V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

  9:13aktualizováno  9:13
Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje vedení Karlovarského kraje. Program, díky kterému mají na západ Čech přitéct stovky milionů, zatím ale zdejším zástupcům přináší spíše rozčarování.

Dopravní napojení podkrušnohorské výsypky u Sokolova kvůli příchodu BMW je jedním z projektů, které vedení kraje vybralo do programu Restart. | foto: BMW Group

Vedení kraje vybralo do programu Restart další pětici prioritních akcí. K loňské desítce přibyly projekty typu dopravního napojení podkrušnohorské výsypky u Sokolova kvůli příchodu BMW, příprava programu zaměřeného na takzvané brownfieldy ve městech a obcích, opravy významných silnic druhé a třetí třídy, podpora výzkumu a rozvoj digitální technické mapy.

Hejtmanka a zároveň předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová říká, že sice cítí, že je nová vláda programu nakloněná, Restart ale podle ní zatím příliš dobře nefunguje.

„Požadujeme to, co jsem navrhovala už před rokem, tedy aby si každý kraj určil priority. My jsme si jich v minulém roce určili deset a ani jedna se v letošním roce nenaplnila,“ upozornila hejtmanka.

Karlovarský kraj už nový seznam poslal ministerstvu pro místní rozvoj a očekává, že u Restartu dojde k určitým změnám.

Příležitosti se chopilo i samo krajské město. Podle primátora Petra Kulhánka program představuje účelnou pomoc státu pro rozvoj regionu do roku 2030.

„Byť dosud nedošlo k naplnění záměru na podporu infrastruktury pro veřejné vysoké školství, tak vzhledem k délce trvání programu se k této finanční podpoře určitě můžeme vrátit,“ uvedl.

Začátkem tohoto týdne navštívila Karlovy Vary i zástupkyně zmocněnce vlády Gabriela Nekolová. Společně s primátorem si prohlédla lokality, kterých by se mohla pomoc z Restartu týkat. Jde například o starou vodárnu v Tuhnicích či přeměnu kina ve Staré Roli na komunitní centrum.

„Byli jsme také v Císařských lázních, kterých by se mohlo týkat právě nové opatření k podpoře vybudování koncertního sálu pro Karlovarský symfonický orchestr,“ doplnil primátor.

V Lokti, kde už to nevydrželi a začali sami, ostrouhali

Naopak rozčarování kvůli vládnímu programu pociťuje loketský místostarosta Petr Zahradníček. Je to kvůli stomilionové investici do opravy historické Dvorany v centru města. Společně se starostou se po měsících čekání na 30milionovou dotaci dozvěděli, že Loket nesplňuje podmínky Restartu, protože už začal opravovat havarijní stav střechy.

„Asi jsme tedy měli nechat Dvoranu raději spadnout,“ zlobil se místostarosta. Upozornil přitom, že nesmyslných podmínek vidí u Restartu více. Například to, že opravené stavby typu kulturních domů nesmějí sloužit ke komerčním akcím, tedy ani k pořádání plesů a podobně.

„Podle mého názoru by bylo nejúčinnější, rozdělit peníze z Restartu přímo do krajů. Ty nejlépe vědí, co potřebují,“ uvedl Petr Zahradníček.

Region zaostává

Restart je zaměřený nejen na pomoc Karlovarskému, ale také Moravskoslezskému a Ústeckému kraji. Jde o regiony silně postižené důsledky důlní těžby, trápí je nízká vzdělanost, mzdy a zaostávání za ostatními kraji.

„Vnímám, že Karlovarský kraj byl přiřazený ke strukturálně postiženým regionům jako poslední. Nechci říct, že by byl v závěsu, ale pokud v týmu bylo 11 stálých a 23 externích pracovníků, není možné, aby měl Karlovarský kraj jen tři,“ uvedla Jana Vildumetzová.

Domnívá se navíc, že tito lidé by měli pracovat přímo na krajích, ať už budou podřízení kterémukoli resortu či náměstkovi.

„Měli by být k dispozici starostům, podnikatelům a institucím, aby všichni dostali potřebné informace o Restartu a projektech,“ nastínila. První priority kvůli vládnímu programu představil Karlovarský kraj před více než rokem.

Nejčtenější

VIDEO: Přes tisíc děr na silnici, naštvaní obyvatelé je barevně označili

Rozbitá silnice ze Šindelové do Krásné Lípy. Lidé označili díry barevně.

Barevnou silnici má v těchto dnech Krásná Lípa u Šindelové na Sokolovsku. Neonové tvary ale nejsou ozdobou, nýbrž...

Bazén Thermalu už má provozovatele, slibuje špičkové wellness služby

Bazén karlovarského hotelu Thermal.

Kdysi vyhlášený bazén u hotelu Thermal v Karlových Varech má po letech chátrání naději, že lidem opět nabídne relaxaci...

Senior na Sokolovsku nelegálně odebíral elektřinu, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Až pět let ve vězení může strávit jednaosmdesátiletý muž, kterého policie podezřívá z krádeže. Senior měl dva roky...

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118...

Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na...

Moje zodpovědnější generace. Více jsme se rvali, vzpomíná Kumstát

Petr Kumstát ze Sparty se raduje z gólu v utkání se Zlínem. S gratulací...

Po dvou protrápených sezonách ve Spartě nechtěl další podstupovat. Petra Kumstáta nezlákala ani možnost rozloučit se s...

Další z rubriky

Sdružení firem odmítá pokračovat v dostavbě chebské nemocnice

Kontrolní den na stavbě chebské nemocnice. Na snímku nový pavilon. (3. ledna...

Dostavba a revitalizace chebské nemocnice za půl miliardy se komplikuje. Sdružení firem EBS-VCES Nemocnice Cheb, za...

Výstavu vězeňského umění ovládl relikviář vyrobený v Horním Slavkově

Haptický model relikviáře svatého Maura.

První místo v umělecké kategorii si z polského Sztumu, kde se uskutečnila mezinárodní soutěž vězeňského umění, odvezl...

Kánoe spadla z vozíku na dálnici, za pár minut ji někdo ukradl

Neznámý zloděj využil situace a z dálnice D6 ukradl kánoe tohoto typu.

Jen pár minut stačilo, aby jedna z karlovarských půjčoven lodí přišla o dvoumístnou kánoe. Zloděj ji bleskově ukradl z...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMONTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz