Opozici vadí prodej školky v lukrativní části Varů. Bojí se, že skončí

  9:12aktualizováno  9:12
Kritiku opozice vyvolal prodej soukromé mateřské školy v lázeňském území Karlových Varů. Dosavadní nájemkyně Michaela Linhartová získá tamní nebytový prostor za 7,8 milionů bez DPH. Opozice má o osud školky obavy. Podle Michaely Linhartové ale zbytečně.

Soukromá mateřská škola Benedikt v lukrativní ulici Krále Jiřího v centru Karlových Varů. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Až do roku 2008 sahá rozhodnutí tehdejšího vedení Karlových Varů, pronajmout prostory školky v ulici Krále Jiřího do soukromých rukou. Nyní se z pronájmu stává prodej. I přes kritiku opozice zastupitelé souhlasili s tím, že jedinou školku v lázeňském území získá za cenu určenou znaleckým posudkem současná nájemkyně Michaela Linhartová. Podle radních nemá město peníze na nutné investice související s rekonstrukcí budovy.

„Výše nájemného je tisíc korun měsíčně, tedy 12 tisíc korun za rok. Město má v domě čtvrtinový podíl a je potřeba vložit do něj deset až dvanáct milionů korun. Sami si tedy spočítejte, kdy by se to městu vrátilo,“ vysvětloval zastupitelům primátorčin náměstek pro dotace a strategie Tomáš Trtek (ANO). 

Uvedl navíc, že provozování školky tam zůstane desetiletým věcným břemenem, přičemž město má na prostor předkupní právo. „V případě, že by se něco stalo, dostane jej zpátky,“ argumentoval náměstek.

Zástupci všech opozičních stran ale byli proti. Například pirátský zastupitel Josef Janů upozornil na stanovisko odboru školství s tím, že má zůstat mateřinka v tomto prostoru zachována. „Vím, že má existovat ještě deset let, ale z pohledu developera tam dostanu docela zajímavý prostor uprostřed Varů, v zajímavé čtvrti a za cenu, která je velmi nízká. To může být docela dobrý investiční počin,“ naznačil. 

Podle vedoucí právního odboru Dany Sárové ale město vždy vychází ze správnosti posudku, který zadalo znalci. A to včetně určené ceny. 

S obavami se na prodej dívají i zástupci Karlovarské občanské alternativy (KOA). Její zastupitel Vlastimil Lepík uvedl, že je ochoten pominout, jakým způsobem vznikla nájemní smlouva i jaká je výše nájmu. „To není to podstatné. Pro mě je podstatné, co bude po deseti letech, až úvazek na školku skončí,“ prohlásil. Zároveň doplnil, že lidé v této městské části budou bydlet dál a školka jim tam bude chybět.

Strach ze ztráty kontroly

K jeho názoru se připojil také exprimátor Petr Kulhánek (KOA), podle kterého se město nemá zbavovat prostoru sloužícího pro vzdělávání. „Po deseti letech ztratíme nad tímto objektem kontrolu, ať co se týče využití, anebo dalšího nakládání. Prodej zastupitelstvem je z mého pohledu naprosto nepřijatelný,“ uvedl. 

Další z opozičních zastupitelů Jaroslav Borka (KSČM) svým kolegům zase připomněl kauzy, které se v minulosti týkaly sporných prodejů budov, například v ulici Lázeňská 1, 3, 5 a podobně. „Protože se v tomto případě jedná o zařízení sloužící k výchově dětí, myslím, že jde o prodej, který poškozuje zájmy města. Pokud by nešlo o tuto věc, rád vyjdu soukromníkům vstříc. Ale tady prostě nemohu,“ komentoval.

Předseda zastupitelského klubu Pirátů Jindřich Čermák upozornil, že je nynější nájemkyně manželkou koaličního zastupitele Viktora Linharta za ODS. Na tyto narážky reagoval i Tomáš Trtek. „Tady se nebavíme o ekonomickém hledisku, ale čistě o tom, komu se to prodává. To je celá debata a to mě na tom nejvíc mrzí,“ řekl.

Jednatelka obavy vyvrací

Michaela Linhartová poslala MF DNES vyjádření, v němž upřesnila, že předmětem prodeje není celý dům, ale jeho nebytový prostor v přízemí a suterénu, v němž se mateřinka nachází. 

„Geneze provozu soukromé školky začala po ukončení provozu městské mateřské školky před 12 lety, kdy bylo městem vyhlášeno výběrové řízení na provozovatele soukromé mateřské školky. Do uvedeného výběrového řízení jsem se přihlásila a předložila podnikatelský záměr na provozování soukromé mateřské školy,“ připomněla Michaela Linhartová, která je zároveň jednatelkou. 

V současné době jde podle ní o téměř 11 let provozu. „Tato školka je mezi rodiči oblíbená, má slušné výsledky, z čehož mám velkou radost. Velmi dobré výsledky kontrol státních dozorových orgánů dostatečně osvědčují, že provoz školky je bezproblémový, děti jsou ve školce spokojené, jejich rodiče také a já mám rozhodně v úmyslu úspěšnou školku provozovat nadále i po uplynutí deseti let,“ ujistila.

Fotogalerie

Kapacita je 28 dětí. Jednatelka zároveň uvedla, že ji překvapují prohlášení politiků o tom, že žádná městská školka v této lokalitě už nebude. „V této lokalitě ale žádná městská školka již 12 let není. Je zde téměř 11 let školka soukromá, která bude v nebytovém prostoru provozována nadále. Jsem přesvědčená o tom, že kdybych v celé věci nevystupovala jako manželka koaličního zastupitele, nikdo se předmětnému prodeji nebytového prostoru, kde téměř 11 let provozuji soukromou školku, nevěnuje,“ doplnila Michaela Linhartová.

Podle Jindřicha Čermáka karlovarští Piráti hodlají zvážit podání podnětu ke krajskému soudu, aby se zabýval posudkem, který je dle všech jejich dostupných informací chybný. Poznamenal přitom, že se podle něj do Karlových Varů vrací duch velké koalice ODS-ČSSD plný nejasných prodejů. Předseda regionálního sdružení ODS Jiří Vaněček zase v prohlášení vyzval Piráty, ať podání podnětu nezvažují, ale ať to udělají. Opozici zároveň požádal o to, aby vedla kritiku korektně.

  • Nejčtenější

Na služebnu přiběhl pobodaný muž, soused na něj vzal nůž kvůli ženě

Velké pozdvižení způsobili na chodbě domu v Ostrově na Karlovarsku dva sousedé, kteří se hádali kvůli ženě. Jeden z...

Otec ubodal syna nožem na chléb, brutální vraždu připomíná smírčí kříž

Brutální vraždu osmiletého chlapce, který v roce 1675 zemřel rukou vlastního otce, připomíná smírčí kříž nedaleko...

Soud rozplétá rozsáhlé pojistné podvody, obžalobě čelí devět lidí

Krajský soud v Plzni začal v pondělí rozplétat rozsáhlé pojistné podvody z Karlovarského kraje. Zpovídá se z nich hned...

František už se převlékl do zimního, háčkované oblečky zdobí celé lázně

Háčkovanou výzdobu dostala opět po roce Národní třída ve Františkových Lázních. Stromy i oblíbená socha Františka se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parkoviště v centru Varů jsou zavřená, dostanou závory i kamery

S akutním nedostatkem parkovacích míst se od pondělního rána musejí potýkat řidiči v centru Karlových Varů. Kvůli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

Vlaky opět vyjedou na trať mezi Dalovicemi a Hájkem, kde se sesunula trať

V sobotu se opět rozjedou vlaky na trati mezi Dalovicemi a Hájkem na Karlovarsku. 26. října ji uzavřela Správa...

Dočaskáři dají kočkám krmení a lásku. Ale jen dokud nenajdou nový domov

Jsou to lidé, kterým není lhostejný osud kočičích nalezenců. Ve svém volnu se starají o příliš malé, nemocné či divoké...

Na Karlovarsku se po revoluci lépe žije i dýchá, ale stále je co zlepšovat

Vyšší kvalita života a vzdělání, příliv peněz zahraničních turistů i lepší životní prostředí. Tak se změnil region...

Duchovní vylezl na lešení, aby sloužil mši ve třiceti metrech nad zemí

Přímo v nejvyšším patře lešení postaveného kolem hlavní věže chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních se konala...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz