muže na Plzeňsku přejel vlak.

Na železniční trati u Pivína na Prostějovsku osobní vlak v sobotu před polednem srazil a usmrtil dvě dívky. Nehodu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Farář na Chebsku musel skončit. Čelí podezření, že se choval nevhodně

Ilustrační snímek

Z čela farnosti města na Chebsku i z funkce okrskového vikáře vikariátu Cheb uvolnil minulý týden biskup Tomáš Holub...

Chomutov padl a doprovodí Pardubice do baráže. Litvínov přetlačil Vary

Jan Stránský z Chomutova nepřekonal pardubického brankáře Ondřeje Kacetla.

Po 4. kole skupiny o udržení v hokejové extralize je rozhodnuto o druhém účastníkovi baráže. Chomutov podlehl na...

Stromy při kácení padaly na hroby. Je to neúcta k mrtvým, zlobí se lidé

Stopy necitlivého kácení a pálení větví na hřbitově v místní části Kraslice -...

Zbytky stromů ležící na hrobech, vypálená místa na dětské části hřbitova, kde jsou pod zčernalou vrstvou ještě patrné...

Další z rubriky

Nadměrnému nákladu musel ustoupit kruhový objezd, lampy i zeleň

Stavební úpravou prochází kruhový objezd na křižovatce ulic Husova a Hlavní v...

Chodov na Sokolovsku se připravuje na komplikace, které způsobí nadměrný náklad. Městem projede v dubnu. Kolona těžkých...

Léčba čtením. Dobrovolníci zpříjemňují pacientům dlouhý čas na lůžku

Jedenáctiletá Tereza Komáromy chodí pravidelně číst pacientům do ostrovské...

Alespoň jednou týdně se zastaví v ostrovské nemocnici jedenáctiletá Terezka Komáromy. Není nemocná, je mladou...

Personální audit na krajském úřadě má ukázat, zda jsou úředníci přetíženi

Ilustrační snímek

Jak jsou vytížení jednotliví úředníci? I takovou věc má zjistit personální audit, který chce na svém úřadu v dubnu...

Najdete na iDNES.cz