Prodejci z vánočních trhů by měli dostat peníze zpět, věří primátor

  8:55aktualizováno  8:55
S vrácením peněz za služby spojené s provozem stánků by mohli podle primátora Petra Kulhánka počítat trhovci, kteří prodávali své zboží na vánočních trzích v Karlových Varech. Jejich pořadatelé podle magistrátu neměli od města pověření vybírat poplatky za zajištění tržního místa.

Podle pořadatelů stála organizace vánočních trhů včetně zajištění služeb a programu více než 400 tisíc korun. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

"Výběrčí poplatků dostanou výzvu k vrácení peněz," řekl primátor Kulhánek. Vánoční trhy organizačně zajišťovali podnikatelé Tomáš Svoboda a Vladimír Suchan z agentury Vlny.

Ti se nechali slyšet, že není zdaleka jisté, že trhovci vůbec něco dostanou. "Po naší páteční schůzce s primátorem je jasné, že na jeho písemnou výzvu budeme reagovat. Jak, to je čistě moje věc," uvedl Tomáš Svoboda.

Podle pořadatelů stála organizace vánočních trhů včetně zajištění služeb a programu více než 400 tisíc korun. Karlovy Vary však na akci přispěly jen 245 tisíci korunami. Rozdíl doplatila agentura Vlny z poplatků za služby, vybraných od stánkařů.

Poplatky za služby kryly vedle kulturního programu a technického zajištění trhů také odměny oběma správcům tržiště za 26 dní práce.

Primátor se vyjádřil i k oficiální stížnosti podnikatelky Dagmar Meiznerové. Ta uvedla, že za možnost prodávat před Vánocemi zaplatila pořadatelům 12 tisíc korun, ale oficiální účtenku přitom dostala jen na 4 800 korun.

"Jde o tvrzení proti tvrzení zajišťovatele trhů a jednoho z trhovců. Věc si musí vyřešit mezi sebou v občansko právní rovině. Město není účastníkem tohoto sporu," konstatoval primátor.

Trhy bude nově pořádat městská firma

Pět ze tří desítek prodejců se na vánočních trzích začalo bouřit 22. prosince. "Stalo se tak po rozšíření dezinformací, že trhovci za nic neplatí, a že se to prý psalo v radničních listech," uvedl Tomáš Svoboda.

Stížnost na postup Vladimíra Suchana a jeho kolegy z agentury Vlny poslali na kontrolní odbor magistrátu dva stánkaři. Další prodejce, který zaplatil za stánky celkem 24 tisíc korun, se k tomu chystá dodatečně.

Dagmar Meiznerová chápe primátora, že jde o tvrzení proti tvrzení. Jen jí je divné, že stejnou zkušenost s placením zažili i její další čtyři kolegové prodejci.

"Ostatní podnikatelé neměli žádný problém s našimi službami. Zajišťovali jsme úklid, elektřinu na jedné straně třídy TGM, kontejnery, půjčovali jsme teplomety, propanbutanové bomby i jiné věci. Na dalších jednadvacet tisíc korun přišly čisticí prostředky na toalety," uvedl Vladimír Suchan.

Zastupitelé při svém lednovém zasedání rozhodli, že vánoční a velikonoční trhy bude pro příště pořádat už jen městská organizace KV City centrum.

Jeden z jejích jednatelů René Weiss konstatoval, že za poslední čtyři léta byly "trhy vypiplané" a stížností přišlo minimálně. Přesto ale existuje prostor na zlepšení. Trhovci budou například vědět, na koho se mají obracet.

"Tím, že akci uspořádá městská společnost, je v zájmu Karlových Varů, aby byly podmínky pro podnikání co nejlepší. Odpadnou tak dohady, nikdo nebude tápat, vše bude předem nastavené," informoval jednatel Weiss. Dodal, že podklady pro velikonoční trhy dostanou prodejci zhruba do týdne.

Nejčtenější

Exekutoři mu zabezpečili byt i se dvěma psy. Fenka stres nepřežila

Exekutoři zapečetili muži dům. Uvnitř byli dva psi

Obrovský šok zažil minulý týden invalidní důchodce z Březové na Sokolovsku, když se vrátil domů z návštěvy příbuzných....

Mladík z Chebska znásilnil partnerku a klečel na ní, dokud neomdlela

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončil devatenáctiletý mladík z Chebska, který znásilnil a několik měsíců surově bil svou o rok starší...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Karlovy Vary porazily Chomutov. Litvínov táhl šestnáctiletý Myšák

Lukáš Kozák (vlevo) z Karlových Varů je v souboji Adamem Dlouhým z Chomutova.

Chomutov nezvládl první měření s hokejisty Karlových Varů a na západě Čech prohrál těsně 1:2. Litvínov si v play out...

Studentka ze Sokolova dobyla Evropu líčením, vsadila na zářivé barvy

Kosmetička Bára Petráčková (vlevo), studentka Střední živnostenské školy...

Bára Petráčková je studentka třetího ročníku oboru kosmetické služby Střední živnostenské školy v Sokolově. Její...

Další z rubriky

Řidička vrazila s autem do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon

Řidička vjela s fabií do vchodu domu v Karlových Varech.

Do vchodu domu, v němž sídlí svatební salon, nabourala řidička v Karlových Varech. Žena nejprve vjela s fabií na...

Část karlovarské MHD se přesune na koleje, vlaky nově zastaví u KV Areny

KV Arena

Konkrétní podobu začíná dostávat několik let starý projekt takzvaných vlakotramvají v Karlových Varech. Díky nim by se...

Život s dialýzou. V Karlovarském kraji přibývá lidí s onemocněním ledvin

Mariánskolázeňské dialyzační středisko Fresenius NephroCare. Pacientka Gabriela...

Na začátku byly časté záněty močových cest a opakované angíny. Na konci umělá ledvina. To je stručný příběh jedné z...

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na iDNES.cz