Těžba uhlí je zlatá slepice, tu bych nezabíjel, řekl Zeman na Karlovarsku

  11:27aktualizováno  14:24
Za zachování těžby uhlí se při své již páté návštěvě Karlovarského kraje postavil prezident Miloš Zeman. Krajským zastupitelům a starostům při setkání řekl, že obnovitelné zdroje energie nemají budoucnost a jejich podpora jen křiví trh.

„Nejsem vůbec přesvědčen, že obnovitelné zdroje mají budoucnost. Jejich dosavadní rozmach je dán především tím, že jsou bohatě dotovány, na rozdíl od jiných energetických zdrojů, a tím se pokřivuje tržní prostředí,“ uvedl.

Zároveň dodal, že solární panely patří na střechu, ale nemají pokrývat ornou půdu.

„Pokud jde o těžbu, přečetl jsem si, že stále ještě největším podnikem v Karlovarském kraji je Sokolovská uhelná a že průměrný plat v této společnosti je 34 tisíc korun, což je vysoko nad regionálním, ale dokonce i celostátním průměrem. Proč tedy zabíjet slepici, která snáší zlatá vejce,“ položil řečnickou otázku.

Uhlí označil za národní bohatství a řekl, že hysterie, kterou vidí v Německu, špatně skončí.

Fotogalerie

„Už dnes má Německo nejdražší elektrickou energii a až uhelné a případně i jaderné elektrárny odstaví, tak protože vítr občas nefouká a slunce občas nesvítí, tu energii budou muset dovážet,“ řekl prezident. Doplnil, že Česká republika na tom vydělá, „pokud se nezblázní a neudělá totéž“.

Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová u Zemana hledala podporu pro  otevření stanoviště letecké záchranné služby, o které zástupci regionu již několik let usilují.

„Podle všech analýz, které mám, je opravdu Karlovarský kraj tím, který nemá stoprocentní pokrytí z hlediska letecké záchranné služby,“ řekla hejtmanka.

Prezidentská návštěva tentokrát nenavštíví žádný podnik, zavítá ale do nejdeckého zařízení následné rehabilitační a hospicové péče (Rehos). To loni otevřelo zcela první kamenný hospic v kraji a Miloš Zeman mu udělil záštitu.

Prezident se podívá také do Císařských lázní v Karlových Varech, s jejichž dlouho plánovanou opravou chce letos kraj začít. Kraji národní kulturní památka patří, po rekonstrukci bude sloužit především kulturním účelům.

Miloše Zemana v lázních uvítá primátorka Andrea Pfeffer Ferklová, která je bývalou šéfkou Puppu. „Poprvé ho uvidím z jiné pozice než z pozice ředitelky hotelu, neboť u nás vždy bydlel,“ poznamenala.

Zeman navštíví také obce, kde se při loňských prezidentských volbách těšil vysoké přízni voličů. Na Sokolovsku půjde o Vintířov, kde získal 75,64 procenta hlasů, a o Kraslice, kde dosáhl téměř 62procentní podpory. Na Chebsku zase zavítá do Aše, kde jej volilo bezmála 63 procent lidí. Poslední setkání je plánované v Milhostově, který má zhruba 320 obyvatel. Tam Zemanovi dalo hlas dokonce 90,51 procent lidí.

Zeman svou návštěvu zakončí v restauraci zámečku Nový Dvůr, který již několik let společně s rodinou obnovuje starosta Nového Kostela Oto Teuber.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Vyhověl školákům a koupil jim v obchodě alkohol, přišla si pro něj policie

Dva opilí mladíci pořvávali na záchranáře, kteří jeli pro pacienta s alergickou...

Na problémy s policií si zadělal sedmačtyřicetiletý muž z Karlovarska, který se nechal přemluvit od čtveřice dětí, aby...

Vojenská škola neotevře ani na druhý pokus, žáci pohořeli u přijímaček

Mezi středoškoláky budou v Sokolově nově také budoucí absolventi vojenské školy.

Ani na druhý pokus se zřejmě nepodaří otevřít vojenskou střední školu v Sokolově. Loni udělali přijímačky pouze dva...

Chystaná stezka v oblacích na Klínovci budí nadšení i velké obavy

Stezka v oblacích

Velkou diskuzi vyvolal investorský plán, postavit na Klínovci na Karlovarsku stezku v oblacích podobnou té, která...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Bahňák opět prověřil sílu a vytrvalost stovek nadšenců

Extrémní překážkový závod jednotlivců a družstev Bahňák 2019 se konal v oblasti...

Čistí a plni sil, s image, za kterou by se nemusel stydět ani Jožin z bažin, čistí, ale skrz naskrz promočení, špinaví...

Další z rubriky

Do soutěže Strom roku se probojoval 150 let starý buk z Chebského hradu

Buk červenolistý na Chebském hradě soutěží o titul Strom roku. Z mnoha...

V soutěži Strom roku má svoje želízko také město Cheb. Mezi dvanáct finalistů se probojoval buk červenolistý, který...

Sokolům se v Sokolově daří, na komíně chemičky vyvedli tři mladé

Pár sokolů stěhovavých vyvedl na komíně sokolovské chemičky tři mladé.

Západočeské město má sokola ve znaku, teď bude lidem v Sokolově vzácný dravec létat i nad hlavou. Komín v místní...

Právnička má za špatnou radu zaplatit městu Aš pět milionů, řekl soud

Ilustrační snímek

Více než pět milionů korun včetně úroku z prodlení by měla městu Aš zaplatit právnička, která radnici špatně poradila...

Najdete na iDNES.cz