Stavěly obchodní centrum v lázních. Teď firmy trpí, nedostaly zaplaceno

  12:57aktualizováno  12:57
Tisíce lidí proudí za nákupy do nového obchodního centra v Mariánských Lázních. Netuší, že v pozadí doutná spor investorské společnosti InterCora Plzeň a stavební firmy Renstav Sokolov. Ta nedostala zaplaceno prostavěných 22 milionů korun a skončila v insolvenci.

Podle majitele Renstavu Jiřího Beneše se stavělo rychle, Intercora hnala Renstav, aby práce dokončil včas, aby se obchody otevřely ještě před Vánoci 2011. (Ilustrační foto) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Kvůli platební neschopnosti firmy Renstav Sokolov se do existenčních potíží dostalo dalších asi patnáct menších firem z celého Karlovarského kraje. Ty pro ni subdodavatelsky na obchodním centru v Chebské ulici pracovaly a marně čekají na peníze.

Případ má vliv na zaměstnanost. O práci přišly desítky řemeslníků, jichž se "nevinné" firmy musely zbavit, aby přežily. Na zaplacení 2,5 milionu korun čeká například zámečnická firma Kaso K+P podnikatele Karla Soukupa. Musel si vzít úvěr a podepsat směnku, aby krizi přestál. "Už se to tedy týká mého osobního majetku," řekl Soukup.

Vadí mu, že majitel firmy Renstav - stavební činnost Jiří Beneš v červnu vypustil z názvu první slovo. Přejmenoval ji na Stavební činnost s. r. o. "Nerušeně dál podniká s novou identitou. Nás věřitele ujišťuje, že dlužné vícepráce od InterCory vysoudí, i když my s tím nemáme nic společného," podotkl Soukup. Připomněl, že on i ostatní firmy svou práci v obchodním domě odvedli.

Firmy už přihlásily pohledávky za téměř 19 milionů korun

Bývalý Renstav, přestože v posledních letech opravoval mnoho škol, panelových domů a jeho roční obrat přesahoval 150 milionů korun, skončil v srpnu v insolvenci. Vzápětí požádal soud o moratorium. Smyslem moratoria (vypršelo před měsícem) je dát dlužníkovi šanci, aby se s věřiteli vyrovnal dřív, než proběhne celé insolvenční řízení. Přihlásilo se už 24 firem s pohledávkami za 18,6 milionu korun.

Mezi nimi i menší firma Aklen Vladimíra Straky. Ten se těžko smiřuje s hrozbou, že svých 600 tisíc korun už asi neuvidí. Přemýšlí, že s podnikáním skončí. "Nevím, co se stalo mezi Renstavem a InterCorou, ale souboj těchto velkých firem, které jsou dál v pohodě, potápí nás malé. Ve stavařině je bordel," trápí Straku. Propustil všechny zaměstnance a už si levněji na práci najímá živnostníky.

O holou existenci bojuje i firma Antonína Pšeničky, jež v obchodním centru pracovala na rozvodech vody a topení. V insolvenčním řízení od bývalého Renstavu vymáhá 1,3 milionu korun. "Propustil jsem lidi, dlužím na mzdách, ve velkoobchodech mi nechtějí dát zboží na fakturu. Je to kritická situace pro mě i mou rodinu," popsal své trable před časem Pšenička.

Stavělo se rychle, aby se centrum otevřelo ještě před Vánoci

Co se vlastně stalo, když nové obchody vedle Tesca jsou od konce loňského roku v Mariánských Lázních dokončené, zkolaudované, Intercora je převzala a prodává se v nich? Podle majitele Renstavu Beneše mělo centrum původně stát 90 milionů korun. InterCora však změnila rozsah díla a dodatkem snížila smlouvu s Renstavem na 36 milionů, což nikomu nevadilo.

Jenže v průběhu samotné akce (srpen až listopad 2011) začala InterCora žádat další změny a stavbu zvětšovat. Zdvojnásobila například velikost parkoviště, přidala i další obchod a tak podobně. Stavělo se rychle, Intercora hnala Renstav, aby práce dokončil včas, aby se obchody otevřely ještě před Vánoci. Všem bylo podle Beneše jasné, že rozpočet 36 milionů nelze podle nové zadávací dokumentace dodržet. Dnes má dílo hodnotu 60 milionů.

"Na vyžádané změny nám InterCora vystavila objednávky s tím, že celé dílo vyúčtujeme na konci stavby na základě předávacího protokolu. Naporoučela si dvojnásobný objem prací, jenže faktury nezaplatila a přestala komunikovat. Nereaguje na dopisy na doručenku, nebere ani telefony, zavírá před námi dveře," líčil Beneš letos v květnu, když se MF DNES začala o kauzu zajímat.

Firmy se dočkají peněz až po ukončení sporu

Benešův spolupracovník a ředitel firmy Stavební činnost (přejmenovaný Renstav) Petr Smolka teď řekl, že s menšími firmami, které čekají na peníze, byla uzavřena dohoda o uznání pohledávek a o dalším postupu. "Ale nejdříve musí skončit spor mezi InterCorou a námi," uvedl Smolka.

Výpadek téměř třiceti milionů od InterCory by podle Smolky poznamenal každou firmu. "Má to na nás velký dopad. Proto jsme začali šetřit, dbát víc na produktivitu práce a proto jsme se i přestěhovali do levnějšího pronájmu," dodal.

Bývalý Renstav se kvůli nedoplacenému obchodnímu centru pokusil poslat InterCoru do insolvence. Krajský soud ale tento návrh zamítl. InterCora uspěla u soudu s obranou, že pohledávka vůbec neexistuje a že insolvenční návrh je "zjevně šikanózní, opírá se o nepravdy a zcela smyšlené údaje".

Advokát InterCory Jan Lego označil faktury od někdejšího Renstavu za nesmyslné a neoprávněné. Investor je považuje za vydírání a neproplatil je ne kvůli platební neschopnosti, ale kvůli tomu, že jsou sporné. InterCora podle Lega není v žádném případě v úpadku, o čemž svědčí loňský zisk 116 milionů korun a majetek v celkové hodnotě přes 5 miliard korun.

Autor:

Nejčtenější

Zdraví lidé mohou jíst fastfood i paleo a obojí přežijí, říká lékař

Ve volném čase primář interního oddělení Nemocnice Ostrov Václav Pospíšil rád...

Primář interního oddělení ostrovské nemocnice Václav Pospíšil je členem výboru odborné Společnosti klinické výživy a...

Na úpravně vody u Božího Daru se pod těžkým sněhem propadla střecha

V úpravně vody v Myslivnách u Božího Daru se pod tíhou sněhu propadla střecha....

Pod vrstvou těžkého sněhu se propadla střecha vodárny v Myslivnách u Božího Daru na Karlovarsku. Kvůli zajištění...

Žena vtrhla do cizího bytu, házela nádobím a u dveří stavěla barikádu

Ilustrační snímek

Policie obvinila ženu, která před časem vtrhla do bytu v Karlových Varech a chovala se tam nepříčetně. Vyhazovala...

Pro Čechy je stále důležitá cena, míní zakladatel Kávové akademie

Jan Malík otevřel kávovou akademii v Hroznětínské ulici v Ostrově.

Lidé už dobrou kávu ocenit umí, kultovní turek však jen tak nevymizí, tvrdí Jan Malík, pro kterého je příprava kávy...

Násilníci na ulici přepadávali lidi a chtěli peníze, jednoho muže zbili

Ilustrační snímek

Policisté chytili dvojici lupičů, kteří na Karlovarsku přepadávali lidi na ulici a chtěli po nich peníze. K dopadení...

Další z rubriky

Hasiči budou odklízet sníh z propadlé střechy vodárny minimálně do pátku

Hasiči pomáhali s pomocí jeřábu odklízet sníh ze střechy úpravny vody v...

Minimálně do pátku budou hasiči pracovat na střeše objektu úpravny vod v Myslivnách u Božího Daru. Doposud se jim...

Lidem v Hranicích u Aše vyschly studny, pro vodu si jezdí na městský úřad

Starosta Hranic Daniel Mašlár ukazuje místo u budovy radnice, kde si lidé...

Lidé v Hranicích u Aše, kteří jsou odkázáni na vlastní studny, bojují s nedostatkem vody. Zdroje vysychají a vodovodní...

Zájem o opravy památek stoupá, říká předseda spolku na jejich obnovu

Jaroslav Vyčichlo, předseda Spolku pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska.

Do krajské knihovny v Karlových Varech letos zamíří již tradiční konference poukazující na úsilí o obnovu zdejších...

Najdete na iDNES.cz